nationale vacaturebank aan de slag in de techniek. NIEUWS 13 in zijn eigen bubbel, mede dankzij zijn woordvoerder President Aleksandr Loekasjenko weet van geen wijken, ondanks massale protesten in zijn land. Wat bezielt de man, die Belarus al 26 jaar in zijn ijzeren greep houdt? In Belarus gaat een mop over Loekasjenko. Na zijn aftreden wordt hij gearresteerd en overgebracht naar het Inter nationaal Strafhof in Den Haag. De oud-president komt voor het college van rechters te staan. Voordat de hoofdrechter het woord kan nemen, begint Loeka sjenko al te praten: 'Heren, u zult zich wel afvragen waarom ik u bijeen heb laten roepen.' De grap is tekenend voor de oude Sovjetbureaucraat. Hij laat zien hoe ver Loekasjenko van de werkelijk heid staat en hoe hij over zichzelf denkt: hij weet waar het naartoe moet, met zijn land en met zijn bur gers. Toen in maart de coronapande- mie om zich heen greep, nodigde de Belarussische leider een groep epidemiologen en medici uit om over het onderwerp te praten. Maar in plaats van naar de deskundigen te luisteren, begon Loekasjenko een lange monoloog over hoe corona niet bestaat en hoe je gezond blijft door sauna, wodka en tractor rijden. Zijn gesprekspartners moeten het verbijsterd hebben aangehoord. Van een corona-aanpak in Belarus was dan ook totaal geen sprake. Stadions liepen gewoon vol tot het einde van het seizoen, de 9 meiparade (Over winningsdag) ging gewoon door, en de horeca bleef open. Omdat Loekasjenko het zo wilde. Het aantal besmettingen en doden nam explosief toe, maar ook daar wilde Loekasjenko niet aan. Hij ontkende glashard de cijfers. Een Belarussische arts die lang in Neder land heeft gewoond omschreef 'zijn' president afgelopen voorjaar als volgt: ,,Het is als schaken met een duif: hij slaat met zijn vleugels de stukken omver, schijt op het bord en vliegt dan weg.'' Ingewijden vertellen dat met name één persoon president Loekasjenko volledig heeft losgeweekt van de Als ik ga, zullen ze mijn aanhangers aan stukken snijden realiteit: zijn perswoordvoerder Natalja Eismont. Veel tegenstanders én voormalige aanhangers van Loekasjenko zijn van mening dat zij grotendeels verantwoordelijk is voor 'het isolement van de presi dent'. Volgens hen heeft de president geen enkel benul van wat er in de samenleving speelt en hoe die over hem denkt. Toen er vlak na zijn zesde her verkiezing in augustus overal demonstraties uitbraken, noemde Loekasjenko de betogers 'provoca teurs' en 'terroristen'. Terwijl hij in een helikopter over een massabijeen- komst vloog, noemde hij de kwart miljoen Belarussen 'ratten'. Eismont corrigeert haar baas daarin niet. ,,Ze houden van u, alles is oké'', houdt ze Loekasjenko steeds voor, zeggen mensen uit de omgeving van de pre sident. En: ,,Dictatuur is ons merk.'' Mitrailleur Eismont zette ook de video's online, waarin te zien is hoe Loekasjenko op het dak van zijn paleis landt met een mitrailleur in de hand en een scherf vest aan. Terwijl de menigte in de verste verte niet van plan is het ge bouw te bestormen. Zijn 16-jarige zoon Nikolaj draagt kleding van een commando en rent amechtig achter zijn vader aan, die zich niet om het joch lijkt te bekommeren. Precies zo als hij zich niets gelegen laat liggen aan zijn hele volk. Loekasjenko zelf gaf deze week eindelijk een inkijkje in zijn motie ven om aan te blijven ondanks alle protesten. ,,Ik heb Belarus in een kwarteeuw toegerust, dat gooi ik niet zomaar weg'', zei hij in een nog niet gepubliceerd interview met Russische media. „Bovendien, als ik ga, zullen ze mijn aanhangers aan stukken snijden.'' vind jouw nieuwe baan op nationalevacaturebank.nl/nieuwebaan donderdag 10 september 2020 GO 'Ze houden van u, alles is oké', blijft Loekasjenko maar horen Joost Bosman Moskou - President Aleksandr Loekasjenko Woordvoerder Natalja Eismont zou bewust infor matie weghou den bij president Loekasjenko. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13