Puntjes op de O zijn onhandig en te duur, zegt Jamin WOZ stijgt naar een nieuw record NIEUWS 3 Onzeker of doel van75.000huizen per jaar te halen valt Minister Kajsa Ollongren (Wo nen) deelt 290 miljoen euro uit aan gemeenten om met grote spoed 51.000 nieuwe huizen te bouwen. Het geld gaat naar allerlei woning bouwprojecten in het land, van Harderwijk tot Helmond. Dat laat Ollongren vanochtend weten aan de Tweede Kamer. Op Prinsjesdag vorig jaar beloofde het kabinet geld uit te trekken voor de bouw van nieuwe huizen, omdat de woningnood in Nederland groot is. Veel bouwprojecten lopen nu spaak, vanwege de corona- en stikstofcrisis en doordat gemeen ten te weinig geld hebben om grond bouwrijp te maken. Het kabinet zegde vorig jaar 1 miljard euro toe om de woning bouw te versnellen. Daarvan keert Ollongren nu de eerste 290 mil joen euro uit. Dat gaat naar 27 bouwprojecten. ,,Dit resultaat overtreft al mijn verwachtingen", zegt Ollongren. ,,Ruim 51.000 wo ningen erbij is een stevige bijdrage om het woningtekort in te lopen.'' Bouwrijp Niet alleen het kabinet trekt de portemonnee. Gemeenten en pro vincies die een aanvraag hebben gedaan, moeten zelf de helft van de subsidie betalen. In totaal leggen zij 331 miljoen euro bij. Zo wordt de subsidie per nieuw te bouwen huis 12.000 euro. Met dat geld kunnen gemeenten grond bouwrijp ma ken - door bijvoorbeeld fabrieken te slopen - en projectontwikke laars afkopen, zodat zij óók goed kope huizen bouwen. Zonder de miljoenensubsidie zouden de meeste bouwprojecten niet - of pas later - kunnen begin nen. Het gaat onder meer om woontorens rond station Holland Spoor in Den Haag, een bouwpro ject in het stationsgebied van Nij megen, Feyenoord City in Rotter dam en de Centrumschil in De- venter. Ook komen er honderden extra huizen in Eindhoven, Delft, Leiden en Schiedam. In Rijswijk wordt een verouderd winkelcen trum omgebouwd tot woon-werk- locatie, met 1400 woningen. Of de financiële steun van het kabinet genoeg is om het nationale doel van 75.000 nieuwe huizen per jaar te halen, is de vraag. Nederland kampt momenteel met een tekort van honderdduizenden woningen, waardoor de huizenprijzen hoog zijn en huurders in de grote steden soms meer dan tien jaar moeten wachten op een huurwoning. Van de 51.000 nieuwe huizen die door de kabinetssubsidie gebouwd gaan worden, valt 65 procent in de categorie 'betaalbare woningen'. Zo komen er 14.000 sociale huur woningen, 12.000 middenhuur woningen en 6000 koophuizen van onder de 310.000 euro. De rest van de huizen heeft een hoge huur of is duurder dan 310.000 euro. Aanvragen Hoewel Ollongren blij zegt te zijn met de nieuwbouwplannen, is bijna de helft van de aanvragen door gemeenten afgewezen. Van de 52 subsidieaanvragen krijgen er 25 géén geld. ,,De hoogte van de bijdrage was bijvoorbeeld onvol doende onderbouwd of het project is nog niet ver genoeg uitgewerkt'', laat Ollongren daarover aan de Tweede Kamer weten. Toch denkt de minister dat die aanvragen in de volgende subsi dieronde wél kans maken. In okto ber kunnen gemeenten opnieuw een aanvraag doen. Het kabinet heeft nog 700 miljoen euro in de subsidiepot zitten. Begin volgend jaar wordt bekend welke bouw projecten dan ook op overheids steun kunnen rekenen. De toename van de WOZ- waarde is het gemiddelde over alle bijna acht miljoen huizen in ons land. In Weesp steeg de gemiddelde woningwaarde met 22 procent het meest, op Vlieland met 1,1 procent het minst. Van de vier grote steden nam de WOZ-waarde in Rotter dam met 16 procent het hardst toe. Den Haag en Utrecht volgen met 12 en 11 procent. Amsterdam kende met 10,6 procent de kleinste stij ging. De WOZ-waarde van een ge middelde Amsterdamse woning bedraagt dit jaar 418.000 euro, bijna dubbel zo veel als Rotterdam (222.000 