Brandbrief Vlissingen over politie II 'Krijg je corona als iemand een boer laat?' 5 Te weinig mensen en het korps vergrijst in rap tempo In de brief aan de minister van Jus titie en Veiligheid vraagt de ge meente om meer opleidingsplaat sen voor Zeeland. De Zeeuwse po litie heeft te weinig mensen om de basisbezetting te halen. Daarbij zijn Politiemensen worden uit Zeeland getrokken terwijl een gemeente als Vlissingen die hard nodig heeft oudere leden van het politiekorps minder inzetbaar, terwijl de hoge werklast al zorgt voor hoog ziekte verzuim in het korps. Hoogste prioriteit Die problemen worden de ko mende jaren alleen maar erger. Het politietekort moet de hoogste prio riteit krijgen, stelt de gemeente Vlissingen. De burgemeester en de gemeente zijn verantwoordelijk voor veilige en leefbare wijken en dorpen maar kunnen daar bij ge brek aan politiemensen niet aan voldoen. 'Dit is niet acceptabel. Dat is niet aan inwoners uit te leggen.' In de brief vraagt het gemeente bestuur de minister 'met klem' de politiesterkte op orde te brengen. De Zeeuwse burgemeesters hebben het bezettingsprobleem al vaker aangekaart bij de minister, maar te vergeefs. Er blijven steeds nieuwe landelijke veiligheidskwesties op duiken waardoor politiemensen uit Zeeland worden getrokken terwijl een gemeente als Vlissingen die hard nodig heeft. Georganiseerde drugscriminaliteit in de internatio nale havenstad en drugsoverlast in de wijken, de drukte door grote aan tallen toeristen en de uitgestrekt heid van het gebied met veel reistijd betekenen veel werk voor de teams. De rek is eruit De rek is eruit, snelle maatregelen zijn nodig, schrijft het gemeentebe stuur. Er moeten mensen bij om de politie weer op straat te kunnen zien. Een wijkagent per 5000 inwo ners wordt in Vlissingen en overig Zeeland bij lange na niet gehaald. Wijkagenten die er zijn, moeten in de noodhulp werken en draaien nachtdiensten. Hen rest te weinig tijd om te ontdekken wat zich in de Een wijkagent per 5000 inwoners wordt in Vlissingen en overig Zeeland bij lange na niet gehaald wijken afspeelt. De Vlissingse brandbrief is ge schreven in opdracht van de ge meenteraad die begin juli zorgen uitte over het gebrek aan agenten. De brief is ook verzonden naar de regioburgemeesters en de korpslei ding van het district Zeeland-West Brabant. De immunoloog, die de afgelopen maan den in allerlei lande lijke media als des kundige opdook, stond in de bibliotheek in Terneu- zen tien kinderen te woord. Die hadden zich opgegeven voor een editie van het Kids College, een initiatief van de Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen en Cultuur educatie Zeeuws-Vlaanderen. En kinderen van 10, 11 jaar die zichzelf opgeven voor een echt college, die zijn natuurlijk ook op recht geïnteresseerd. De opmer king van Rijkers dat de kinderen hem gerust mochten onderbre ken, namen ze dan ook ter harte. Vingers gingen om de haverklap de lucht in om de meest uiteenlo pende vragen te stellen. Met welke snelheid vliegen virusdeeltjes door de lucht als iemand niest? Welk seizoen vindt een virus het fijnst? En is het gevaarlijk om co rona te krijgen als je zwanger bent? Rijkers gaf geduldig antwoord, dus weten de kinderen nu dat vi rusdeeltjes in twee uur van Ter- neuzen naar Parijs zouden reizen als ze niet op de grond zouden val len ('maar gelukkig doen ze dat wel, anders had nu heel de wereld corona'), dat een virus over het al gemeen een voorkeur heeft voor de winter maar dat nu net corona In het echt heeft Ajax ook niet zo'n sterke verdediging, die laten ook van alles door zich niet aan die regel wenst te houden, en dat het erop lijkt dat ongeboren baby's wel corona kun nen krijgen, maar er niet ziek van worden. Na het hoorcollege was het tijd voor de 'doe-opdrachten'. Zo kre gen de kinderen een brandende kaars voor hun neus. ,,Blaas maar uit", zei Rijkers, tot verbazing van de kinderen. Dat was zo moeilijk toch niet? Toen het mondkapje voor moest en ze dezelfde op dracht nog eens kregen, was dat wel anders. Slechts bij een enke ling doofde, na veel moeite, het vlammetje. Robin, met een Ajax- mondkapje, was de eerste die erin slaagde. ,,Maar alleen als ik mijn kapje heel strak voor mijn mond houd." Het ontlokte Rijkers tot een antwoord dat de Feyenoord- fans in de zaal wel konden waar deren. ,,In het echt heeft Ajax ook niet zo'n sterke verdediging, die laten ook van alles door." Rest nog het antwoord op de vraag van Lori, die wilde weten of je je zorgen moet maken als ie mand tegenover je een flinke boer laat. ,,Nee", was het geruststel lende antwoord van Rijkers. ,,Zo hard kan volgens mij niemand boeren." Aan zijn zorgvuldig voorbereide verhaal kwam immunoloog Ger Rijkers gistermiddag tijdens het Kids College niet helemaal toe. De kinderen in de zaal vroegen hem tussendoor de doktersjas van het lijf: ,,Kun je corona krijgen als iemand een boer laat?" donderdag 10 september 2020 GO De Zeeuwse politie heeft te wei nig mensen en vergrijst in rap tempo. Veel politiemensen heb ben hun pensioen in zicht, maar er is een tekort aan opleidings plaatsen voor nieuwe agenten. Het Vlissingse gemeentebestuur stuurt minister Ferd Grapper- haus een brandbrief: 'Het water staat ons aan de lippen.' Claudia Sondervan Vlissingen Martijn de Koning Terneuzen Cato van der Peijl bekijkt een hoofdhaar door de microscoop. De haar is nog steeds gigantisch vergeleken met een virusdeeltje, leren de kinderen op die manier. Immunoloog Ger Rijkers kijkt mee. foto peter nicolai - Ger Rijkers, immunoloog Kijk op de site bij /video Kidscollege over coronavirus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33