Steekpartij na steekpartij PvZ: Waterdunen kan provincie nog veel geld gaan kosten wsj Droogte fnuikend voor drinkwatervoorziening Schors Geen carnaval volgend jaar in Hulst. 'Een polonaise op 1,5 meter afstand, een carnavalsfeest zonder hossende mensen; dat bestaat niet.' 2 AFGELASTING TE RISICOVOL Commentaar Verontrustend veel Zeeuwse jongelui grijpen naar messen en andere wapens om hun zin te krijgen. De laatste tijd vooral in Middelburg en Goes, maar het probleem zit overal. Steekpartijen door heel jonge daders worden bijna ge woon. Op het geweld door tieners lijkt geen rem te zitten. Daarom slaat burgemeester Harald Bergmann van Middelburg alarm. Hij constateert dat de instanties die de criminaliteit be strijden en die aan preventie doen er samen geen goed ant woord op hebben. Wie zijn deze jonge misdadigers? Waarom grijpen zij naar wapens? Wat kunnen we doen om hen op het rechte pad te houden? Politie, justitie, gemeenten, scholen, jongerenwerk, de Raad voor de Kinderbescherming, allerlei instanties zijn met deze vragen bezig. Maar ze houden elkaar niet goed genoeg op de hoogte. Zo missen ze kansen om onderliggende sociale problemen op te lossen, jongeren tijdig te corrigeren en - als het desondanks toch fout gaat - daders op te sporen. Het zal nog wel even duren voor alle partijen goed samen werken en er meer inzicht is in de wereld van deze geweldda dige jongeren. Die tijd heeft Zeeland niet. De noodlottige gevol gen van steek- en schietpartijen zijn te groot, voor slachtoffers en voor daders. Daarom zou het heel nuttig zijn als Bergmann en andere burgemeesters ook druk zetten op ouders en ver zorgers. Zij zijn de eersten die losgeslagen kinderen moeten corrigeren. Daar ligt de snelle winst. Ouders en verzorgers zijn eerstverantwoordelijk voor jonge messentrekkers Met andere Statenleden is Francois Babijn (PvZ) onlangs op werkbe zoek geweest in Waterdunen. Daar is hij niet gerustgesteld. Prompt heeft hij weer een aantal schrifte lijke vragen gesteld aan het dage lijks provinciebestuur. Zijn de pro blemen met de getijdenduiker op gelost? Deze doorlaat van zout wa ter zou een bedreiging kunnen zijn voor de waterveiligheid. Wat Ba- bijn vooral wil weten is hoe duur de aanpassing is geweest en wie daar voor opdraait. Verder heeft hij gezien dat het ge- ALMANAK Mijn kleindochter van twaalf reed op de oude, mooie fiets van haar moeder. Alleen dat zadel; zo'n stom dameszadel! Een oud zadel van haar vader was veel spannender. Dat werd gemon teerd en daarna op weg. ,,Zit je nog goed?", was de vraag al na 10 kilometers. bied wel al een succes is voor vogels, maar nog niet voor toeristen. Hij vraagt hoeveel er nog moet worden geïnvesteerd om van Waterdunen de beloofde 'fenomenale toeristi sche trekker' te maken. En is al dui delijk wie het onderhoud voor zijn rekening gaat nemen en daarvoor de rekening betaalt? Wat Babijn vooral wil weten is hoe duur de aanpassing is geweest en wie daarvoor opdraait Ten slotte wil Babijn een toelich ting waarom Waterdunen in de ri sicoparagraaf van de provincie 'nog steeds met stip op één staat'. ,,Ja hoor." Na twintig kilometers dezelfde vraag en hetzelfde ant woord. Alleen haar gezicht ver raadde het tegendeel. Moeizaam stapte ze af; duidelijk zadelpijn. ,,Zat zeker als een boomstam." ,,Ja opa, zelfs de schors zat er nog op", was haar pijnlijke ant woord. Man langer vast voor neerschieten van Kezban Avci v Huiszoekingen tegen witwassen Verdachte van steekpartij nog vast Het carnaval in de gemeente Hulst gaat volgend jaar niet door. Hulst wacht het advies van van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) niet af. De gemeente vindt dat carnaval niet op een verantwoorde manier kan plaatsvinden binnen de gel dende coronamaatregelen. Hulst is de eerste Zeeuwse gemeente die dit besluit neemt. Carnavalsstich ting Nachtuuln in Aardenburg heeft zelf besloten geen carnaval dit vieren. De Hulster burgemeester Jan Frans Mulder heeft wel overleg ge voerd met de VRZ, maar hij besloot Het coronavirus veroorzaakt meer beperkingen dan ons allen lief is toch al zelf de knoop door te hak ken om de vele verenigingen dui delijkheid te geven. ,,Zij verdienen het tijdig te worden geïnformeerd. Het was een lastig en vervelend be sluit, carnaval kun je niet een beetje vieren. Een polonaise op 1,5 meter afstand, een carnavalsfeest zonder hossende mensen; dat be staat niet" Het afgelasten van Hulsters car naval 2021 is nu louter een stand punt van Hulst. Het advies van de VRZ moet