II El Chapo in beroep tegen straf Drie Duitse wandelaars overlijden in de Alpen 8 NIEUWS INTERVIEW ENERGIEBRON „Aardwarmte wordt gewonnen uit water dat in diepere lagen van de bodem ligt opgeslagen. In Neder land zit het doorgaans in zand lagen, op ongeveer 2 kilometer diepte. Bij het winnen van aard warmte worden twee gaten ge boord. Via één buis wordt het water met een temperatuur van ongeveer 70 graden naar boven gehaald. In een stationnetje boven de grond wordt de warmte van dat water gebruikt om Snder water te verwarmen. Dat is gewoon zoet water, dat wordt rondgepompt in een warmtenet. Het water dat naar boven is gehaald gaat via de tweede buis terug de bodem in. Er wordt dus geen water aan de bodem onttrokken." ,,Vooral het noorden en het westen van Nederland hebben we al vrij goed in kaart. Doordat daar voor heen veel gas is gewonnen, is er veel bekend over de situatie onder de grond. In de andere delen van Nederland doen we momenteel onderzoek daarnaar.'' ,,Nu wordt aardwarmte vooral in de glastuinbouw gebruikt. In Nederland zijn er tot nu toe onge veer twintig putten geboord.'' ,,Ja, bijvoorbeeld in Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Tilburg. moet leggen. Verder is er ook geen overlast. Geen gegons, geen fijn- stof, niks.'' ,,Dat is eenmalige overlast, verge lijkbaar met de aanleg van een gasnet. Het is een kwestie van buizen leggen.'' ,,Niet zoveel. Er komen twee pijp jes je huis in, en een afleverset met wat kleppen. De geiser en cv-ketel kunnen de deur uit. En je hebt geen gas meer in huis.'' ,,Wij denken dat aardwarmte kan concurreren met alternatieven. Dat zien we ook in Leeuwarden, waar nu een project wordt ont wikkeld. Dat moet ook wel: als het niet goedkoper is, stappen veel mensen niet over. Wel zijn er veel kosten voordat er opbrengsten komen. Als het eenmaal de grond uitkomt, is het niet duur meer, maar de aanleg kost wel veel. Daarom is het belangrijk dat gemeenten de regie nemen en wijken aanwijzen die op warmte overgaan. Dat geeft zekerheid.'' ,,Het is uiteindelijk aan de politiek om te bepalen hoe dit wordt vormgegeven, maar het is wel een harde noot om te kraken: hoe zorg je ervoor dat iedereen in een wijk overstapt? Het is niet logisch om naast aardwarmte nog een com pleet gasnet in de lucht te houden. Maar kun je mensen ook verplich ten? We zien wel dat steeds meer mensen belang hechten aan duur zaamheid, en aardwarmte is duur zaam. Het is vooral een kwestie van wennen, denk ik. Mensen die aardwarmte hebben zeggen: 'ja, het werkt', en verder vinden ze er niet zoveel van. Het is vanzelfspre kend, net als water uit de kraan.'' in sommige gevallen eindig: fos siele energiecentrales gaan dicht. Aardwarmte kan een mooi alter natief zijn voor deze netten.'' ,,In het Klimaatakkoord hebben we afgesproken dat we in 2030 anderhalf miljoen woningen van het gas af hebben. Dat kan niet alleen worden ingevuld met nieuwbouw en elektrische warm tepompen. Aardwarmte is boven dien een duurzame vorm van energie, die in principe snel kan worden uitgerold.'' ,,Warmtepompen zijn vooral ge schikt voor huizen die na 2000 zijn gebouwd. In oudere huizen moet het water dat de radiatoren in gaat 70 tot 80 graden zijn, en dat haal je met warmtepompen gewoon niet. Met geothermie wel. Voor het gebruik van aardwarmte hoefje huizen dus niet extreem te isoleren. Voor oudere huizen is het een elegante oplossing.'' ,,Het beslag op de omgeving is redelijk beperkt. Per winnings locatie is er ongeveer een half voetbalveld aan ruimte nodig. Daarop staan dan wat gebouwtjes met de installaties erin. Het is heel anders dan bij bijvoorbeeld zon- neparken, waar je hele weides vol De huidige warmtenetten worden