WERK Herinneringen zijn niet te vertrouwen Jongerenwerker Zij leren vrouwen lef te hebben 16 Je brein op het werk Ze hebben allebei hun eigen stijl en achtergrond, maar het vakgebied van ondernemers Nancy Poleon en Jikkie Has is hetzelfde: vrouwen en zakelijk zelfvertrouwen. Wat zijn hun beste tips om zelfverzekerd je vak uit te voeren? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? aatst vond ik toevallig wat oude foto's van mijn mentor van de middelbare school op Facebook. Het was een vrolijke frans met een soort van huppel in zijn pas. De beste man is al een behoor lijke tijd terug overleden en nog steeds heb ik spijt dat ik hem nooit heb verteld hoeveel ik heb gehad aan zijn advie zen. Hij wuifde de donkere wolken in mijn getroebleerde puberjaren weg en wist me met goede argumenten te overtuigen dat ik psychologie moest gaan studeren. herinner. Het kan zijn dat mijn eigen brein me voor het lapje houdt. Dat hij heeft gezegd dat Nederlands ook een prima studie zou zijn of dat ik met psychologie nooit een baan zou vinden. Wat ook waar bleek te zijn. Wij mensen hebben zo'n hekel aan spijt en verkeerde keuzes maken, dat we ons achteraf niet meer kunnen herinneren wat er niet goed zou zijn aan onze keuze. We zien ons geheugen vaak als een soort videorecorder die objectief ons leven vastlegt, maar het lijkt meer op een whiteboard waarop je steeds schrijft en je met je mouw per ongeluk aantekeningen weg veegt, de stift opraakt en je oude aantekeningen niet meer goed kan lezen. Onze herinne ringen zijn niet te vertrouwen. Er zijn allerlei manieren waarop ons geheugen een loopje met ons neemt. We vergeten niet alleen alle nadelen van onze keuze, maar hebben ook herinneringen aan argumenten die helemaal niet zijn genoemd of die bij een andere keuze hoorden. Ondertussen ben ik zelf zo oud als mijn mentor was toen ik als brugsmurf voor het eerst zijn lokaal betrad. Toch voel ik me lang niet zo wijs wanneer scholieren me weleens vragen of ze met me mogen praten over hun studiekeuze. Ik heb geen idee, maar doe gewoon wat mijn mentor waarschijn lijk ook deed. Goed luisteren en begripvol zijn. Uiteindelijk moeten ze zelf kiezen. Geluk kig kan ik erop rekenen dat al deze jonge mensen achteraf zullen geloven dat ze de juiste keuze hebben gemaakt. En zich misschien zelfs herinne ren dat ik goede adviezen gaf. WAT DOET EEN... onderden vrouwen per jaar begeleidt Nancy Poleon (46) op hun weg naar zelfverzekerdheid. Haar eerste ervaring op dit gebied deed ze al op als tiener. Bij haar moeder, om precies te zijn. ,,Het was 1993. Na mijn atheneum zou ik in Engeland gaan studeren en ik had mijn moeder overgehaald me met de auto te brengen", vertelt Poleon. ,,Die auto zat stampvol, het was de tijd vóór TomTom en tot overmaat van ramp moest mijn moeder voor het eerst in haar leven links rijden. Ze vond het reuzespannend, maar dééd het wel. Laatst zei ze tegen mij: 'Je hebt geen idee hoe vaak je met jouw plannen mij het zelfvertrouwen hebt gegeven om dingen maar gewoon te doen, ook al dacht ik dat ik het niet kon.'" „Nice!" reageert Jikkie Has (41) aan de andere kant van de tafel. Zij kan wat betreft belemmerende gedachtes een duit in het zakje doen. Toen ze negen jaar geleden vanuit haar baan bij het toenmalige TNT Post een 'We zijn fantastisch! Je mag je bijna schuldig voelen als je dat niet van de daken schreeuwt' eigen bedrijf als businesscoach wilde oprichten, merkte ze dat 'iets' haar tegenhield. Het bleken maar liefst veertien belemmerende overtuigin gen te zijn, variërend van 'straks ga ik failliet en lacht iedereen me uit' tot 'straks word ik heel succesvol, kan ik dat wel aan?'. Has: ,,Die gedachtes ga ik nu te lijf door nieuwe uitdagingen te zien als partijtjes tennis: de ene keer win je, maar je verliest ook weleens een potje. Dat betekent ech ter niet dat je een slechte tennisser bent." Met twee ondernemers die zich allebei richten op het onderwerp zelfvertrouwen, kun je rekenen op een gesprek met een hoop tips, adviezen en goed vertelde anekdotes. Ze zijn op een vrijdagmiddag naar Amsterdam gekomen voor een gesprek over vrouwen en zakelijk zelfvertrouwen, het onderwerp waar Has net een boek over heeft geschre ven - getiteld Zakelijk Zelfvertrouwen, Durf succesvol te zijn - en waar Poleon zich al jaren mee bezighoudt met haar bedrijf BrandedU. Ze verzorgt online programma's voor jonge vrouwen die sneller omhoog willen en voor topvrouwen die meer zicht baar willen worden. Hiervoor werkte Poleon in Londen als marketing manager in de muziekindustrie voor onder andere Britney Spears, Alicia Keys en Pink. De twee vrouwen hebben één observatie gemeen: ze zien dat veel vrouwen enorm goed zijn in hun werk, maar dat bescheidenheid of een gebrekkig zelfbeeld ze in de weg staat om succesvol te zijn. Has en Poleon helpen om die muur van onzekerheid te doorbreken. Poleon: ,,Bescheidenheid ligt deels in de opvoeding: wij meisjes worden toch grootgebracht met het idee dat we lief en aardig moeten zijn. Als we leiderschap tonen, wordt dat als bazig gezien - dat past niet bij het gedrag dat men van vrouwen verwacht." Has: ,,In mijn boek gebruik ik de donderdag 10 september 2020 GO Tenminste, dat is wat ik me ANDRIES DOS SANTOS (25), jongerenwer ker bij een jongerencentrum in Amsterdam. Kun je ons meenemen in een werkdag? ,,'s Ochtends krijg ik vaak berichtjes van jonge ren die vragen of ik er ben. Ze komen vertellen over hun weekend, waar ze tegenaan lopen. En ik spreek af met hulpverleners en ouders." Waarom is dit een mooie baan? ,,Je weet nooit wie er op de stoep staat." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt 'We worden grootgebracht met het idee dat we aardig moeten zijn' JETTE PELLEMANS Hoe komt het toch dat veel vrou wen daar last van hebben?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16