Geslooo H O MEDIA CULTUUR 25 ANGELA KIJKT TV INTERVIEW HERMAN VAN VEEN Ouder worden gaat vanzelf en het gaat ook vanzelf weer over I oe weet je of de tanden van je konijn niet te lang zijn? We I hebben tips voor de perfecte oogmake-up (spoileralert: eerst een beetje basis erop, zodat er niet van die opgehoopte resten oogschaduw in de groeven gaan zitten). En kok Hugo gaat lekker aan de slag met tempeh. Wel kom bij Eigen Huis Tuin: Lekker Leven' Elke middag als ik Froukje de Both een soortgelijke aankondiging hoor doen, huilt mijn hart. Hoe heeft het zover kunnen komen? Wie heeft bedacht dat dit een goed idee was? Om het iconische Eigen Huis Tuin te ver krachten tot een dagelijkse variant die nog het meest weg heeft van Koffietijd, maar dan wel de light-versie waar reuk noch smaak aan zit. Het is alsof dat ene schitterende rijksmonument op de hoek van de straat is gesloopt om plaats te maken voor een grauwe galerijflat. Alsof die authentieke banketbakker van het dorp ineens diepvriestaarten van de Aldi in de vitrine heeft staan. Pure hei ligschennis dus. Een ander woord heb ik er niet voor. Ik - en met mij alle fans - waren al diep bedroefd dat RTL in mei aankon digde na bijna dertig jaar jaar te stop pen met het klusprogramma. Want Ei gen Huis Tuin was zoveel meer dan Nico of Thomas die een wandje be- hangden en Rob of Tom die een paar stronken bamboe in een perk pootten. Het was een baken van huiselijkheid en warmte op de zaterdagmiddag. Elke week ergens in Nederland een nieuwe tuin aanleggen of keuken plaatsen werd te duur, legde Peter van der Vorst zijn besluit uit. Het argument verbaasde me nogal, want als er iets een adverteerdersfuik is, is het Eigen Huis Tuin. Misschien had hij de jon gens en meisjes van de sponsorafdeling van RTL gewoon wat harder achter de broek moeten zitten en zijn zeldzame aanval van vernieuwingsdrang moeten botvieren op zijn primetime program mering. Maar ik had in mei niet kunnen ver moeden dat ik ooit nog eens hardop zou zeggen dat het me een lief ding waard was geweest als de titel Eigen Huis Tuin daadwerkelijk bij het grof vuil was gezet. Dat was een glorieuzer einde geweest dan dit. Nu wordt de naam misbruikt voor een nikserige, uitgeklede rubriek die totaal niet meer op het origineel lijkt. Iets waar ze bij RTL overigens goed in zijn. De tranen springen me nog steeds in de ogen als ik het huidige Boulevard vergelijk met wat het ooit was onder Beau en Albert. Froukje was ondertussen druk met de eyeliner. ,,Hoe voorkom je nou dat die uitloopt onder je oog?'' Het is dat Nico en Rob nog leven, anders hadden ze zich prompt omgedraaid in hun graf. Werkstraf voor Sambo Winkel voor Stonesfans p 14 maart vierde Herman van Veen zijn 75ste verjaardag, pre cies rond het tijd stip dat het coro navirus serieuze vormen aannam. Het is 'vooral het ongewisse dat het lastig maakt', zo vat Van Veen het leven zes maanden later samen. ,,Het ontbreken van een duidelijk perspectief.'' ,,Ja, dat klopt wel. Tevens refereert het aan mijn opgetogen gezicht van wege het feit dat ik er nog ben.'' ,,Dramaturgisch functioneert het als een dagboek, in de vorm van een tijdreis. Het laveert tussen wat was, is en wellicht kan komen, met oud en nieuw werk door elkaar. Er is veel muziek uiteraard en veel om te la chen ook. Elke avond wordt een beetje anders.'' ,,Ouder worden gaat vanzelf en het gaat ook vanzelf weer over. Je hoeft ervoor niet op cursus. Het gebeurt je. Het is een slijtageproces. Is dat erg? Nee. Ik heb er geen haast mee, het is een kwestie van aanvaarding.'' ,,Jazeker. Onze allereerste grote- mensenvoorstelling speelden wij in Singer Concertzaal Laren. Dat was een programma over een concertpia nist, geïntroduceerd door de schrij ver Godfried Bomans en mede ge schreven door Sas Bunge. Jan Mul schreef toen in de Volkskrant: 'Een eenvoudige, goed gebrachte voor stelling, bijzonder geschikt voor