21 Hoera, de eredivisie gaat weer beginnen, maar wordt het eigenlijk wel leuk? De eredivisie trapt zaterdag af na een coronastop van zes maanden. Het wordt als seks met drie condooms tegelijk, stelt columnist en verslaggever Sjoerd Mossou, mét de voortdurende dreiging van een uitgesteld orgasme. Deze week ging er opeens een streep door FC Utrecht-AZ, de beoogde openingswedstrijd in de eredivisie. Ergernis en onbegrip alom, want in de Galgen waard hadden ze wekenlang het hele coronaprotocol voorbereid, netjes in samenspraak met de lokale overhe den, worstelend met ticketsystemen en looproutes. Allemaal tevergeefs. Bij Fox Sports waren ze ook not amused, want de sportzender moest zijn hele productieplanning én zijn uitzendschema omgooien. Het was heus begrijpelijk dat AZ meer voor bereidingstijd krijgt voor de twee strijd met Dinamo Kiev, daar niet van, maar kon dat niet wat eerder? Die slapers van de KNVB hadden dit toch allang kunnen voorzien? Toch zou je de afgelasting óók als een handige generale repetitie kun nen beschouwen. Wen er maar aan: de komende weken worden er onge twijfeld méér wedstrijden op het laatste moment afgeblazen. Door een lokale corona-uitbraak, door besmet tingen in een spelersgroep of binnen een club: welbeschouwd is iedere wedstrijd, iedere speelronde voorlo pig onder voorbehoud. Manager competitiezaken Jan Bluyssen van de KNVB zou zomaar de nieuwe Jaap van Dissel kunnen worden: iemand van wie we tot voor kort nog nooit hadden gehoord, maar die opeens om de haverklap in beeld verschijnt om de actualiteit te 'dui den'. De besnorde lotingkoning Heinrich Welling, competitieplanner van de KNVB? Die gaat overuren draaien, eindeloos schuivend met scenario's en speeldata. Bluyssen Welling, het wordt een onvermijde lijk duo in de komende weken. Maar wordt het nog wel leuk, die eredivisie? Kunnen we ons na zes maanden zonder Nederlands voetbal nog ongeremd verheugen op een nieuw seizoen of wordt het vooral behelpen met samengeknepen bil len? Om het plat metaforisch te stel len: het wordt een beetje als seks met drie condooms tegelijk. De eredivisie «k f »Het KNVB- duo Bluyssen Welling wil er alles aan doen om de competitie uit te spelen, maar vroeg juichen valt niet aan te raden moet het voorlopig niet van spontaan en ongeremd genot hebben; alleen al voor een simpel wedstrijdkaartje moet je complete handboeken door ploeteren, want publiek wordt selec tief toegelaten. Juichen mag niet van premier Mark Rutte (al zal dat verbod in de praktijk niet heel serieus wor den nageleefd). Handtekeningen De eredivisie wordt sterieler dan ooit. Samen in de kroeg naar een uit wedstrijd van je cluppie kijken met je vrienden? Dat lukt alleen als je vooraf reserveert. Een uitwedstrijd bezoe ken is voorlopig geen optie, want uit- supporters zijn niet welkom. Na af loop handtekeningen scoren bij het spelershome? Geen optie. Los daarvan voelde de aanloop naar dit seizoen al oneindig anders dan normaal. Oefenwedstrijden tegen amateurclubs waren uitgesloten deze zomer, open dagen ook, waardoor het ouderwetse sentiment van een verse start nooit echt zinderde. De geur van vers gemaaid gras? Als liefhebber zou je haast vergeten hoe het ruikt, de nieuwe natuurgrasvelden bij PEC Zwolle, ADO en VVV ten spijt. Mocht u alvast licht depressief worden van dit soort kanttekenin gen: niet gevreesd, natuurlijk valt er óók genoeg te genieten straks. Alleen al het feit dat we eindelijk weer