nog komen. Een woord- voerster van de gemeente zegt dat er ook geen plaats is voor alterna tieven: ,,Geen carnaval volgend jaar. Punt." Ook het enkel laten doorgaan van de carnavalsoptochten is geen goed idee. ,,Carnavalsoptochten zijn geen bloemencorso's waar mensen na afloop rustig huis waarts keren. De optochten wor den omringd en gevolgd door fes tiviteiten; veelal ook in en om de horeca. Ervaring leert hoe moeilijk het is om de coronaregels in de ho reca steeds goed na te leven." Het gemeentebestuur betreurt het dat carnaval 2021 niet kan door gaan. ,,Het coronavirus veroorzaakt meer beperkingen dan ons allen lief is. Dat staat buiten kijf." In de gemeente Sluis, in Aarden burg, is er ook geen carnaval. Het bestuur van carnavalsstichting Nachtuuln heeft dit zelfstandig be sloten, zodat er ook niet voor niets voorbereidingen hoeven te worden getroffen. Bennie Pielaat, Prins Bennie Murphy I, laat weten dat er over wordt gedacht een zomercar naval te houden. Borsele Burgemeester Gerben Dijksterhuis Borsele gaat om tafel met carna valsverenigingen uit 's-Heeren- hoek, Kwadendamme en Lewed- orp. Hij wil weten hoe zij aankijken tegen het organiseren van carnaval met de geldende beperkingen. ,,Mogelijk komen we daarin al tot een gezamenlijke conclusie over de haalbaarheid van carnaval in 2021." Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen en voorzitter van de VRZ, staat achter het besluit van De Maas is een belangrijke leveran cier van drinkwater, ook voor Zeeuws-Vlaanderen. Maar de drinkwatervoorziening staat onder druk door langdurige droge perio den waarin de waterstand zakt. Er is onderzoek nodig welke ge volgen de klimaatverandering heeft op de Maas als drinkwatervoorzie ning, zegt RIWA-Maas, waarbij drinkwaterbedrijven in Nederland en België zijn aangesloten. Ook Evides, de drinkwaterleve rancier voor Zeeland, is daarbij aan gesloten. Per jaar halen ze 450 mil jard liter water uit de Maas dat wordt gefilterd tot drinkwater. On der meer in Zeeuws-Vlaanderen komt Maaswater uit de kraan. Het gaat behalve om de vraag of de Maas voldoende drinkwater aanvoert, ook om de kwaliteit daar van. Bij laag water is de rivier kwets baar voor incidenten of (industri ële) lozingen, omdat vervuiling minder wordt verdund en ook nau welijks wordt afgevoerd. Bij veront reinigingen staken drinkwaterbe drijven de inname van Maaswater om hun waterreservoirs te bescher men. Verontreinigingen kunnen ook uit België en Frankrijk komen. Daarom pleit RIWA-Maas voor in ternationale samenwerking. donderdag 10 september 2020 II Gaat het natuur- en recreatie project Waterdunen bij Bres- kens de provincie nog op kosten jagen? De Partij voor Zeeland is bang van wel. Ernst Jan Rozendaal Breskens Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De 26-jarige Domburger die vastzit voor de schiet partij op 26 augustus in Middelburg, blijft nog zeker dertig dagen lan ger in de cel. Dat heeft de raadkamer gisteren bepaald. Bij het incident raakte de 21-jarige Kezban Avci zwaarge wond. Haar toestand is nog steeds zorgwekkend. Avci werd in haar huis aan de Burggang door het hoofd geschoten en moest door brandweer lieden naar buiten wor den gebracht. Een trau mahelikopter bracht de zwaargewonde vrouw naar het ziekenhuis. VEERE De landelijke recherche heeft gisteren op diverse plekken in het land acht woningen en twee be drijfspanden doorzocht, in het kader van een wit- wasonderzoek. Een van de woningen ligt in de gemeente Veere. Het onderzoek is gericht op een criminele geld stroom, waarbij volgens het Openbaar Ministerie onder andere twee schroothandelaren bij be trokken zijn. Over een pe riode van drie jaar zou er zo'n 10 miljoen euro zijn 'rondgepompt', waarbij valse facturen werden gebruikt om de geld stroom legaal te doen lij ken. Er zijn (nog) geen ar restaties verricht. TERNEUZEN De verdachte (18 jaar uit Axel) van de steekpartij maandagmiddag in Ter- neuzen, zit nog vast. De rechtbank bepaalt van daag of hij langer in de cel moet blijven Het slachtoffer (15 jaar uit Sas van Gent) ligt nog in het ziekenhuis. Hij is wel van de intensive care. Over de toedracht van het steekincident, dat plaatsvond op de Schel- deboulevard tegenover het Scheldetheater, kan de politie nog niets zeg gen. Verhoren zijn nog niet afgerond. Een mes is in beslag genomen dat vermoedelijk bij de steekpartij is gebruikt. Sheila van Doorsselaer Melita Lanting Hulst - gemeente Hulst Frank Balkenende Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30