een gezellig intiem theater, waar het ple zierig is om alles en iedereen bij de neus te zien nemen, zonder knijpen, maar wel gevoelig.''' ,,Die veranderingen zie ik alleen in de spiegel. Ik zou het liefst zeggen: ik ben nu een jong iemand met 75 jaar ervaring.'' ,,Het spelen houdt me fit. Ik ben niet van de sportschool. Maar ik ben nieuwsgierig van aard en altijd in de weer de bladzijde om te slaan, kennis te vergaren en om te zetten in taal, muziek en schilderijen. Ook ben ik graag onder de mensen. Ik heb een heel stel lieven om mij heen gespaard. U gaat mij niet horen mopperen.'' ,,Ik heb geen idee. Als het mag zoals het nu gaat, zing ik het wel uit.'' ,,Nee, op geen enkele manier. Dat lijkt me vreselijk. Ik hoop dat ik er niet bij ben als ik doodga.'' ,,Misschien, maar ik wilde vooral een verbinding maken. Ik zing die liedjes als het ware in één adem. Ze bestrij ken een periode van 52 jaar die ik nu met één stem heb gevangen.'' ,,Ik kan me China voorstellen. Regel matig heb ik ervaren dat Chinezen qua gevoel van humor op ons lijken. De paar Chinezen die ik heb leren kennen, waren begaafde lachers.'' ,,Dan zou ik wellicht onderwijzer of dokter geworden zijn.'' ,,In dezelfde kwaliteit als Liefde van later, een bewerking van een lied van Jacques Brel dat ik altijd moeiteloos voor mijn ouders kan zingen, bestaat er een ander lied van Brel dat ik prachtig vind: Quand on n'a que l'amour. Dat is overigens ook weerga loos gezongen door Celine Dion.'' ,,Met Cecilia Bartoli. Ik vind dat zij, na Callas, een van de mooiste stem men ooit heeft.'' ,,Alles wat valt onder het woord 'koesteren', het zorg dragen.'' donderdag 10 september 2020 TELEVISIE De rechtbank Amsterdam heeft All Stars acteur Raymi Sambo veroor deeld tot een werkstraf van 100 uur voor mishandeling van een vrouw op oudejaars avond. Ook moet hij een schadevergoe ding betalen. MUZIEK Fans van The Rolling Stones kunnen hun hart ophalen in een nieuwe winkel in Carnaby Street, hartje Londen. In de winkel met twee verdiepin gen zijn sinds gisteren exclu sieve artikelen en alle muziek van de Britse band te koop. ■u zing ik het wel uit' Herman van Veen staat sinds deze week weer in het theater met zijn voorstelling 75. Dat kun je wel zien dat is hij. De muzikant, schrijver én schilder denkt in deze onzekere tijd niet aan stop pen. ,,Ik ben nu een jong iemand met 75 jaar ervaring.'' Machiel Coehorst Uw nieuwe voorstelling is getiteld 75. Dat kun je wel zien dat is hij. Verwijst die titel naar het kin derlijke dat nooit verloren mag gaan? Wat wilt u vertellen op het po dium? Hoe ervaart u het ouder worden? Kunt u uw eerste publieke optre den nog voor de geest halen? Wat is het voornaamste verschil tussen de Herman van toen en die van nu? Hoe zorgt u ervoor om op uw 75ste fris, energiek en bij de tijd te blijven? 44 Wanneer is voor u het moment aangebroken dat u zegt: 'Nu is mooi geweest'? De Britse komiek Tommy Cooper gaf het leven op het toneel. Ziet u Herman van Veen wil met de liedjes op zijn laatste album 52 jaar verbinden. dat als een mooi einde? Op uw laatste album, Een keuze, live thuis, staan veel bewerkingen van bestaande liedjes. Is het maken van nieuwe versies van oude liedjes voor u een manier om jong van geest te blijven? U treedt op over de hele wereld. Welk land zou u nog willen verove ren? Hebt u enig idee wat er van u ge worden zou zijn als het niet gelukt was in de muziek? U heeft veel mooie covers ge maakt. Welk bestaand lied staat er nog op uw lijstje? En met wie zou u graag nog eens een duet opnemen? Welk thema heeft u het meest be zongen, denkt u zelf? Herman van Veen is vanaf heden tot en met december te zien in de Nederlandse theaters en speelt van 23 oktober t/m 6 december in het Koninklijk Theater Carré. Het verza- melalbum Herman van Veen, Een keuze live thuis is onlangs versche nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25