Van rode loper tot drive-infilm 10 ZEELAND Zuiderhoek is dit jaar eregast van Film by the Sea. Zij ontvangt op vrijdag 18 september de Career Achievement Award. ,,Ik heb toch wel ontzettend veel leuke rollen aangeboden gekregen in mijn leven." rièreprijs O Hoogtepunten programma Openingsgala: Het traditionele rodelopermo- ment. Vanwege de coronaregels zijn er dit jaar aanzienlijk minder gasten. Zij arriveren ook ge spreid over de avond en er is geen groot feest. De openingsfilm is My Salinger Year. Vr 11/9, vanaf 18.30 uur. Drive-infilms: De Machinefabriek wordt omge bouwd tot drive-inbioscoop. Er staan 50 auto's klaar. De films die worden vertoond zijn: The Blues Brothers, April, May en June, Mad Max: Fury Road, Grease, True Romance, La La Land en Drive. Za 12 t/m di 15 /9,19.30/22.30 uur, Machinefabriek. Talkshows: Dagelijks ontvangt Karin van As gasten van het festival. De talkshows zijn ook te zien via een livestream op facebook.com/film- bythesea. Za 12 t/m za 19/9,16.30 uur, Oude Biblio theek (Spuistraat). Hans Verhagen: Film by the Sea eert de in Vlis- singen geboren kunstenaar met twee documen taires: Trap naar zee en Archeoloog van de emo tie. Ma 14/9,12.00 uur, zaal 3 (aansluitend nage- sprek o.l.v. Joep Bremmers in de Oude Bibliotheek). Dial Q Filmquiz: Coronaproof editie van de be kende filmquiz. Ma 14 /9,19.30 uur, zaal 1. Filmconcert: Vertoning van de filmklassieker The Phantom of the Opera (1925), begeleid door organist Geert Bierling. Wo 16 /9,19.00 en 21.30 uur, Sint Jacobskerk. Satellietprogramma: Het festival is dit jaar niet alleen in Vlissingen. Een deel van het pro gramma is ook te zien in 't Beest in Goes, Cine- City Terneuzen, Cinema Middelburg, fiZi in Zierikzee, Ledeltheater in Oostburg en Cinema Kiek in de Pot in Bergen op Zoom. Do 17 t/m zo 20/9. Wilde Mossels: Twintig jaar na de première is het befaamde speelfilmdebuut van Erik de Bruyn te zien in een digitaal gerestaureerde ver sie. Do 17/9,21.15 uur, zaal 3. Drijf-uit: Filmische vaartocht met de Wester- schelde Ferry. Aan boord wordt When Forever Dies van Peet Gelderblom vertoond. Vr 18 en za 19/9,19.50 en 21.15 uur (uitverkocht) Awards Ceremony: De winnaars van de com petities worden bekendgemaakt. Met muziek van Joe Buck. Vr 18/9,20.00 uur, CCXL. Dag van de Zeeuwse film: De hele dag zijn re cente en nieuwe films van Zeeuwse bodem te zien. Aan het eind van de middag worden prij zen uitgereikt voor de beste korte en beste lange film. Za 19/9, zaal 2 en 7, vanaf9.30 uur. Slotfilm: Het festival duurt nog een dag langer, maar op 19 september wordt de officiële slotfilm vertoond: The Singing Club. Za 19/9, vanaf18.45 uur, 7 zalen. Sigourney Weaver in My Salinger Year, de openingsfilm van Film by the Sea. De keuze van Jan Doense: e komt in een illuster rijtje te staan, want onder anderen Sophia Loren, Clau dia Cardinale, Rutger Hauer, Ben Kingsley en Morgan Freeman gingen haar voor. ,,Ik was dan ook perplex toen ik hoorde dat ik de prijs van Film by the Sea krijg", zegt Olga Zuiderhoek. ,,Eerst dacht ik: ze dur ven zeker niemand uit het buiten land te vragen, omdat ze bang zijn dat die in een lockdown belandt." Andere generatie Maar festivaldirecteur Jan Doense heeft haar verzekerd dat de prijs haar volledig toekomt. ,,Ik weet dat mijn vijanden nu achter mijn rug vette grappen maken. Sowieso denk ik bij