Klimtouwen redden katten van verdrinkingsdood in Vlissingen Vlissingen is even 'Monaco aan de Schelde' Zeeland ziet kansen in WopkeWiebes-fonds 4 Studie naar huisvesting arbeidsmigranten in coronatijd biedt weinig inzicht De Regt is enkele maanden gele den door de provincie aangesteld om te onderzoeken of de corona maatregelen het extra moeilijk ma ken om buitenlandse werknemers te huisvesten. 'Uit het onderzoek komt niet duidelijk naar voren wat de gemiddelde kwaliteit is van de huisvesting van buitenlandse werknemers', schrijft hij. 'Misstan den zijn ook niet naar voren geko men, terwijl er signalen zijn dat die er wel zijn.' Een registratieplicht zou helpen. Daardoor zou duidelij ker worden hoeveel en wat voor soort buitenlandse werknemers er in Zeeland zijn en of er sprake is van wantoestanden bij de huisves ting. Op basis van een enquête onder 113 ondernemers concludeert De Regt nu dat er deze zomer weinig extra problemen zijn geweest met het onderbrengen van tijdelijke werknemers. In gesprekken met brancheorganisaties en individuele ondernemers werd dit beeld beves tigd. Maar onduidelijk blijft of on dernemers zelf voor huisvesting hebben gezorgd die niet aan de co- ronoregels voldoet. Expats Want het is nog niet zo makkelijk. Het Aanjaagteam bescherming ar beidsmigranten onder leiding van Emile Roemer heeft enkele maan den geleden geadviseerd dat er op een kamer maar één persoon mag wonen. Dat is onbetaalbaar. Goed betaalde expats die langere tijd in Zeeland verblijven, willen niet an ders. Zij krijgen bovendien vaak woonruimte van hun werkgever. Maar arbeiders die tijdens het plukseizoen in de fruitteelt naar Zeeland komen, kunnen zich dat niet veroorloven en hun werkge vers ook niet. Zoveel kamers zijn er Eén persoon per kamer, wat wordt geadviseerd, is voor arbeidsmigranten onbetaalbaar trouwens ook niet. Op de ledenvergadering van de Nederlandse Fruittelersorganisatie (NFO) is tegenover De Regt de wens uitgesproken in de piekperi- ode van maximaal zes weken vier personen op één kamer te huisves ten, mits er goed wordt geventi leerd en er regelmatig gezond- heidschecks worden uitgevoerd. Het dagelijks provinciebestuur wil zich hier sterk voor maken. Overi gens gedoogt de GGD nu al twee personen op één kamer. Hoewel er blijkbaar weinig acute problemen zijn vanwege corona, blijft een goede huisvesting van ar beidsmigranten in Zeeland proble matisch. Er wonen nu ongeveer 7130 buitenlandse werknemers in de provincie. De komende tien jaar kunnen dat er meer dan 12.000 worden. De provincie wil daarom met de gemeenten tot een uniform Zeeuws beleid komen. 'Project Wendy', noemt Rewijk haar initiatief. Nadat haar huisdier verdronk, kwam ze in actie om an dere katten van de verdrinkings dood te redden. ,,Wendy was een oud diertje. We hadden haar over genomen van iemand. Ze zou haar laatste jaren bij ons doorbrengen. Dat werden helaas maar een paar maanden. Waarschijnlijk heeft ze in de tuin ruzie gekregen en is in het water gevallen. We zochten haar al een tijdje, want ze ging ei genlijk nooit de tuin uit. De vol gende dag spoelde ze aan." Val Toen Rewijk rondvroeg in de wijk, bleken dat zeker dertig katten al verdronken waren doordat ze na een val in het water niet meer aan wal konden komen. „Katten gaan het water uit op de plek waar ze erin komen, anders kunnen ze de weg niet meer vinden. Een buur man durft zijn kat niet meer naar buiten te laten", weet Rewijk. Na wat speuren op internet ont dekte ze dat kattenklimtouwen uit komst bieden. ,,In verschillende steden geven grachten problemen voor katten. In Alphen aan den Rijn worden bijvoorbeeld ook al klim- touwen gebruikt." De gemeente Vlissingen gaf toestemming om de touwen