Rommelroute Kunstwereld slaat alle handen ineen Zorgboerderij wint de Zeeuwse Erftrofee2020 Nieuw nummer van Jakobsen en Typhoon 2 WILLEM VAN DAM WOZ-WAAR&E FORS 6ESTESEN Column Bij ons op het dorp wordt ko mende zaterdag veel volk verwacht. Dan is het name lijk rommelroute. Het halve dorp sjouwt zijn ouwe meuk van zolder naar beneden, flikkert die troep op een kleedje en biedt de zooi voor de eigen voordeur te koop aan. te vangen voor elpees als James Last op Klompen, een stapel bladen met naai- en breipatronen, de overbo dig geworden Winkler Prins, het zwart-wit-tv'tje dat nog dienst deed tijdens de WK-finale van '74 ('Zijn we er toch weer ingetuind!'), de wekker die bij oma op het nacht kastje tikte, de fotocamera waar een echt filmrolletje in moest. En véél meer van die ouwe sannie. rommelroutes. In bijna elk zichzelf respecterend Zeeuws dorp wordt er minstens één keer per jaar wel eentje georganiseerd. En allemaal worden ze druk bezocht door koopjesjagers die op zoek zijn naar, ja, naar wat eigenlijk? Zie ze sjouwen met boeken, ta pijtjes, tafeltjes, strandstoelen, bier glazen, schemerlampen. Om ver volgens, als er op hun eigen dorp een rommeltocht wordt uitge schreven, de gescoorde troep weer uit hun eigen schuurtje te slepen om op een kleedje voor hün voor deur te etaleren. En zo worden ber gen afdankertjes steeds maar weer rondgepompt. doende met het bijeenzoeken van troep die zij zaterdag te koop willen aanbieden. Het rieten pop- penwagentje, het verveloze houten hobbelpaard, de lampetkan - hup- petee, weg ermee! Ja, zelfs klein zoon Hugo van 6 heeft uit zijn kast een doos vol speelgoedjes, spelle tjes en boekjes gegrist die hij aan de man hoopt te brengen. weiger aan die onzin mee te doen. Maar ondertussen: kijk niet vreemd op als u mij zaterdag alle rommeladresjes in ons dorp ziet af struinen; niks zo leuk als een beetje rommelen in andermans rotzooi. Het halve dorp sjouwt zijn ouwe meuk van zolder DE STELLING Vandaag: Afgelasten carnaval is een wijs besluit Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ^..©ezakt.' Zeeland niet langer oranje voor Belgen Geen plek voor asbest-arts in Scheldekwartier Jonge automobilist rijdt onder invloed Wat hem betreft is het dus een his torisch document. ,,Maar het zijn ook weer niet 95 stellingen zoals Luther op de deur van de katholieke kerk spijkerde", relativeert hij. Dat vrijwel de hele Zeeuwse cultuur sector zijn naam zet onder een do cument waarin op samenwerking wordt gehamerd - onderling, maar ook met overheden, bedrijfsleven en maatschappelijke instellingen, binnen en buiten Zeeland - dSt maakt het bijzonder. Pijlers Schoute bestrijdt dat het manifest, dat maandag is aangeboden aan mi nister Ingrid van Engelshoven (D66, Onderwijs, cultuur en we tenschappen), moeilijk leesbaar is. ,,Kijk naar de pijlers onder onze culturele visie en de doelen die we formuleren: continuïteit en ver nieuwing, verbinding, verhalen, in frastructuur versterken, aandacht voor jongeren, zichtbaarheid. Hoe helder kun je zijn?" Vindt hij het jargon niet te ronkend en onbegrij pelijk? ,,Daar geef ik geen antwoord op, dat is aan de lezer." Streven is de komende zeven jaar meer samenwerking tot stand te brengen en meer geld voor de Zeeuwse cultuur binnen te henge len. Daarvoor wordt de oprichting Streven is meer samenwerking tot stand te brengen en meer geld voor de Zeeuwse cultuur binnen te hengelen van een cultural board bepleit. Dat is iets heel anders dan de Raad voor Cultuur Zeeland die in 2012 ter ziele ging, benadrukt Schoute. ,,Die be paalde hoe subsidies werden ver deeld. Dit wordt een club die het mandaat heeft namens alle cul tuurinstellingen met andere par tijen te overleggen en die de boel gaat aanjagen." ZEELAND 4 Zorgboerderij Binnenste Buiten (met locaties in Terhole, Hulst, Hoek) is winnaar van de Zeeuwse Erftrofee 2020. De eigenaren hebben van een voormalige boerderij in Ter hole een zorgboerderij gemaakt, maar het gebouw geen geweld aan gedaan. Daardoor blijft Zeeuws erf goed bewaard. De familie Van Gaalen besloot in 2007 de gebouwen van boerderij