Amicitia blijft open tot nieuw verenigingsgebouw klaar is Financieel plan Middelburg Rammelende keien opnieuw gevoegd 6 MIJN DORP, Op zorg wordt nog meer bezuinigd dan al was gepland: van drie mil joen volgend jaar tot zeven miljoen in 2023. Middelburg is per jaar vijf tien miljoen euro meer kwijt aan jeugd- en ouderenzorg dan door het Rijk wordt vergoed. De ge meente hoopt daarom nog wel dat het Rijk met meer geld over de brug komt. „Intussen betalen we zelf acht miljoen daarvan, maar voor de ove rige zeven miljoen euro moeten we bezuinigen op de zorg die we ver goeden", zegt wethouder van fi nanciën Johan Aalberts. Mensen krijgen wel de zorg die ze nodig hebben, belooft zorgwethouder Carla Doorn. ,,Maar niet meer dan waar ze wettelijk recht op hebben, geld voor luxe is er niet", stelt Aal- berts. Ozb De onroerend zaakbelasting gaat met twintig procent omhoog. Mid delburg behoorde altijd tot de goedkopere gemeenten in Zeeland, dus het college vindt dat die stij ging 'binnen de redelijke grenzen' blijft. De gemiddelde WOZ- waarde van een woning in Middel burg is 190.000 euro. De eigenaar betaalt nu 236,93 ozb en dat wordt 282,53 euro. Het gratis parkeren op zondag wordt afgeschaft; de hele dag, ook tijdens kerkdiensten Parkeren op straat wordt ook twin tig procent duurder. In zone 1 stijgt het uurtarief van 2,40 naar 2,70 euro; in zone 2 van 2,10 naar 2,50 euro. De tarieven in de parkeerga rages blijven gelijk. Het gratis par keren op zondag wordt afgeschaft, kondigt wethouder van verkeer Chris Simons aan; de hele dag, ook tijdens kerkdiensten. Parkeerver- gunningen worden ook duurder. Behalve dat dit geld oplevert, moet dit mensen ook stimuleren de fiets te pakken. Simons is niet bang dat de binnenstad minder aantrekke lijk wordt. ,,De prijs voor parkeren is pas de zevende afweging die mensen maken of ze wel of niet ko men." Zorg en welzijn Welke organisaties minder subsi die krijgen, moet nog blijken uit een debat met de gemeenteraad. Maar organisaties die bijdragen aan de zorg en het welzijn van mensen worden ontzien. „Natuurlijk is het lastig om de grens te bepalen wie Scherp ingrijpen is nodig om in de toekomst weer te kunnen investeren in scholen, wegen en voorzieningen daaraan wel of niet bijdraagt", er kent Doorn. ,,Maar je kunt je voor stellen dat je met sport anders om gaat dan met bijvoorbeeld exposi ties." Bovendien gaat vijf miljoen euro subsidie naar gebouwen van organisaties en verenigingen, merkt Simons op. ,,Daar gaan we ook naar kijken." Toeristen moeten meebetalen aan het herstel van Middelburg. Zij gaan per persoon per nacht 2,75 euro betalen als ze in een hotel of vakantiehuis slapen (dat is nu 2,30 euro). Wie met de tent of caravan komt, gaat 1,80 euro betalen; dertig cent meer dan nu. Hopen op begrip Middelburg trekt zich terug uit en kele Zeeuwse samenwerkingsver banden: Economische Impuls Zee land en Zeeland in Stroomversnel ling. Aalberts: ,,Goede instellingen maar daar hebben we nu even het geld niet voor. We hopen op be grip." Daar staat tegenover dat de ge meente na de eerdere twee miljoen euro blijft investeren in de voor de hele provincie belangrijke Campus Zeeland, benadrukt onderwijswet houder Chris Dekker. Visie met durf ,,We hebben goed nagedacht over dit herstelplan. We komen met een visie die durf toont, maar die ieder een gaat raken", zegt Aalberts. ,,We verdelen de pijn. Scherp ingrijpen is nodig om in de toekomst ook weer te kunnen investeren in scho len, wegen en voorzieningen." De gemeenteraad heeft weliswaar vastgesteld dat Aagtekerke een nieuw multifunctioneel gebouw nodig heeft, maar dat geldt ook voor de dorpen Oostkapelle, West- kapelle en Serooskerke. Op het Domburgse stadhuis wordt koortsachtig gewerkt aan een plan om die vier dure dorpscentra fi nancieel van de grond te krijgen. Veere zit niet meer zo goed bij kas als een jaar of vier, vijf geleden en het college waagt zich dan ook nog niet aan voorspellingen wanneer het nieuwe dorpshuis er staat, meldde kernwethouder Chris Maas gisteren. Maas was gisteren met collega Adri Roelse (gemeentelijke gebou wen) naar Amicitia gekomen om VLISSINGEN Binnen twee jaar rammelen de natuurstenen keien alweer in de rijbanen van de binnenstadswegen in Vlis- singen. ,,We zijn er