Rutte in Kamer onder vuur over EU-herstelfonds EUWS 11 SCP CORONACRISIS De coronacrisis beïnvloedt slechts beperkt ons levensgeluk, ziet Kim Putters van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Hij waarschuwt wel. ,,De rek raakt eruit en de klap kan nog komen.'' Kim Putters (46), directeur van het SCP, had zelf de afgelo pen maanden steeds meer moeite met de crisis. ,,Het viel me steeds zwaar der om maar weinig mensen tegen te komen. Door alsmaar thuis aan de keukentafel te werken miste ik de gesprekjes bij de koffieauto- maat. Verder vind ik het heerlijk om mijn ouders te knuffelen en goede bekenden te omhelzen. Jeetje, wat wordt het leven saai als je dat allemaal niet meer kunt doen!'' Het SCP komt vandaag in het rapport De sociale staat van Ne derland 2020 tot een vergelijkbare conclusie: mensen zien de crisis en de 1,5 metersamenleving na tuurlijk niet als prettige ontwikke lingen en deze gebeurtenissen lei- den tot grote veranderingen in de stemming over het land en de po litiek. Tegelijkertijd voelen veel Nederlanders zich er nog goed bij. Putters: ,,In de achterliggende periode heeft de eenzaamheid er vooral ingehakt bij 75-plussers. Zij misten hun kinderen, kleinkinde ren en vrienden vreselijk. Maar verder komen de meeste mensen redelijk door deze periode heen, ondanks een vermindering van sociale contacten. Alleen moet het niet te lang meer duren. Anders zal de groep mensen die zich een zaam voelt, snel groeien.'' Nederland lag er vóór de coro nacrisis goed bij, verklaart de SCP-directeur de veerkracht. Veel mensen waren tevreden over hun leven. ,,Al dat goede is niet met een weg. Dus zijn we de eerste periode samen best oké doorge komen, met veel beroep op een gevoel van saamhorigheid. Daar beginnen nu scheurtjes in te ko men. Terwijl we nog steeds het Nederland van februari zijn, maar wel met een stapel problemen er bij.'' Zo verliezen vooral mensen met tijdelijke en flexibele dienstver banden en zelfstandigen hun werk. Putters: ,,In de sectoren die het hardst zijn geraakt - toerisme, recreatie, evenementen, de uit- zendbranche - werken veel flex- werkers, die vaak minder oplei ding of een niet-Westerse migra tieachtergrond hebben. Zij zaten Je moet zorgen dat mensen voldoende sociale contacten houden al in een uitermate kwetsbare po sitie, daar komt nu deze coronacri sis bovenop. Bij deze groep zien we dat rek eruit raakt. En de klap kan nog komen.'' Daarnaast verzetten steeds meer Nederlanders zich tegen de coro- naregels. Putters: ,,Mensen hadden er vooralsnog heel veel voor over om dat virus in de greep te krijgen. Daarvoor wilde iedereen wel even wat vrijheden inleveren. We hoopten dat alles snel weer nor- maal zou worden. Naarmate dat steeds maar niet gebeurt of lukt, is het logisch dat mensen gaan twij felen aan maatregelen en degenen die deze verzinnen.'' De SCP-baas vindt het 'hart stikke gezond' dat in een democra tie vragen worden gesteld en twij fels worden geuit. ,,Dat zeg ik ook steeds op het Binnenhof tegen po litici: vervelend als jullie draagvlak afbrokkelt, maar we leven ook ge woon in een land waar je naar op vattingen van anderen moet luis teren. Daar moet je niet zenuw achtig van worden.'' Snelkookpan Het kabinet valt volgens hem ook niet te benijden. Want er is een economische crisis, een gezond heidscrisis én een sociale crisis gaande. Putters: ,,Alles gaat nu te gelijk in een snelkookpan. Dat is nieuw. Je moet nü handelen om de economische en gezondheids schade beperkt te houden, maar ondertussen nadenken over toe komstige sociale gevolgen. Want we weten uit vorige crises dat de stijging van armoede en psychisch leed vaak anderhalf jaar later komt bovendrijven.'' Het Sociaal en Cultureel Planbu reau adviseert het kabinet daarom te onderzoeken hoe mensen in tij- den van fysieke afstand toch 'bete kenisvolle