vrij blijvend kunnen keuvelen over de linksback van PSV of ADO Den Haag bij de koffieautomaat of desnoods via een Zoom-verbinding: het zal voelen als een bevrijding. Dit soort bijzaken hadden we meer dan ooit nodig in een tijdperk van grote zorgen. Met een beetje geluk viert Arjen Robben dit weekeinde zijn rentree in de eredivisie bij FC Groningen, nota bene tegen zijn oude liefde PSV. In de Keuken Kampioen Divisie werd de laatste twee weken al zichtbaar dat spektakel op de loer ligt, wellicht om dat teams meer dan ooit vrijuit spe len. Toeval of niet: het regent voorals nog doelpunten, zoals ook de 'Final 8' van de Champions League tot een aantal spetterende wedstrijden leidde. Er valt volop te beschouwen over voetbal in vreemde tijden. Wat wordt de impact van de verschoven, vol ge plande speelkalender, compleet met een uitgestelde internationale trans ferdeadline? Gaan ploegen méér bles sures oplopen door hun gecompli ceerde, uitgestrekte voorbereiding? Welke revolutionaire hersenspin sels mogen we van trainers verwach ten nu je vijf keer mag wisselen? Welke spelers of teams gaan opeens opbloeien nu je van Kuipvrees wei nig te vrezen hebt? Wat als pakweg Willem II straks zes thuiswedstrij den in het stadion van SC Heeren veen moet spelen, als gevolg van een regionale lockdown? Flexibiliteit en ruimdenkendheid zijn geboden bij clubs én liehebbers. De loyaliteit aan onze clubs was de laatste maanden groot, supporters kochten massaal seizoenkaarten en clubshirts, maar die trouw wordt voorlopig nog wel even op de proef gesteld. Bij sommige clubs is het uiterst moeilijk om - zelfs met een seizoen kaart - een plek in het stadion te be machtigen. Een deel van de fans doet op voorhand al geen moeite: voor hen is voetbal vooral sociale smeer- olie. Zolang ze ver uit elkaar moeten zitten, zonder de dynamiek van vrienden en bekenden, blijven ze net zo lief thuis. Sleutelspelers Maar onherroepelijk gaat de eredivi sie op een andere, 'nieuwe' manier vanzelf weer leven. Het uitzicht van verse wedstrijden prikkelt alweer. Topfavoriet Ajax maakte grote indruk in de voorbereiding, maar moet zon der een aanzienlijk aantal sleutelspe lers opnieuw beginnen. Bij PSV is ie dereen razend benieuwd naar de in vloed van de nieuwe trainer Roger Schmidt. In en rondom de Kuip smelt iedereen vanzelf weer zodra Dick Advocaat heel driftig en fana tiek in beeld verschijnt. Een chaos zoals afgelopen lente, toen de KNVB abrupt en zonder enige jurisprudentie het seizoen moest zien af te ronden, dreigt daar bij niet langer. Gisteren presenteerde de bond samen met de competities een reeks afspraken, voor het geval het seizoen opnieuw voortijdig moet worden stilgelegd. Dat kan een hoop ellende schelen, maar tegelijk: het scenario van een half afgemaakt sei zoen blijft reëel. Alles heeft een komma dit seizoen. Wedstrijden waar we ons vroeger enorm druk over zouden maken, kunnen in het licht van de corona- pandemie straks niets meer waard blijken. Promoveren of degraderen? Het KNVB-duo Bluyssen Welling wil er alles aan doen om de competi tie uit te spelen, maar vroeg juichen valt niet aan te raden. Een uitgesteld of voortijdig gestrand orgasme dreigt voortdurend. donderdag 10 september 2020 Juichen met de rem erop Sjoerd Mossou Rotterdam Arjen Robben keert dit seizoen terug in de eredivisie bij FC Gro ningen. Hij opent het seizoen tegen zijn oude club PSV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21