achter", zegt wethouder Sem Stroosnijder: ,,De lijm is verkeerd." De voegen van de bestrating worden vanaf de week voor de herfstvakantie in oktober vervangen. Dat ge beurde ook al in juni 2018 in de Spuistraat en op het Bellamy- park. Daar gebeurt het nu weer, alsook op het Spuiplein, de Smallekade en Nieuwendijk. De aannemer is er tot half de cember mee bezig. een contract te tekenen met de stichting Vrouwen Agatha. Onder de naam van de vroegere patroon heilige van het dorp, Agatha van Sicilië, zetten de zussen Francke het werk van voormalig beheer dersechtpaar Jan en Jolanda Kodde voort. De gemeente is blij dat Leo- niek en Barbara de exploitatie - voor een bescheiden jaarlijkse ge meentelijke bijdrage van 2400 Als we jaren geen dorpshuis hebben, raak je de loop kwijt euro - overnemen en er voor zor gen dat Aagtekerke niet jaren ver stoken blijft van een dorpshuis. Voor Barbara stond het vast dat het dorpshuis open moest blijven. Biljarters, kaarters, koersballers en dammers (op hoog niveau actief) kun je tenslotte niet in de kou laten staan. Omdat ze een behoorlijk deel van het jaar weg is voor haar werk schakelde ze ook haar zus in. ,,We zijn hier geboren en getogen en wonen nog steeds in Aagte- kerke. Als we jaren geen dorpshuis hebben, raak je de loop kwijt en duurt het langer voor een nieuwe voorziening volk trekt. Het is ge woon belangrijk dat we mensen de gelegenheid geven bij elkaar te ko men, makkelijk en laagdrempelig", betogen de Franckes. Maar in coronatijd is dat wat moeilijker. ,,Maar gelukkig is Ami- citia groot genoeg om de vaste ge bruikers te ontvangen. Die zijn dan ook sinds 1 september offici eus begonnen. Na ondertekening van de contracten zijn we officieel open." Leoniek en Barbara benadruk ken dat zij weliswaar beheersters en sleuteldragers zijn, maar zonder de inzet van vrijwilligers zou het niet lukken. ,,Met de hulp van zo'n twintig betrokken dorpelingen kunnen we goed draaien, denken we. Eerst nog wat bescheiden met vaste bezigheden, maar we hebben al een hoop ideeën voor nieuwe ac tiviteiten." 'D'n Overkant'; Kloos tergangen, 12.00 17.00 uur: Expositie '20 jaar Zeeland Na zomerfestival in beeld'; Studio Zee- landia, Hoogstraat 20, 15.00 en 20.00 uur: Voorstelling 'Kust'; De Spot, 16.00 en 19.00 uur: Beeld en Geluidsbeleving 'Int/Ext' donderdag 10 september 2020 Pijn herstel treft alle inwoners WA Barbara (links) en Leoniek Francke houden de deuren van dorpshuis Amicitia open tot tevreden heid van de wethouders Adri Roelse en Chris Maas (rechts). foto dirkjan gjeltema Middelburgers gaan zware jaren tegemoet. Parkeren en wonen worden duurder, subsidies gaan omlaag, zorg krijgen wordt moeilijker. Een financieel her stelplan voor de gemeente moet dit jaar al vier miljoen euro ople veren en op de langere termijn tien miljoen euro. Wethouder Johan Aalberts: „Iedereen gaat de pijn voelen." Maurits Sep Middelburg - Johan Aalberts, wethouder van financiën Het duurt nog wel een paar jaar voor Aagtekerke een nieuw ver enigingsgebouw met gymzaal en dorpshuis heeft. Tot die tijd blijft dorpshuis Amicitia open, dankzij de inzet van de zussen Barbara en Leoniek Francke. René Hoonhorst Aagtekerke - Barbara en Leoniek Francke, beheerders Amicitia AAGTEKERKE Gym zaal, 09.15-10.15 uur: Bewegingsuur voor 55-plussers; 18.00 20.00 uur: Zaalvoet bal voor jongeren van 12-16 jaar; Galerie Bank, 13.00-17.00 uur: Expositie Anne- Marie Vermazen KOUDEKERKE Cou- burg, 17.30-18.45 uur: Recreatief turnen voor kinderen van 7 en 8 jaar; 19.30-21.00 uur: Recreatief vol leyballen MIDDELBURG Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt; Binnen stad, gehele dag: Theaterwandeling OOSTKAPELLE Kantine Voetbalver eniging, 13.30 uur: Wandeltocht over 5, 7,5 of 10 km RITTHEM Theater de Verwachting, 19.30 en 21.30 uur: Try-out voorstelling cabare- tier Rob Scheepers VLISSINGEN Oude Markt 45, 10.30-12.00 en 14.00-15.30 uur: Stadswandeling door de stad o.l.v. een gids; Gymzaal De Omni bus, 17.00 uur: Ken nismaking met kleu- tergym; Poortersweg 27. 19.00-21.00 uur: Kinderkledingbeurs WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 16.30-17.30 uur: Kleu terdans voor kinde ren van 4-6 jaar; 17.30-18.30 uur: Streetdance. Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34