gevoed met onder meer rest warmte uit fabrieken, elektrici- teits- en biomassacentrales. Dat is Het geeft ook geen overlast. Geen gegons, geen f ijnstof, niks VORARLBERG Dit weekend zijn op verschillende plekken in de Alpen drie Duitse wandelaars om gekomen. Zij vielen allen voor de ogen van hun familieleden de diepte in. Twee van de doden vielen in Oostenrijk, een in Zwitserland. Een wandelaar uit de deelstaat Noordrijn-Westfalen stortte vrij dag in het Oostenrijkse Tirol naar beneden van 1770 meter boven zee niveau. Het 74-jarige slachtoffer viel eerst van een steile helling en daarna van een bijna verticale rots wand. Hij was samen met zijn vrouw en vrienden aan het wande len in de buurt van Tannheim. De wandelroute was geclassificeerd als middelzwaar, wat betekent dat de paden vaak smal en steil zijn. Een 52-jarige klimmer kwam in het Zwitserse kanton Graubünden om het leven toen hij van een via ferrata (met staalkabels uitgezet parcours) 100 meter naar beneden stortte. Dat gebeurde in bijzijn van zijn vrouw en andere familieleden. Gisteren viel een 57-jarige wan delaar uit Noordrijn-Westfalen op de Karhorn in Vorarlberg in Oos tenrijk 100 meter van een steile rotswand, nadat hij uitgleed. Het gebeurde bij het afdalen, nadat hij samen met zijn vrouw hun dochter had ontmoet, die met een groep een andere weg had genomen. El Chapo werd in 2017 door Mexico uitgeleverd aan de VS en in 2019 tot levenslang veroordeeld op basis van tien feiten, van be trokkenheid bij een criminele bende tot drugssmokkel, witwas sen en wapengebruik. El Chapo, die een kwart eeuw aan het hoofd stond van het machtige Sinaloa- kartel, wordt beschouwd als de machtigste drugshandelaar ter wereld. Hij zou in 25 jaar tijd 1200 ton cocaïne de VS hebben bin nengesmokkeld en zou ook de op- dracht hebben gegeven voor de moord op 26 personen, soms na ze te hebben gefolterd. Volgens de verdediging van Guzman hebben de uitzonder lijke veiligheidsmaatregelen een eerlijk proces onmogelijk ge maakt. Zo zat Guzman 2,5 jaar in isolatie, waardoor het ook moei lijk was om met zijn verdediging te spreken. Daarnaast zegt de advocaat van de 63-jarige Mexicaan dat het ge recht de mediaberichten heeft ge negeerd over het feit dat verschil lende juryleden tijdens het proces nieuwsberichten en berichten op sociale media hebben gevolgd, terwijl dat door de rechter verbo den was om zo de rechtsgang niet te beïnvloeden. maandag 7 september 2020 Warmte uit de bodem: 'Vooral een kwestie van wennen' Er is geen scenario waarin Nederland zónder aardwarmte zijn duurzame ambities kan waarmaken. Dat is de stellige overtuiging van Herman Exalto, projectleider geo-energie bij staatsbedrijf EBN. Tijd voor een spoedcursus. Sander van Mersbergen Utrecht Aardwarmte, wat is dat? Weten we hoeveel aardwarmte er in de bodem zit? Het is niet helemaal nieuw, toch? Warmtenetten hebben we toch ook al? En wat als er een nieuw warmte- net aangelegd moet worden? Wat merken we er in huis van? Hoe zit het met de kosten? En wat als ik helemaal geen aardwarmte in huis wil? De aanleg van het warmtenet voor een nieuwbouwwijk in de Houthavens in Amsterdam-West in 2017. FOTO MARIETTE CARSTENS/HH Waarom is het onontkoombaar dat aardwarmte onze huizen gaat verwarmen? Waarom is een warmtepomp, een elektrisch alternatief voor de cv-ketel, niet overal geschikt? Wat doet het winnen van aard warmte met de omgeving? - Herman Exalto, EBN El Chapo bij zijn arrestatie in 2016. FOTO REUTERS WASHINGTON De voorma lige Mexicaanse drugsbaron Joaquin 'El Chapo' Guzman gaat de levenslange celstraf aanvechten die vorig jaar in de Verenigde Staten tegen hem is uitgesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8