II LTO mist maatwerk ECONOMIE 15 ,,Ieder heeft zijn eigen rol. Wij willen de kloof tussen boeren en burgers verkleinen met publieks vriendelijke acties. Het heeft vol gens mij weinig zin de samenle ving te hinderen. daarmee onder mijn je draagvlak en uiteindelijk bereiken we daar niets mee. We willen juist met iedereen blijven praten om de beste oplossing voor de boeren te bereiken.'' ,,Druk op de ketel kan zeker wer ken, maar het is niet onze stijl. We moeten het met z'n allen zien te rooien. Op de lange termijn heb je elkaar nodig. Dat besef is er ook wel bij de meeste boeren in ons land, dat merken we aan de vele reacties die we krijgen. Ons be langrijkste speerpunt is stabiliteit op het gebied van regelgeving, zo dat boeren zekerheid hebben over hun toekomst en kunnen werken aan een verdienmodel. Dat is waar het uiteindelijk om draait.'' Dat klinkt mooi, maar in maart zijn er verkiezingen en is de vraag welke partij de minister van Landbouw gaat leveren. Dan liggen er toch weer onzekere tij den in het verschiet. ,,Het politieke landschap is lastig, zeker ook voor de huidige minis ter. Ze zit klem tussen het traditi onelere beleid van CDA en de VVD en het progressievere geluid van D66; met haar ChristenUnie ertussenin. Feit is dat onze bood schap het afgelopen jaar goed is doorgedrongen en dat ze weten waartoe we in staat zijn als we in het nauw worden gedreven.'' ,,Nee, dat geloof ik niet. Vergeet niet dat de landbouw in Neder land een behoorlijk intensief ka rakter heeft. Dat model draai je niet zomaar om. Er zijn, zeker on der jonge boeren, veel twijfels over de kosten en de opbrengsten van kringlooplandbouw. Dat blijkt ook uit een in augustus versche nen LNV-rapport over dit onder werp. Vorig jaar was 29 procent van de ondervraagde boeren posi tief over de economische levens vatbaarheid van het kringloopmo del, dit jaar is dat gezakt naar 20 procent.'' Jullie houden stickeracties bij supermarkten om te laten zien welke producten duurzaam zijn en welke niet. Hoe zit het met de strijd voor een betere prijs van aardappelen, groente, eieren, fruit, zuivel en vlees? ,,We overleggen met supermarkt ketens. Het is een complex verhaal, waar veel partijen bij betrokken zijn. Export, concurrentiepositie, milieuregels, effect van vrije han delsverdragen voor onze afzet markten. Er spelen veel belangen, dus het duurt allemaal lang. Ik blijf een optimistisch mens, daarom is het zaak dat we het on derwerp niet laten verslappen.'' ,,Zeker vanuit de Randstad mer ken we dat er veel onbekendheid is over wat ons werk inhoudt. Afge lopen week hebben we een oproep geplaatst onder onze leden om mee te doen aan het project en we hebben al honderd boeren bereid gevonden een les te verzorgen. Zo brengen we een stukje passie over op de jongste generaties.'' „Jazeker, dat is nog steeds leuk. Ik ben blij met mijn relatief vrije le ven. Maar ik merk vooral onder jongere collega's dat ze zorgen hebben over de toekomst van hun bedrijf: zorgen over de financiën, over de regeldruk. In Nederland is er een gevecht om de ruimte. Wo ningen, bedrijven en wegen lopen tegen de grenzen aan. De meeste ruimte zit uiteindelijk bij de land bouw. Die ruimte geven we niet zomaar weg, laat dat duidelijk zijn.'' „Totaal kansloos'', reageert Mark van den Oever, voorman van Far mers Defence Force (FDF) op Schoutens pleidooi gisteren in deze krant voor een 'tweesporen- mestbeleid'. In het kort komt dat erop neer dat een veebedrijf voort aan de mest alleen op eigen land mag uitrijden, of bij een akker bouwbedrijf in de buurt. Veehou derijen, zoals varkensfokkers die alleen schuren en stallen hebben, worden verplicht alle mest af te voeren en te laten verwerken, wat voor hen zeker geen goedkope operatie wordt. ,,De uitspraken van Schouten zijn zeer explosief, vergelijkbaar met die van Tweede Kamerlid Tjeerd de Groot van D66, die vorig jaar riep dat de veestapel moest worden gehalveerd", vervolgt Van den Oever. ,,Ze jaagt tientallen in tensieve bedrijven richting de af grond. Het lijkt een idyllische ge dachte, maar het is ontzettend duur om alle mest af te voeren. De meeste boeren, ook intensieve veehouderijen, hebben land waar ze een deel van hun mest uitrij - den. Als deze groep alles moet af staan, kost dat tienduizenden eu ro's extra. Dat is voor de meeste collega's niet op te hoesten.'' Stank Volgens Van den Oever moeten we in Nederland ook niet blij zijn met de komst van mestverwer kingscentrales. ,,Het stinkt af schuwelijk rond dit soort bedrij ven'', zegt hij. Of hij het Malieveld alweer heeft gereserveerd? ,,We kunnen bezig blijven, maar dit be- leid zorgt voor veel onrust; dus wie weet.'' Bart Kemp, voorzitter van Agractie mist vooral een financi- ele onderbouwing. ,,Wat betekent dit precies voor bedrijven die straks worden gedwongen hun mest af te staan? Ze kunnen hun eigen mest dus niet langer uitrij den, maar moeten die laten be werken in speciale bedrijven en die vervolgens terugkopen. Dat is de wereld op z'n kop en sluit niet aan bij de boerenpraktijk. We zijn bereid alle kanten op te bewegen, als het maar werkbaar en betaal baar is. Dat laatste betwijfel ik.'' Ook belangenorganisatie LTO Nederland is niet te spreken over Minister Schouten jaagt tientallen intensieve bedrijven richting de afgrond de plannen van Schouten. ,,Er is wederom niet geluisterd'', aldus Claude van Dongen, portefeuille houder Bodem en Water bij LTO. ,,Wij hebben bij het ministerie ge pleit voor een systeemverande ring met eigen verantwoordelijk heid in plaats van regels op regels. Dat komt in de gepresenteerde contouren helaas niet terug.'' LTO mist concrete stappen rich ting minder regelgeving. ,,Dit be leid betekent dat voor het mestge- bruik juist sterke beperkingen op gelegd worden. De minister zet stevig in op mestbewerking, ter wijl in de praktijk het gebruik van onbewerkte mest in een aantal ge vallen van grote waarde is. Ook is met dit voorstel het gebruik van eigen mest op eigen grond in som mige gevallen niet meer mogelijk. Daar is LTO Nederland op tegen. We missen maatwerk.'' donderdag 10 september 2020 GO FDF-voorman Mark van den Oever zou zeggen dat door een harde opstelling juist meer wordt bereikt. Is kringlooplandbouw, zo'n beetje het mantra van minister Schouten, over pak 'm beet tien jaar gemeengoed? Educatie is voor Agractie be langrijk. Jullie beginnen binnen kort met het project Boer in de Klas. Leg eens uit? Want het is nog steeds leuk om boer te zijn? Boeren: plannen voor mest kansloos Boerenorganisaties maken gehakt van het nieuwe mest beleid van landbouwminister Carola Schouten. 'Te kostbaar voor de sector, ze wil maar niet luisteren', klinkt het. Sanne Schelfaut Den Haag - Mark van den Oever, FDF Minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15