op te hangen, en het bedrijf Martens Cleaning doneerde scheepstouwen. Rewijk flyerde in de wijk om an dere bewoners enthousiast te krij gen. Dat lukte maar deels. ,,Som- mige bewoners zijn bang dat de klimtouwen ook ratten aantrekken. Dat is niet zo. In andere steden is dat ook niet gebeurd." Afgelopen weekend hing Rewijk vier touwen in het water. ,,We hopen dat nog meer mensen zich aansluiten. We hebben nog veel touwen liggen. Al redden we maar één kat, dan is het al goed." VLISSINGEN Drie dagen lang is Vlissingen 'Monaco aan de Schelde'. Zo'n tien superjachten liggen van 17 tot en met 19 sep tember aan de kade bij Damen Yachting. Klanten van Damen kunnen zich dan verdiepen in hun mogelijke nieuwe aankoop. Geen klant bij Damen? Niet ge treurd, dan zijn er van afstand nog mooie plaatjes te schieten. Wie een superjacht wil kopen, reist normaal gesproken naar een bootshow zoals die van Monaco. Maar corona zet ook door deze evenementen een streep, waar door Damen nu voor het eerst haar eigen bootshow houdt. Naar verwachting liggen er een stuk of tien verschillende jachten, zoals La Datcha, een 77 meter lang ex- peditiejacht van het type Sea- Xplorer. Het wordt een exclusieve show, waarbij alleen mensen op uitno diging welkom zijn. Aanwezigen kunnen ook gelijk zien welke schepen in aanbouw zijn en al in 2021 geleverd kunnen worden. Er is een landingsplaats voor heli- Geen klant bij Damen? Niet getreurd, dan zijn er van afstand nog mooie plaatjes te schieten kopters, zodat gasten veilig naar het evenement kunnen komen. Voor de mensen die dat door co rona niet kunnen, worden virtu ele VIP-rondleidingen georgani seerd. MIDDELBURG De vraag is lo gisch, zegt gedeputeerde Jo-An- nes de Bat (CDA, economie). Past het versneld tolvrij maken van de Westerscheldetunnel in het Wop- keWiebes-fonds van 20 miljard euro? ,,We weten het niet. Dat gaan we goed bekijken." Maandag presenteerden de mi nisters Wopke Hoekstra (CDA, fi nanciën) en Eric Wiebes (VVD, economische zaken) het Natio nale Groeifonds, gisterochtend heeft het dagelijks provinciebe stuur in zijn wekelijkse vergade ring meteen gekeken hoe Zeeland daarvan kan profiteren. Er zijn kansen voor een bijdrage aan de vergroening van de indu- strie, de spoorlijn Gent-Terneu- zen en pijpleidingen, onderzoeks projecten op het gebied van water en klimaat en opleidingen voor nieuwe banen, denkt het provin ciebestuur. Het tolvrij maken van de tunnel, zoals de PvdA Terneu- zen meteen heeft geopperd, ligt minder voor de hand. Grote opgaven ,,Dat was wel het eerste waar we aan dachten", verklaart De Bat. ,,Strikt genomen past het niet in het rijtje grote opgaven waar het Rijk om vraagt, maar als je het ziet als een stimulans voor de arbeids mobiliteit mogelijk wel. We gaan het onderzoeken." woensdag 9 september 2020 'Registratieplicht zou helpen' Van 2000 woningen in Vlissin- gen weet de gemeente niet wie er verblijft. Ze staan administra tief leeg, maar er wonen werk nemers of toeristen die minder dan vier maanden in Nederland verblijven en zich dus niet hoe ven te registreren. Dat blijkt uit onderzoek van Jan de Regt, de aanjager huisvesting seizoens werkers. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Poes Wendy was nog maar drie maanden in huis bij Petra Re- wijk, toen ze verdronk in het water achter het huis. En ze was niet de eerste: stalen damwan- den in de Vlissingse wijk Lam- merenburg beletten katten om aan wal te komen. Rewijk hing klimtouwen op om beestjes te redden. Cornelleke Blok Vlissingen Kijk op de site bij /video Petra Rewijk, hier met Pier, heeft touwen opgehangen zodat katten in de wijk uit het water kunnen komen. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36