0 ml S 4 WEDEROPBOUW ORKAANSEIZOEN A Drie jaar nadat orkaan Irma een groot deel van Sint Maarten verwoestte, leek het eiland langzaam opgekrabbeld. Totdat corona een nieuwe crisis inluidde. En dan is nu ook het nieuwe orkaanseizoen begonnen. 26.701 4222 $83,33 116.738 4 ie nu over Sint Maarten rijdt, ziet soms sporen van de verwoestende orkaan Irma. Her en der staan nog beschadigde huizen en gebouwen en de luchthaven is nog niet voltooid, maar er is al veel opgebouwd en het eiland is weer prachtig groen. Irma, die op 6 september 2017 met windsnelheden van 300 kilometer per uur over het eiland raasde, ver woestte 91 procent van de gebouwen en liet de bewoners ontredderd achter. De afgelopen jaren is hard gewerkt aan de wederopbouw van het eiland. De vraag is hoelang die standhoudt. Het orkaanseizoen is weer in volle gang, actiever dan drie jaar geleden. Onderwijsadviseur Wim de Visser houdt de weersverwachting en be- Veel is hersteld, maar er zijn ook nog steeds huizen die wachten op reparatie richten van het National Hurricane Center nauwlettend in de gaten. ,,Het is Russische roulette. We kijken met angst en beven uit naar de ko mende weken. Als er weer een zware orkaan komt, raken we alles wat we hebben opgebouwd weer kwijt. De economie is niet sterk genoeg om een nieuwe ramp te dragen.'' Wederopbouw Nederland stelde na orkaan Irma ruim een half miljard euro beschik baar voor de wederopbouw. Een in zamelingsactie via Giro 525 bracht bijna 20 miljoen euro op. Met het ge doneerde geld verleende het Rode Kruis noodhulp: drinkwater, eten en dekzeilen. Ruim vierduizend gezin nen kregen voedselbonnen, voor drieduizend leerlingen werden schoolmaaltijden geregeld. Daarnaast zijn bij 675 huizen da ken, ramen en deuren gerepareerd. Architecten en ingenieurs inventari seerden wat nodig was, de bewoners 16.888 140 3116 11.828 8088 kregen materiaal om de schade zelf te repareren of konden een beroep doen op bouwvakkers. Dak- en raam- constructies zijn zo verbeterd dat ze beter bestand zijn tegen een orkaan. Met geld van de Wereldbank kunnen dit jaar nog eens 150 huizen worden gerepareerd. ,,Ik ben trots op wat we in drie jaar voor elkaar hebben gekregen'', zegt Fanny de Swarte, hoofd van de we- deropbouwmissie van het Rode Kruis op Sint-Maarten. ,,Veel is her steld, maar er zijn ook nog steeds huizen die wachten op reparatie.'' Het gaat soms te langzaam, in de ogen van de bewoners. Een gebrek aan ervaren en deskundige man kracht op het eiland zorgt voor vertraging. ,,Op een bevolking van veertigduizend mensen zijn niet veel architecten en ingenieurs. We hebben zelf mensen moeten zoeken en opleiden.'' Mensen die in de toeristensector werkten, die door de ramp volledig tot stilstand kwam, zijn omge schoold tot bouwvakker, aircomon teur of bakker. Op de lange termijn start het Rode Kruis projecten om het sociale leven weer op gang te brengen. Enkele buitenruimtes zijn opgeknapt, zodat mensen elkaar kunnen ontmoeten. Op scholen gaat de organisatie kinderen beter voor bereiden op een ramp als Irma. Terug bij af Een half jaar geleden leek Sint-Maar ten te zijn opgekrabbeld. Afgelopen winter meerden weer cruiseschepen aan, hotels zaten vol. Maar door de coronacrisis is het eiland, dat voor namelijk afhankelijk is van toerisme, terug bij af. Deze zomer waren de hotels voor slechts 20 procent bezet. Discothe ken, bars en koffiehuizen blijven deze maand ook nog dicht, veel bedrijven zijn failliet. Scholen zijn al sinds maart gesloten. Overheidsin komsten uit belastingen - normaal 10 miljoen euro per maand - zijn gehalveerd. Nederland wil het eiland alleen onder strikte voorwaarden geld lenen. ,,Voordat de coronacrisis begon, waren we redelijk terug bij normaal'', zegt De Swarte. ,,De economische activiteiten kwamen weer op gang. Restaurants en bedrijven gingen weer open, de mensen hadden weer zin in het leven. Nu is er opnieuw een grote economische klap. Dat hakt er flink in.'' De bewoners die het trauma van Irma nog niet te boven zijn, hebben er een nieuwe, grotere zorg bij. Het Rode Kruis heeft een klein deel van de Irma-fondsen gebruikt voor voed- Corona is een langdurende, onzichtbare orkaan die over ons heen trekt selhulp in de coronacrisis. Wim de Visser vraagt zich af hoelang het ei land dit nog volhoudt. De geldpotjes raken op. ,,Zonder corona lag de we deropbouw op schema. Irma was een storm die weer verdween. Alles lag in puin, maar we hebben het weer kun nen opbouwen. Corona is een lang durende, onzichtbare orkaan die over ons heen trekt, waarvan we niet we ten wanneer die eindigt.'' Een halfjaar na Irma kocht De Visser een nieuw huis. Hij heeft geleerd van de ramp. Toen zat hij dagen zonder water en elektriciteit, zijn nieuwe huis heeft een generator en orkaan- schermen. ,,Ik heb er vertrouwen in dat de meeste mensen nu beter voor bereid zijn.'' Ook het Rode Kruis bereidt zich voor op spannende weken. De Swarte: ,,We wachten met samenge knepen billen af. Het is een ongekend actief orkaanseizoen, we hebben al wat tropische stormen over ons heen gehad. We houden ons hart vast.'' maandag 7 september 2020 GO N a orkaan Irma stort corona Sint-Maarten weer in crisis mensen kregen hulpgoederen gezinnen ontvingen voedselbonnen is de waarde van een voedselbon liter water voedselbonnen per huishouden Tonny van der Mee Rotterdam/Philipsburg - Fanny de Swarte, Rode Kruis voedselbonnen zijn uitgedeeld bouwpakketten studenten die schoolmaaltijden kregen dekzeilen voedselpakketten Het Nederlandse Rode Kruis verleent na orkaan Irma hulp op de Nederlandse kant van Sint-Maarten (onder de stippellijn) -Wim de Visser, onderwijsadviseur Orkaan Irma ver woestte 91 procent van de gebouwen op Sint-Maarten. Een groot deel is inmid dels hersteld. fotos RODE KRUIS, VINCENT JANNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4