2 dagen IK 22 nog V - - VOETBALSTART EREDIVISIE Het komend weekeinde wordt er weer afgetrapt in de eredivisie. Het vorige seizoen eindigde, door de coronapandemie, plots. In drie delen blikken we vooruit op een nieuwe jaargang. Vandaag: de nummers 7 tot en met 12 van het in maart afgesloten seizoen. Hoe staan zij er nu voor? Van blijdschap over de rentree van Arjen Robben tot zorg om de coronaverliezen. Vitesse Vanwege corona focus op huren Heracles Nog in leven door sponsors en fans FC Groningen Robben geschenk uit de hemel SC Heerenveen Alle oefenduels werden verloren warmlopen voorde eredivisie EREDIVISIE Programma Na het betonvoetbal van Russi sche makelij staat Vitesse onder Duitse leiding. Coach Thomas Letsch, eerder werkzaam bij Red Bull Salzburg, Erzgebirge Aue en Austria Wien, moet voor nieuw elan zorgen in Arnhem. Sturm und Drang, waarmee ook het hart van het publiek wordt heroverd. Over donderend, maar soms ook onrust veroorzakend. Flipperkastvoetbal. Vitesse komt ongeslagen uit de oe fencampagne, maar heeft daarbij wel veel goals tegen gekregen. De club wordt hard geraakt door de coronacrisis en verwacht dit jaar een omzetverlies van 4 tot 7 miljoen euro. Geld voor verster king is er nu niet; huurlingen moeten het doen. Alleen Maximi lian Wittek, van Greuther Fürth, is transfervrij binnengehaald. Loïs Openda (Club Brugge), Jacob Ras mussen (Fiorentina), Armando Broja (Chelsea) en Idrissa Touré (Juventus) zijn gehuurd. Met het vertrek van huurlingen Armando Obispo, Joshua Brenet en Nouha Dicko en vooral goalgetters Tim Matavz en Bryan Linssen is kwali teit ingeleverd. De Europa League is nu het ultieme doel. Dat wordt een megaklus voor Letsch. De weg leidt dan naar de play-offs, zoals de laatste jaren gebruikelijk. De zesde plaats lijkt onder de huidige omstandigheden een maximaal resultaat. -Lex Lammers Heracles heeft veel ingeleverd dit seizoen. Denk alleen al aan spits Cyriel Dessers, die een mooie transfer maakte naar Racing Genk. Hij werd vorig seizoen topscorer van de eredivisie. Zijn vervanger Sinan Bakis heeft nog een forse achterstand, omdat hij drie weken langer vakantie had. Van het middenveld is ook nog weinig over. Mo Osman is naar de woestijn getrokken, Mauro Junior terug bij PSV en Alexander Merkel koos ook een andere toekomst. Het is aan jonge jongens als Teun Bijle- veld om nu de stap te maken. Nieuweling Rai Vloet wil laten zien dat hij in de eredivisie thuis hoort. De club levert door corona fi nancieel veel in. Liefst 30 procent op een begroting van 12 miljoen euro. Het transfergeld van Dessers helpt. „Mede dankzij de sponsors en supporters leven we nog'', al dus directeur Rob Toussaint. De club hoeft niet aan te kloppen bij de gemeente Almelo voor steun. Vorig jaar werd Mauro gehuurd. Het is niet makkelijk om nu de juiste spelers te vinden. Nog steeds hebben voetballers het idee dat de salarissen torenhoog moe ten zijn en ketsen transfers daar op af. Trainer Frank Wormuth hoopt ervaring aan zijn team toe te kun nen voegen. „We houden onze ogen open.'' -Fardau Wagenaar Bij FC Groningen draaide het voor de buitenwacht de afgelopen maanden maar om één man: Arjen Robben. De terugkeer van de 36-jarige wereldster zette de club in vuur en vlam. Explosief was de groei op sociale media, terwijl tal rijke sponsor- en seizoenkaarten de deur uitgingen. Robben zelf richt zich slechts op zijn prestaties op het veld. Hoopgevend was wat dat betreft het sluitstuk van de voorbereiding: hij opende zaterdag de score in het oefenduel met Ar- minia Bielefeld (1-1). De rentree van Robben is een geschenk uit de hemel, maar voor Mark-Jan Fledderus