Corona verspreidt zich razendsnel in India II Kwart van Frankrijk nu rodezone 'Grapperhaus zou moeten aftreden' 5 In Parijs werden vorige week 147 besmettingen per 100.000 inwoners geteld, in Marseille en omstreken waren dat er zelfs 173. In Frankrijk wordt benadrukt dat de situatie ernstig is, maar (nog) niet vergelijkbaar met die van dit voorjaar. De R-waarde is nu landelijk 1,3: ieder besmet persoon besmet gemiddeld 1,3 andere personen. „Tijdens de piek was dat 3,4'', aldus minister van Volksgezondheid Olivier Véran. ,,Maar het aantal zieken huis- en ic-opnames stijgt weer. Gemiddeld werden de afgelopen week 55 coronapatiënten per dag op een ic opgenomen. Dat zijn er dus 1500 a 2000 per maand. De komende twee weken zullen die cijfers verder stijgen.'' Volgens de voormalige president van de Hoge Raad had Grapper haus 'de eer aan zichzelf moeten houden'. ,,Hij heeft voortdurend gepropageerd dat we ons aan de regels moeten houden'', zei Cor- stens gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof. ,,De belang rijkste regel is de 1,5 meterregel, hebben we tot vervelens toe moeten aanhoren.'' Volgens Corstens leidt het aanblijven van Grapperhaus tot 'obstructie' van de rechtsgang. De jurist verwacht dat overtre ders van de regels en hun advo caten het gedrag van de minister aangrijpen om boetes van tafel te laten vegen. ,,Dat begrijp ik wel.'' Hij vindt het extra kwalijk dat Grapperhaus de Tweede Kamer heeft toegezegd de straffen voor het overtreden van de coronare- gels te verlagen. ,,Dit is een nieuwe regel die moet indalen in het morele bewustzijn van mensen. Dat is een moeilijk pro ces. Als je dan zelf de regel over treedt en vervolgens de straffen gaat verminderen, stapel je het ene kwaad op het andere.'' D66 LIJSTTREKKER A Gisteren is in India een recordaan tal van 90.632 nieuwe besmettin gen gemeld. Ruim 70.600 mensen zijn overleden. Duitsland stuurt honderdduizenden coronatestkits en beschermingsmiddelen naar het zwaar getroffen land. Met ruim vier miljoen besmet tingen is India op weg om Brazilië, het op een na zwaarst getroffen land, voorbij te streven. De Ver- Nieuwe gevallen per dag 100 x 1000 enigde Staten hebben de meeste besmettingen: 6,2 miljoen. Aanvankelijk hield het virus vooral huis in grote steden, zoals Delhi en Mumbai. Inmiddels ver spreidt het zich naar bijna alle staten en het platteland. Arvind Kejriwal, de hoogste minister van Delhi, zegt dat de situatie in zijn stad 'onder controle' is. De Indiase regering reageerde aanvankelijk traag op de uitbraak van het virus. Eind maart werd ze toch gedwongen tot het invoeren van de strengste lockdown ter we reld. Die zorgde voor een hoge werkloosheid en duwde miljoenen mensen de armoede in. Uit wan hoop trokken veel arbeiders te voet naar andere gebieden. Het laatste kwartaal is de econo mie met 23 procent gekrompen. 'Dit is waarschijnlijk de ergste situatie waarin India zich bevindt sinds de onafhankelijkheid', zegt econoom Jayati Ghosh in The New York Times. De regering startte de economische en sociale activiteiten vanaf juni in fasen weer op. Die versoepeling leidt nu tot een stijging van het aantal besmettingen. India behoort tot de landen waar relatief de minste mensen worden getest. Deskundigen waarschuwen bovendien dat goedkopere en snel lere tests minder betrouwbaar zijn. In Uttar Pradesh, de dichtstbe volkte staat van India, is een groot tekort aan ziekenhuisbedden. Op het platteland van Maharashtra, de zwaarst getroffen staat met 863.062 besmettingen en 25.964 doden, zei den artsen dat het dragen van mas kers en het wassen van de handen grotendeels zijn losgelaten. ,,Er treedt gedragsmoeheid op'', zegt een ziekenhuisdirecteur. ,,Het erg ste moet nog komen. Er is geen licht aan het einde van de tunnel.'' f II ark Rutte is een heel l^fl prettige collega'', IWI zegt Sigrid Kaag afgelopen zaterdag, kort nadat ze in Arnhem op het schild is gehesen als nieuwe lijsttrekker van D66. ,,Maar ik zeg tegelij kertijd