10 NIEUWS Verjaring illegale adoptie is klap in gezicht geadopteerden Coronavideo terecht weg Vaker ALS in Herwijnen Nog voor de vraag überhaupt be antwoord kan worden, is elke dis cussie alweer doodgeslagen. De adoptiezaak van de Sri Lankaanse Dilani Butink is verjaard. De recht bank gaat niet beoordelen of bij haar adoptie gesjoemeld is en of de Nederlandse staat en het bemidde lingsbureau dat verweten kan wor den. ,,Ik heb niet de kans gekregen op een inhoudelijk reactie op mijn adoptiezaak'', zegt de Dilani. ,,Ik ben zwaar teleurgesteld.'' Dilani spande een rechtszaak aan, omdat ze vindt dat de Nederlandse staat en stichting Kind en Toe komst, die haar adoptie in 1992 re gelde, ernstige fouten hebben ge maakt. Het bemiddelingsbureau heeft niet onderzocht of de gege vens van de biologische ouders klopten en of ze haar vrijwillig ter adoptie hebben afgestaan. Haar geboorte is in Sri Lanka ner gens geregistreerd. Uit onderzoek blijkt dat haar geboortepapieren zijn vervalst. Daardoor kan zij haar biologische ouders niet opspo ren. De staat heeft volgens Butink verzuimd te controleren of de stichting aan de eisen van de Ne derlandse adoptiewet en interna tionale verdragen voldeed. Zembla De rechtbank vindt het 'een bittere pil' voor Butink, maar zegt dat er 'onvoldoende zwaarwegende argu menten' zijn om af te wijken van de verjaringstermijn van twintig jaar. ,,De rechtbank kan op basis van de beschikbare informatie niet vaststellen of de adoptiepapieren ondeugdelijk zijn en of zij het slachtoffer is van illegale adoptie praktijken'', stelt de rechtbank. ,,Het lange tijdsverloop sinds 1992 maakt het nagenoeg onmogelijk om de omstandigheden waaronder zij is afgestaan, alsnog te achter halen.'' Bovendien vindt de rechtbank dat Butink al eerder een rechtszaak had kunnen beginnen. Al vaker is gepubliceerd over adoptiefraude. Bovendien kwam ze er al tijdens een reis naar Sri Lanka in 2015 ach ter dat haar papieren niet klopten. Uiteindelijk was het een uitzen ding van Zembla in 2017 die haar ogen opende. Het programma ont hulde na diepgravend onderzoek dat er stelselmatig gesjoemeld werd met adopties uit Sri Lanka. ,,Toen wist ik dat ik niet de enige was'', zegt Butink. ,,Pas dan ga je onderzoek doen en erover naden ken. Veel geadopteerden zijn hier pas mee bezig als ze ouder zijn. Dat is een heel proces. Je gaat er als kind gewoon van uit dat je adoptie goed is verlopen.'' Haar advocaat Lisa-Marie Komp wijst er bovendien op dat Butink meerdere verzoeken heeft gedaan via de wet openbaarheid van be stuur (wob). ,,Maar de staat weigert informatie te verstrekken'', zegt Komp. ,,Dan kun je niet zeggen dat Dilani makkelijk aan informatie had kunnen komen.'' Komp noemt de redenering van de rechtbank de 'omgekeerde we- Ik wilde erkenning voor de misstanden. Die erkenning krijg ik nu niet reld'. ,,Een adoptie kan alleen plaatsvinden als het goed is gegaan. In haar geval ligt er heel veel bewijs dat haar geboortepapieren niet kloppen.'' Ook andere slachtoffers van ille gale adoptie uit Sri Lanka, Brazilië, Bangladesh en Indonesië zijn bezig met procedures tegen de staat. Komp kan niet zeggen of de uit spraak gevolgen heeft voor toekom- stige zaken. ,,Verjaring wordt in elk individueel geval beoordeeld'', zegt Komp. ,,Maar dit komt wel hard aan. De rechtbank zegt hiermee dat je je voor je twintigste moet afvragen of je adoptie wel goed is verlopen. Dat is niet reëel. Er is weinig oog voor het proces van identiteitsvorming en loyaliteitsconflicten waar een geadopteerde doorheen gaat.'' Doofpot Belangenorganisatie United Adop tees International is teleurgesteld over de uitspraak. ,,Om op dit on derwerp verjaring toe te passen is schrijnend'', zegt voorzitter Cha- mila Seppenwoolde. ,,Het gaat niet om een auto-ongeluk, maar om de schending van mensenrechten. Daar moet je een uitzondering voor maken. Zo kan de staat alles in de doofpot stoppen.'' Dilani moet de teleurstelling over het vonnis verwerken voor ze een besluit neemt over eventuele ver volgstappen. ,,Ik wilde erkenning voor de mis standen. Die erkenning krijg ik nu niet'', zegt ze. ,,Alles wordt door de verjaring dichtgegooid. Zo kom ik niet verder met mijn eigen proces, dat al lastig was. Anderen kunnen gedemotiveerd raken. Als men in het belang van geadopteerden zou denken, zou er geen verjaringster mijn op zitten. Dit is een klap voor iedereen die in eenzelfde situatie zit.'' 114-jarige overleden donderdag 10 september 2020 GO AMSTERDAM Een video waarin de Limburgse huis arts Rob Elens beweert dat hij met een antimalariamid- del coronapatiënten kan genezen, komt niet terug op YouTube. Dat heeft de rechter in Amsterdam gis teren besloten. Volgens de rechter moch ten de interviews als 'des informatie' worden aange merkt en mochten ze dus door YouTube verwijderd worden. „Zijn uitlatingen bevatten onjuiste informa tie die mogelijk schadelijk en gevaarlijk is'', staat in de uitspraak. Dilana Butink (links) en haar advocaat Lisa-Marie Komp in de rechtszaal. foto marco de swart Als kind ga je ervan uit dat je adoptie in orde is' De Nederlandse staat is niet aansprakelijk voor gesjoemel bij de adoptie van Dilani Butink (28) uit Sri Lanka. De frauduleuze praktijken rond haar adoptie in 1992 zijn verjaard, bepaalde de rechtbank gisteren. De uit spraak gaat voorbij aan de impact van illegale adoptie, zeggen betrokkenen. Tonny van der Mee Den Haag -Dilana Butink HERWIJNEN Inwoners van Herwijnen krijgen ongeveer vier keer vaker dan gemid deld de dodelijke spier ziekte ALS. Volgens de GGD is niet te zeggen of radarstraling daar een van de oorzaken van is. Herwij nen verzet zich tegen de komst van een nieuwe ra dartoren van Defensie. Staatssecretaris Barbara Visser van Defensie had aan de GGD gevraagd on derzoek te doen. In twintig jaar hebben vijf inwoners en één oud-inwoner van het dorp de diagnose ALS gekregen, blijkt uit gege vens van de lokale huisarts. UTRECHT An Brasz, de oudste inwoner van Neder land, is vorige week overle den in haar woonplaats Utrecht, zo bevestigt zorg centrum De Bijnkershoek. Gisteren was de uitvaart. Op 16 juli mocht Brasz nog 114 kaarsjes uitblazen. De in 1906 in Goes geboren Brasz woonde jaren in De Bijnkershoek. Ze verbleef tot het laatst zelfstandig in een aanleunwoning bij het zorgcentrum. De laatste jaren vierde ze haar ver jaardag in stilte. Haar 105de verjaardag vierde Brasz nog wel groot met haar drie kinderen, de kleinkinderen en de achter kleinkinderen. Haar doch ter (87) verzorgde Brasz de laatste jaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10