Film by the Sea hoopt op het festivalgevoel ZEELAND 11 Jan Doense, directeur Film by the Sea. foto lex de meester op jonge leeftijd hun creativiteit ont dekken. ,,Er is ergens een luikje en als je dat openduwt, kom je in een ge bied terecht waar alles mogelijk is", zegt Zuiderhoek. ,,Toen ik dat las, schoten de tranen in mijn ogen, uit dankbaarheid dat mijn moeder bij ons dat luikje wel degelijk heeft laten opengaan." Alex van Warmerdam Het heeft een lange lijst memorabele rollen opgeleverd. Zelf vindt ze Duif in de film Abel (1986) 'heel erg ge lukt'. ,,Dat was met Alex van War merdam. Bij film is de regisseur heel belangrijk. Op toneel kun je zelf de boel in de gaten houden. Bij film kun je nog zo mooi hebben gespeeld op de set, maar de regisseur moet er uit eindelijk in de editing room voor zor gen dat het ook voelbaar gaat worden. Dat is allemaal heel eng aan film." Ook is ze blij met Fiep in de televi sieserie en film Penoza. ,,Het is een kleine rol, maar mensen denken bij Penoza toch niet alleen aan Carmen maar ook aan Fiep. Dat had ik hele maal niet verwacht toen ik de moe der ging spelen die af en toe even langskomt." Op Film by the Sea draait ook Rigor Mortis (1981), een vroege film van Dick Maas. ,,Ik ben altijd gek op die film geweest, omdat het met Leen Jongewaard en Rijk de Gooyer was. Die kende ik toen nog niet persoon lijk, maar het waren wel mensen van wie ik als actrice hield." Rond deze tijd zou ze met een ei gen programma langs kleine theaters gaan: Maar wat er ook gebeurt, er klinkt muziek. Aan de hand van de muziek verzameling die ze met haar in 2010 overleden man Willem Breuker op bouwde, vertelt ze daarin een per soonlijk verhaal. Het programma is uitgesteld. Een van de redenen is dat ze het rustig aan moet doen. In maart raakte ze besmet met het coronavi rus. ,,Ik had drie weken hoge koorts. Ik ben daarna vrij snel genezen, maar twee maanden later kreeg ik toch vermoeidheidsverschijnselen. Het is een heel geraffineerd virus." Zuiderhoek wordt nog steeds vaak gevraagd, maar is wel selectiever ge- worden. ,,Ik ben niet zo makkelijk meer te vangen. En als het een kleine rol is met veel tekst is, zeg ik nee. Dat heb ik er niet meer voor over. Als je oud bent, duurt het stampen echt veel langer. Dan gaat het niet meer zo rap daarboven." Ware jakob Ze is dankbaar voor wat het leven haar heeft gebracht. ,,Ik heb - ook met mazzel - ontzettend veel leuke rollen aangeboden gekregen in mijn leven. En Willem Breuker is echt mijn ware jakob geweest. Zoals Loes Luca altijd zegt: ik heb nog verke ring, hij is er alleen niet als ik thuis kom. Ik woon nu in het Willem Breuker Museum, noem ik het maar lachend. Ik kijk op heel veel leuke dingen terug. Er hangen hier foto's. Van Willem, maar ook van Ischa Meijer, die ik als vriend erg mis. En van Joop Admiraal en Jaap Jansen. Ze zijn allemaal overleden. Hart stikke jammer, maar gelukkig zijn ze niet aan corona doodgegaan. Zo moet je toch weer naar de zonne schijn toelullen, vind je niet?" Aangepaste maar volwaardige editie ,,Het is echt een uitputtings slag geweest", zegt Doense. Vorig jaar voelde zijn eerste editie als een achtbaan. ,,Ik dacht toen: ik ga erin mee en dan heb ik volgend jaar de boel onder controle. Toen kregen we ineens corona. In Je merkt dat iedereen heel creatief wordt eerste instantie kun je alleen maar afwachten wat er gaat gebeuren. Op het moment dat de bioscopen weer open konden, ging ik ervan uit dat we ook een festival zouden doen." Zo simpel was het niet. Het bestuur wilde de garan tie hebben dat een corona editie niet zou uitdraaien op een financieel debacle. Bo vendien vergden de regels voortdurend aanpassingen. ,,Dat heeft allemaal ontzet tend veel tijd gekost, terwijl ik gewoon los wilde met het festival zelf. Toen we uitein delijk de boel helemaal had den dichtgetimmerd, lag ik inmiddels wel twee maan den achter op schema." Ondanks de krappe voor bereidingstijd staat er een compleet programma, met zo'n 100 verschillende films. Omdat de zalen maar maxi maal 40 procent bezet mo gen zijn, is elke film vaker te zien. „Normaal is dat drie keer tijdens een festival. Nu meestal vijf of zes keer. Zo komen we ook de distribu teurs tegemoet." Bovendien is het aantal lo caties fors toegenomen. De Machinefabriek fungeert als drive-inbioscoop en een deel van het programma is ook in de andere Zeeuwse film theaters te zien. Bovendien kan via Picl online worden gekeken en zendt Omroep Zeeland van 13 tot en met 18 september Nederlandse filmklassiekers uit. De beperkingen leiden ook weer tot nieuwe initia tieven. ,,Je merkt dat ieder een heel creatief wordt", zegt Doense. ,,Het ontstaan van de drive-inbioscoop is bij voorbeeld ook coronagerela- teerd, want de gemeente Vlissingen vroeg of we niets met de Machinefabriek kon den. Verder is in samenwer king met Stichting Klassieke Muziek Vlissingen het film concert in de Sint Jacobskerk bedacht. Dat ging zó makke lijk." Kleine optredens Doense heeft goede hoop dat het echte festivalgevoel er, ondanks de beperkingen, ook dit jaar is. ,,Dat wordt wel spannend." Feesten en grote concerten zijn niet mogelijk. Wel zijn er bij voorbeeld kleine optredens en theateracts in CineCity en literaire bijeenkomsten en talkshows in de vroegere bibliotheek bij boekhandel 't Spui. Ook de competities gaan door, al is de jongeren- jury flink uitgedund. De spe ciale gasten komen deze keer vooral uit eigen land. Enkele buitenlandse filmmakers zijn via een beeldverbinding 'aanwezig'. ,,Maar vooral de 'nazit' wordt wel een ding", ver wacht Doense. Napraten over de films kan in het Ci- neCafé, maar daar gelden wel de strikte horecaregels. ,,En het personeel houdt daar echt goed toezicht op." donderdag 10 september 2020 GO Frénk van der Linden gaat 12 sept. in gesprek met Olga Zuider hoek (uitverkocht). Op 13 sept. is Rigor Mortis te zien (12.00 uur, zaal 3). De film April, May en June, waarin Zuiderhoek meespeelt, is 13 sept. te zien in de drive-inbioscoop (uitverkocht). Zijn tweede jaar als direc teur van Film by the Sea had Jan Doense zich an ders voorgesteld. Het co ronavirus heeft alles op z'n kop gezet. Toch is het ge lukt om een aangepaste, maar wel volwaardige edi tie van het festival te orga niseren. Rolf Bosboom Jan Doense illes wat ik n prijzen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39