ontmoetingen' kunnen hebben. En het 'belang' van 'maat schappelijke samenhang' proberen te onderkennen. Putters: ,,De 1,5 meter kan nooit het nieuwe normaal zijn. Dus je moet zorgen dat mensen genoeg sociale contacten houden om toch een zinvol leven te leiden. Onder steun mantelzorgers, houd sociale voorzieningen zoals dagbesteding en jeugdzorg in stand. Regel dat onderwijs en zorg op niveau blij ven. Verder zorgt werken ervoor dat we onder de mensen blijven. Dus wij hameren er aan het Bin nenhof echt op dat werk kan door gaan, in zo veel mogelijk secto ren.'' Want zelfs als de pandemie snel onder controle komt, zullen de ge volgen nog lang doorwerken, voorspelt de SCP-directeur. ,,Deze crisis is zo diep en groot dat die op iedereen wel een bepaalde impact zal hebben. Als we later oud zijn, zullen we ons 2020 nog herinne ren. Dit is een belangrijk moment in onze geschiedenis. Alhoewel in het verleden ook vaak is gebleken dat er uiteindelijk niet zo veel ver andert. Laten we deze periode aangrijpen om het slechte achter ons te laten en het goede mee te nemen de toekomst in.'' Een groot deel van de oppositie én coalitiepartij CDA wil van premier Mark Rutte opheldering over de 'noodrem' die in juli in Brussel op zijn voorspraak werd bedongen. Daarmee zouden subsidies aan lan den die hun economie niet hervor men, kunnen worden gestopt. Maar nu lijkt de geldstroom alleen tijde lijk te kunnen worden opgeschort. ,,Is het slechts een pauzeknop?'' wilde Pieter Omtzigt (CDA) weten. Volgens Geert Wilders (PVV) had Rutte geen mandaat om Nederland 'weer de pinautomaat van de EU te laten zijn'. Ook volgens SP-Kamerlid Renske Leijten had Rutte terug moeten gaan naar het parlement voor hij zijn handtekening onder het akkoord had gezet. ,,In het re geerakkoord staat: geen gezamen lijke schulden. De minister-presi dent komt thuis met gezamenlijke schulden.'' Zij noemde de deal 'niet democratisch'. Volgens Rutte is hij 'geen rode lij nen' overgegaan. ,,Ik ben de pre mier. Ik moet de inschatting maken of dit goed is voor Nederland en in lijn is met de wens van de Kamer. On balance is dit een goed pakket.'' Ook benadrukte de premier dat dit een eenmalig pakket is in uitzon derlijke tijden. Het herstelfonds krijgt steun van in elk geval de coa litiepartijen en PvdA en Groen Links. 'Vrekkige vier' In juli bereikten de 27 lidstaten van de Europese Unie na negentig uur onderhandelen een akkoord over het herstelfonds, dat de Europese Unie uit de economische crisis moet trekken die door de corona- pandemie ontstond. Rutte werd in Brussel gezien als de leider van de 'vrekkige vier', de landen die zich lange tijd verzetten tegen geza menlijke, Europese schulden en wel leningen wilden, maar geen giften. Het kwam hem op de bij naam Mr. No te staan. Maar volgens Kamerlid Henk Krol werd dat al snel Mr. Yes. ,,Dat betekent dat Ne derland vanaf 2028 tot 2058 1 mil jard euro extra kwijt is aan de EU. Dan is de heer Rutte 91 jaar.'' Wilders verweet Rutte dat hij heeft 'gejokt' toen hij stelde tegen giften te zijn. ,,U heeft het toch ge daan.'' Hij vergeleek dat met Ruttes verkiezingsbelofte uit 2012 dat er 'geen cent naar Griekenland' meer zou gaan. Die belofte kon hij niet waarmaken. Wilders: ,,Dit verge ven mensen u niet, dat zult u mer ken volgend jaar maart.'' Rutte ziet echter 'een fundamen teel meningsverschil' over de rol van de EU. Volgens hem is een sta biele EU in het belang van Neder land, dat voor een groot deel afhan kelijk is van buitenlandse handel. donderdag 10 september 2020 FOTO MARCO DE SWART Edwin van der Aa Den Haag - Kim Putters, SCP Premier Mark Rutte kwam gis teravond in de Tweede Kamer onder vuur te liggen over het Europees herstelfonds van 750 miljard euro. Hanneke Keultjes Den Haag Premier Mark Rutte. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11