alles wat ik doe nooit aan prijzen, al heb ik inmiddels een kastje vol. Te genwoordig is het veel normaler dat je prijzen wil winnen, maar ik ben echt van een totaal andere generatie en ook wel een beetje een oud wijf dat vindt dat ze als meisje een erg leuk werkzaam leven heeft gehad. Ik doe ook nooit heilig over toneel en film. Mensen hebben het vaak over 'hét vak'. Daar moet ik helemaal niets van hebben. Iedereen heeft een vak." Film by the Sea omschrijft de bijna 74-jarige actrice als 'een icoon van de Nederlandse toneel-, film- en televi- Maak van je dromen werkelijkheid zei mijn moeder siewereld'. ,,Ik vind zelf altijd dat ik van het toneel ben. Ik heb me de pok ken gewerkt aan toneel. Altijd vijf, zes avonden per week. Daardoor deed ik ook alleen maar in de vakantiemaan den 'schnabbeltjes' voor televisie en film. Dat ik nu juist voor mijn film rollen een prijs krijg, vind ik echt ge weldig." Bovendien heeft ze een band met Film by the Sea, waar ze in 2015 in de jury zat. ,,Dat vind ik een heel goed festival. Je wordt er gekoesterd en er is een meesterlijk aanbod, met veel films op basis van boeken. Van boek naar toneel is bijna altijd ontoerei kend en tuttig. Als ik daarvoor word gevraagd, zeg ik meteen dat ze mij niet moeten nemen. Maar bij een film is dat totaal anders. Daar kunnen boek en film echt met elkaar gaan concurreren." Haar ouders gingen uit elkaar toen ze jong was. Haar moeder deed aan amateurtoneel. ,,Als mijn vader een keer langskwam, zei hij tegen mijn zussen en mij: jullie moeten ver pleegster worden in het Prinsen grachtziekenhuis, want de doktoren zoeken daar hun verpleegstertjes uit om mee te trouwen. Mijn moeder riep altijd: jullie mogen worden wat jullie willen, maak van je dromen werkelijkheid. We zijn dus geen van drieën verpleegster geworden." Ze wijst op een recent interview met actrice Elsie de Brauw, die uitlegt hoe belangrijk het is dat kinderen al donderdag 10 september 2020 Film by the Sea begint vrijdag 11 september en duurt tot en met zondag 20 september. Het volledige programma is te vinden op filmbythesea.nl. De opvallendste onderdelen: (In willekeurige volgorde) IHigh Ground ('Over de pro blematiek van de Aboriginals. Een heel indruk wekkende en urgente film') 2 Playing God ('Documen taire over advo caat Kenneth Feinberg') 3 Shirley ('Een van de beste films die we hebben, over de schrijf ster Shirley Jackson') 4 De dijk is dicht ('Bij Omroep Zee land te zien. Een heel Zeeuws verhaal, over de gevol gen van de inundatie') 5 Mad Max: Fury Road ('De ultieme film voor onze drive- inbioscoop'). 6 The Phan tom of The Opera ('Film concert in de Sint Jacobs- kerk. Dat wordt iets heel bijzon ders') 7Kuessipan ('Uit onze Franse compe titie. Prachtig coming of age- verhaal over twee indianen meisjes') 8 Once Upon A Time in The West (Ge restaureerde versie van de klassieke spa- ghettiwestern') 9 Rounds ('Erg leuke, kleine Bul gaarse film, met interessante personages') My Salin- I Vyger Year ('Hartverwar mende film, on getwijfeld een van de pu- blieksfavorie ten') GO Rolf Bosboom Olga Zuiderhoek: ,,Ik doe nooit heilig over toneel en film. Mensen hebben het vaak over 'hét vak'. Daar moet ik hele maal niets van heb ben. Iedereen heeft een vak." FOTO ANNELEEN LOUWES 44 Olga Zuiderhoek doe nooit aa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38