dat het tijd is voor nieuw leiderschap. Voor een andere periode. Met visie voor de toekomst.'' Veel kritischer wordt haar toon niet over Rutte, die ze hoopt op te volgen als premier. Hoewel D66 in de peilingen minder zetels heeft dan nu in de Tweede Kamer, denkt Kaag dat ze haar partij de grootste kan maken. En dat wil ze doen zónder 'mooie praatjes' en 'snelle oneliners'. ,,lk heb geen intentie om mee te doen aan de haantjespolitiek, en ik denk dat de meeste Nederlanders daar ook niet op zitten te wachten.'' Daarmee presenteert de minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelings samenwerking zich als een Haagse buitenstaander. In ze kere zin is ze in de landelijke politiek ook een grote onbe kende. Niet eerder was Kaag kandidaat voor de Tweede Kamer, niet eerder voerde ze campagne en niet eerder deed ze mee aan een televisiedebat. ,,Er heeft me de afgelopen jaren iets getroffen op het Binnenhof', zegt de oud- D66-leider Sigrid Kaag wil haar partij de grootste maken. Wat ze precies anders wil doen dan premier Rutte, is niet helemaal duidelijk, maar ze gelooft in elk geval niet in 'mooie praatjes'. diplomaat zaterdag in haar eerste speech als D66-leider. ,,Te vaak wordt gegrepen naar een magisch bescher mend schild dat alle moeilijke keuzes af weert. Dat magische schild noemen ze draagvlak.'' Kaag zet zich af tegen wat zij zelf 'peilingen- politiek' noemt. ,,Als de peilingen laten zien dat sommige mensen zich Wij zijn Nederlanders en dus zijn wij ook Europeaan zorgen maken over de kosten van klimaatbeleid, wakker je onrust aan over de wetenschap. Als de peilingen laten zien dat sommige mensen geen priori teit zien in het uitbannen van institutioneel racisme, zeg je dat Zwarte Piet alleen maar een traditie is." Volgens Kaag dreigt de Tweede Kamer 'het theater van respectloze retoriek' te worden. „Dan moeten we niet verrast opkijken dat het vertrouwen in de politiek afbrokkelt." Ze sluit samenwerking met de PW en Forum voor Democra tie uit. Dat premier Rutte ooit 'pleur op' zei tegen Turks-Ne derlandse jongeren die tijdens een demonstratie een camera ploeg lastigvielen, noemt Kaag 'onwenselijke communicatie'. In haar eerste speech als lijst trekker pleit Kaag voor meer internationale samenwerking, onder andere om de corona crisis op te lossen. Ook pleit ze voor een Europees leger. „Bete kent dat een opoffering van na tionale soevereiniteit? Ja, daar moeten we eerlijk over zijn'', zegt ze. ,,Wij zijn Nederlanders en dus zijn wij ook Europeaan. Bij onze nationale driekleur ho ren de gele sterren net zo goed als de oranje wimpel.'' Kaag hoopt dat de verkie zingscampagne een 'respect volle strijd' wordt. ,,De inhoud doet ertoe, als je wilt regeren. Je moet visie hebben om ver der te komen'', zegt ze. Haar politieke voorbeeld is de Duitse bondskanselier Angela Merkel. ,,Een echte leider.'' maandag 7 september 2020 GO PARIJS Dit weekend werden in Frankrijk zeven nieuwe departementen tot rode zone uitgeroepen. Eerder gold die status al voor 21 departemen ten. Daarmee bevindt onge veer een kwart van Frankrijk zich nu in de gevarenzone. De rode status wil zeggen dat er meer dan vijftig besmette men sen zijn op elke honderdduizend inwoners. Dat geldt voor Parijs en omstreken en voor een grote strook langs de Middellandse Zee. Ook Corsica, Bordeaux en omgeving en departementen in het noorden zijn rood. DEN HAAG Geert Corstens, van 2008 tot 2014 de hoog ste rechter van Nederland, vindt dat minister van Justitie Ferd Grapperhaus niet meer geloofwaardig is en moet aftreden. Keurige Kaag doet niet CL z O <5 De afgelopen twee weken kwam er in India een miljoen corona besmettingen bij, de grootste stijging ter wereld. Het land telt nu ruim 4 miljoen gevallen, de zorgsector staat op instorten. Tonny van der Mee Rotterdam/Delhi 80 DIA 60 40 20 BRON: JOHNS HOPKINS UNIVERSITY Peter Winterman Arnhem mee aan 'haantjespolitiek' - Sigrid Kaag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5