lijkt die warme junidag alweer lichtjaren geleden. De technisch directeur was de laatste tijd druk met het op peil brengen van zijn selectie. Zo werden de defensieve sterkhou- ders Mike te Wierik en Deyovaisio Zeefuik vervangen door Wessel Dammers (Fortuna Sittard) en Damil Dankerlui (Willem II). Pluspunt? Azor Matusiwa lijkt wel te blijven. Voor de verdedigende middenvelder was concrete be langstelling uit Frankrijk. Topprioriteit is nu een spits: Groningen raakte zowel Charlison Benschop als Kaj Sierhuis kwijt. Fledderus vond nog geen goede opvolger. Hij informeerde onlangs onder anderen bij Ferdy Druijf, maar AZ wilde niet meewerken. Vermoedelijk zien we zaterdag zes nieuwe gezichten in de basis bij SC Heerenveen, vergeleken met de seizoensafsluiter in maart tegen Ajax. De selectie is kwantitatief én kwalitatief uitgehold. Chidera Ejuke vertrok voor zo'n 12 miljoen naar CSKA Moskou, maar van dat bedrag mag slechts een beperkt deel worden aangewend voor ver sterkingen. Heerenveen kampt al jaren met forse verliezen. Vorig boekjaar zo'n 6 miljoen euro, ter wijl de begroting nu wordt terug geschroefd naar zo'n 11 miljoen. Heerenveen kon het kwaliteits verlies lang nog compenseren met huurconstructies, maar voorlopig lijkt het linkerrijtje uit zicht. De club moet rekening houden met degradatievoetbal. In de voorbe reiding werden alle duels verloren. Wel sluiten deze week de Poolse international Pawel Bochniewicz en de talentvolle Jan Paul van Hecke aan. Daarmee zijn de Frie zen centraal achterin uit de brand. Neemt niet weg dat technisch ma nager Gerry Hamstra nog zoekt naar twee middenvelders en een vleugelspits. Het Volendamse duo Joey en Henk Veerman moeten de kar trekken, net als Erwin Mulder en Mitchell van Bergen. Maar voorlopig hoopt men vooral dat er in de eerste weken puntjes worden gesprokkeld om ook een sportieve crisis buiten de deur te houden. donderdag 10 september 2020 GO Blij met Robben, rest moet SPEELRONDE1 Zaterdag 18.45 uur Heerenveen - Willem II 20.00 uur PEC Zwolle - Feyenoord 21.00 uur FC Twente - Fortuna S. Zondag 12.15 uur FC Emmen - VVV 14.30 uur Heracles - ADO Den Haag 14.30 uur Sparta - Ajax 16.45 uur FC Groningen - PSV 16.45 uur RKC - Vitesse FC Utrecht-AZ is uitgesteld Heracles - Vitesse, vorig seizoen: Dario van den Buijs (links) en Riechedly Bazoer zetten zich schrap bij een kopduel. foto bsr Tweede seizoenshelft 2019-2020 Vermoedelijk dit seizoen Pasveer Pasveer Dasa Doekhi Obispo Brenet Doekhi Bazoer Rasmussen Tronstad Bazoer Vroegh Dasa Tronstad Tannane Bero Wittek Dicko Matavz Linssen Openda Darfalou Tweede seizoenshelft 2019-2020 Vermoedelijk dit seizoen Heracles Almelo Blaswich Blaswich Van Den Breukers Rossmann Buijs Hardeveld Breukers Pröpper Rente Hardeveld Kiomourtzoglou Merkel Mauro Junior Kiomourtzoglou Bijleveld Vloet Van der Water Dessers Burgzorg Van der Water Bakis Burgzorg 27 oktober 2019: Heerenveen - FC Groningen (1-1). Maker Charli- son Benschop en Kaj Sierhuis vieren de Groningse goal. foto bsr -Sander de Vries Tweede seizoenshelft 2019-2020 Vermoedelijk dit seizoen FC Groningen Padt Padt Zeefuik Te Wierik Itakura Van Hintum Dankerlui Dammers Itakura Van Hintum El Messa- Van Kaam oudi Asoro Lundqvist Matusiwa Van Kaam Hrustic Lundqvist Redan El Hankouri Robben El Hankouri -Sander de Vries Tweede seizoenshelft 2019-2020 Vermoedelijk dit seizoen SC Heerenveen Bednarek Mulder Van Rhijn Dresevic Botman Floranus Floranus Bochnie- Dresevic Wouden- wicz berg Faik Kongolo Veerman Dewaele Kongolo Veerman Van Bergen Odgaard Ejuke Van Bergen H. Veerman Van der Heide

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22