euro). Duurste gemeente van Neder land is Bloemendaal, Noord-Hol land. Daar doet een gemiddelde woning 750.000 euro. Delfzijl in Groningen kent met 134.000 euro de laagste gemiddelde WOZ- waarde. De WOZ-waarde vormt de basis voor diverse lokale belastingen, waaronder de waterschapsbelas ting. WOZ-waarde Een jaar geleden beloofde Jamin- directeur Maarten Steinkamp het nog plechtig in deze krant, nadat columnist Özcan Akyol zijn droe fenis had uitgesproken. ,,Ga ik werk van maken. Een O met punt jes. Lastig, maar een briljant idee. Daar zal best een markt voor zijn." Özcan, door vriend en vijand aangesproken als Eus, is als gebo- ren Deventenaar met Turkse ouders zo Hollands als die be roemde chocoladeletter van Jamin. 'Maar', overdreef hij schromelijk in de krant, 'zonder is het voor mij geen sinterklaas'. De Oosterhoutse zoet- warengigant moet hem nu na enig onderzoek ^jijB teleurstellen, meldt Steinkamp desge- IH vraagd. ,,Zo'n is te moeilijk of te duur. We zijn er serieus mee bezig geweest, hebben het idee bij drie leveranciers uitgezet, maar daar kregen we om twee redenen nul op rekest.'' ,,Het eerste puntje is puur tech nisch. Voor die twee losse bolletjes moet je een nieuwe binnenver- pakking maken, een plastic frame dat ook die umlautjes vasthoudt. Dat past dan weer niet in het doos jes waarin alle andere letters nu kunnen. Of je moet speciaal voor die ook de karton- üül Jllll nen verpakking nog SM veranderen." Ill ,,Het tweede puntje is puur commercieel. Je moet technische kosten maken die je niet terug verdient. Daarvoor is de oplage simpelweg te klein. Dan zouden we van die net zo veel moeten gaan verkopen als van onze populairste letter, de S. Dat zie ik helaas niet gebeuren.'' Akyol zal het dus komend sin- terklaasfestijn weer met de E van Eus in zijn schoen moeten doen. Hij bedankt Jamin oprecht voor de gedane moeite, maar,,Het was destijds een ironische column om onze debatcultuur te hekelen. Ik overleef het wel zonder die letter'', aldus Özcan, mét puntjes. In ruim negentig filialen, van wat in 1883 begon als een Rotter dams suikerwerkfabriekje van bakker Cornelis Jamin, liggen vele varianten van de chocoladelet ters. Honderdduizenden exempla ren verkoopt het in Oosterhout ge vestigde bedrijf jaarlijks. Modi euze uitvoeringen de laatste tijd? Luipaardprint en een letter met Baileys-likeur. Maar niets met losse puntjes dus. donderdag 10 september 2020 GO Kabinet: 290miljoen euro voor extra huizen Minister Kasja Ollongren (Wonen) trekt de portemonnee om heel snel 51.000 huizen te laten bouwen. Die financiële in jectie zou de ergste woning nood moeten lenigen. Peter Winterman Den Haag UI Alles bij elkaar opgeteld gaat de subsidie per nieuw te bouwen huis 12.000 euro bedragen. DEN HAAG De WOZ-waarde van woningen is voor het vijfde jaar op rij fors gestegen. Een gemid delde woning wordt dit jaar ge taxeerd op 270.000 euro, bijna 9 procent meer dan het jaar ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS). De gemiddelde stijging van de WOZ-waarde van 8,9 procent is de hoogste sinds jaren. Vorig jaar be droeg de groei een procentpunt minder en eindigde een gemid delde woning op 248.000 euro. In 2018 was de toename 6,5 procent. WOZ-waarde en prijzen van koopwoningen, index: 2012=100 130 120 110 100 90 80 70 2012 100920 BRON: CBS 2020 Je zult maar Özcan heten en graag een chocoladeletter van de Sint krijgen. Gaat hem niet worden. Jamin heeft het gepro beerd, maar het lukt niet, die met puntjes. John Bas Oosterhout Özcan Akyol met zijn eigen letter in 2019. FOTO MARCO DE SWART Het geld van Ollongren gaat naar nieuwbouwprojecten door heel het land heen, van Helmond tot Harderwijk. foto anp WOZ-waarde woningen Prijzen bestaande koopwoningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3