Filmfestival begint morgen Suikerbietensector vraagt minister verboden middel weer toe te staan Ondanks corona een volwaardige editie Aardenburg kijkt naar de toekomst Voetbalclub hoopt dat geduld beloond Nee, het lukt echt niet... Wietske van Ham uit Terneuzen kan nog zo haar best doen, een kaars uitblazen met een mondkapje op gaat zomaar niet. Wietske (9) was een van de kinderen die gisteren meededen aan het Kids College in Terneuzen. Immunoloog Ger Rijkers vertelde daar van alles over het coronavirus, en de kinderen mochten ook zelf uitproberen of een mondkapje echt werkt. De meeste kaarsen bleven branden, wat bewees dat de kapjes echt een heleboel van je adem tegenhouden. zeeland 5 ,,We willen snel aan tafel met land bouwminister Schouten, zodat een ontheffing ruim voor het nieuwe zaaiseizoen rond kan komen", zegt Gert Sikken, directeur agrarische zaken bij Cosun Beet Company, de coöperatie waar ook de Zeeuwse suikerbieten worden verwerkt. Na Groningen is Zeeland de pro vincie met de meeste suikerbieten. Er is een kleine 12.000 hectare inge zaaid. De toekomst van de bieten teelt staat echter op het spel. Eind 2018 verbood de Europese Unie het gebruik van neonicotinoïden in de buitenlucht. Dat is het werkzame bestanddeel in een speciale zaad- coating die de bietenplanten be schermt tegen allerlei insecten. De gevolgen van het verbod laten zich zien op de Zeeuwse akkers. Luizen veroorzaken de vergelingsziekte, die de bietenplant verzwakt. De vergelingsziekte hield vorig jaar flink huis in Zeeland, met schade en dus lagere suikeropbrengsten als gevolg, zegt Sikken. De tweet die akkerbouwer Frank Kuijpers uit Ossenisse onlangs plaatste, spreekt boekdelen. ,,Als we van mevrouw Carola Schouten geen zaadcoating tegen vergelings- ziekte in de suikerbietenteelt mo gen gebruiken, dan mag ze een riet suikerplantage in de voormalige koloniën oprichten of de bedelaars kolonie Ommerschans terug op richten. Ik verrek het om zo nog bieten te telen." Om de luizen te bestrijden, heeft Kuijpers dit seizoen drie keer een spuitronde in de bieten gemaakt. ,,Die alternatieve middelen zijn minder effectief, want je spuit het meeste op de grond, zodat je ook natuurlijke plaagbestrijders doodt. Bovendien is het duurder. De zaad coating is juist zeer precies en belast volgens mij het milieu veel min der." Brussel wil met het verbod bijen en hommels beschermen, maar boeren bestrijden dat deze insecten op bietenplanten gaan zitten. Kuij- pers: ,,Bieten zijn geen bloeiende planten, daar komt geen bij op af. Ik heb bijenkasten op het veld staan. De insecten leven allemaal nog." Waar het vorig jaar hommeles was, is er dit jaar minder verge- lingsziekte in Zeeland. Dat komt Als Frankrijk ook vrijstelling geeft, wordt de oneerlijke concurrentie nog groter mede door het weer. Door het koude voorjaar en de harde bodem bleef wel de groei achter, waardoor de suikergehaltes aan de lage kant zijn. Kuijpers vreest dat hij niet veel zal verdienen aan de bieten. Door corona is ook de suikerprijs gedaald, al trekt die nu iets aan. Sinds de af schaffing van het suikerquotum in 2017 wordt er veel minder verdiend aan de teelt van bieten, zegt hij. ,,Vier jaar terug kreeg ik nog een saldo van 4000 euro per hectare. Nu is dat 1500 tot 2000 euro." De prijs- val komt mede door Europese im port van rietsuiker uit landen waar de overheid de teelt subsidieert. Maar ook binnen Europa is het speelveld ongelijk, zegt Sikken. ,,Twaalfvan de achttien EU-landen hebben vrijstelling gegeven voor het gebruik van de zaadcoating. Als Frankrijk daar ook bij komt, wordt de oneerlijke concurrentie nog gro ter. Dat is een zorgwekkende ont wikkeling." It 11-20 SEPTEMBER 2020 ÏLISSINGEN ZEELAND 10 I donderdag 10 september 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl wordt ZEELAND 14 Blazen met een mondkapje op Telers willen zaadcoating terug Frankrijk wil een verboden zaad coating in de suikerbietenteelt weer toestaan. Nederland moet nu ook volgen, vindt de suiker bietensector. Frank Balkenende Colijnsplaat - Gert Sikken, Cosun Beet Company

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29