Binnenste Buiten bij Terhole te res taureren en er een zorgboerderij van te maken. De boerderij bestaat uit een grote schuur met mansarde dak, woning en varkenshok. Alles is in dezelfde stijl gebouwd in 1928. De boerderij heeft als Cultuur Histo risch Element oordeel 'A'. De boerderij is opgeknapt. Het lekkende dak van de schuur is ver nieuwd en een deel van het gebint gerepareerd. Ook is er een dam- wandloods gesloopt die tussen de schuur en het varkenshok stond. De schuur dient nu voor de dagbeste ding voor cliënten. Er is ruimte voor het houden van pony's, konijnen, cavia's, vogels en schapen. Ondanks alle aanpassingen is de boerderij na genoeg authentiek. De Zeeuwse Erfgoedtrofee is een initiatief van de Boerderijenstich ting Zeeland, Stichting Land schapsbeheer Zeeland en de ZLTO. Paskal Jakobsen van BL0F is samen met rapper/zanger Typhoon de stu dio ingedoken om een nieuw num mer op te nemen. Gisteravond pre senteerden ze hun single Walnoot- boom bij de Vooravond op BNNVARA. Het nummer gaat over jong zijn, volwassen worden, zelfliefde en ac ceptatie, zo staat te lezen op de web site van de Zeeuwse band. Evenals de teaser: 'Je kan groei niet reprodu ceren. Dezelfde reis niet maken. Ben dankbaar voor wie ik ben in m'n goede en slechte dagen. Konden we maar zo nu en dan over de schutting kijken, al denk ik dat we 't zelfs dan niet begrijpen.' Op de Instagrampagina van BL0F is al een preview van Walnootboom te beluisteren. Vanaf 19.00 uur is het lied ook beschikbaar op Spotify. Het is niet de eerste keer dat de twee artiesten hebben samenge werkt. Op Concert at Sea in 2016 be leefde het nummer Wereld van ver schil zijn première. Dat nummer be landde vervolgens ook op het album van BL0F. donderdag 10 september 2020 Zo hopen ze nog een paar centen Een merkwaardig fenomeen, die De dames Van Dam zijn al dagen En ik? Ik roep vol dedain dat ik Reageer op pzc.nl Gisteren: Leraren moeten voorrang krijgen bij coronatest 1198 reacties HUH t>IE VAN ONS IS JUIST FORS... MIDDELBURG Reizigers die in Zeeland geweest zijn, krijgen in België niet langer het ad vies zich te laten testen en uit voorzorg in quaran taine te gaan. Dat heeft het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren besloten. Voor Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Noord Brabant, Utrecht, Flevo land en Limburg blijft het advies gelden. Het groen kleuren van Zeeland is met name voor Zeeuws- Vlaanderen goed nieuws, en dan vooral voor de de tailhandel en horeca in Sluis en Hulst die veel Vlaamse klanten hebben. VLISSINGEN Als er een passende plek in Vlissingen benaamd moet worden, is dokter Jan Stumphius (foto), vroeger bedrijfsarts bij de Koninklijke Maatschappij de Schelde, kandidaat. Maar de openbare ruim ten in het Scheldekwar- tier hebben al namen, meldt het college aan de SGP. Die wil een straat of plein in het Scheldekwar- tier vernoemd zien naar de arts. Stumphius be wees het oorzakelijk ver band tussen de verwer king van asbest en het ontstaan van mesotheli- oom, asbestkanker. Zijn onderzoek leidde tot het Asbestbesluit en zorgde ervoor dat De Schelde al in 1969 stopte met het gebruik van asbest. GOES Een 19-jarige automobi list is dinsdagavond be trapt op het rijden onder invloed van drugs, meldt de politie Zeeland. De man werd staande ge houden in de Piet Hein- straat, waarna de politie vaststelde dat hij onder invloed was van thc, een werkzame stof in soft drugs. Daarop is bij de automobilist bloed afge nomen. Het Nederlands Forensisch Instituut on derzoekt dat om te kij ken of het gehalte aan thc te hoog was. Naar aanleiding daarvan be sluit het Openbaar Mi nisterie of er een straf moet volgen. Met Zicht over zee hebben 35 Zeeuwse kunst- en cultuurin stellingen voor het eerst in een gezamenlijk manifest opge schreven hoe ze de toekomst zien. ,,In alle eeuwen dat de Sta ten van Zeeland bestaan, is dat nog nooit gebeurd", zegt voor zitter Henk Schoute van het Zeeuws Cultuur Overleg (ZCO). Ernst Jan Rozendaal Middelburg Jeffrey Kutterink Ter Hole Wendy de Jong Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2