'Ik zag alleen nog de eetgestoorde trucs van andere meiden' 5 OOSTERSCHELDE ONDERWATERLEVEN Vol trots laat Toon Vermeulen (4) zijn buit zien. Krabbetjes, kreukels en oesters zitten er in zijn emmertje. Met opa Wim Vermeulen (59) struint hij over het drooggevallen slik bij Goese Sas, waar een speurtocht jong en oud laat kennismaken met het leven in de Oosterschelde. f nder de stenen, H ^^^^^Bsnel", roept Toon. Het ventj e, twee turven hoog, weet niet hoe snel hij naar beneden moet duiken, wanneer zijn opa een steen omdraait. Vliegensvlug dui ken de krabbetjes in het slik, net voordat Toon ze kan pakken. Met schepnetten, emmers, loeppotjes en zoekkaarten lopen de kinderen rond, op zoek naar alles wat leeft. En soms niet meer leeft. Van krab ben en garnalen tot zeesterren die stevig op stenen zitten gekleefd. Het is voor het eerst dat Milieu Educatie Centrum (MEC) De Beve- landen en de Nederlandse Onder watersport Bond (NOB) in dit coro najaar een activiteit organiseren. ,,De belangstelling is ongekend", zegt vrijwilliger Lilian Schoonder- woerd. ,,Je kunt wel merken dat ou ders met kinderen hier naar uitge keken hebben. Zo druk als nu zien we het niet vaak." 'Het lijkt wel Spongebob' Plots komt er een duiker uit het wa ter lopen. Aan zijn pak hangt een geel net, vol zeesterren, zeenaalden en hooiwagenkrabben. ,,Alleen de sepia's waren me te vlug af", zegt duiker Lodewijk Roelen, terwijl hij met zijn buit de dijk oploopt. ,,Straks ga ik nog een keer terug, op zoek naar donderpadden." Zijn vangst gaat in doorzichtige glazen bakken, zodat de kinderen kennis kunnen maken met nog meer on derwaterleven. ,,Dat lijkt wel Spongebob", roept een ventje als hij een zeester aait. ,,Maar dan wel stekelig." Schoon- derwoerd pakt de zeester op en laat de onderkant zien. ,,Moet je kijken, hier zitten wel duizenden zuignap- jes." Gebiologeerd kijken de kinde ren toe. Heel voorzichtig laat Ezra Die rechte zeepaardjes heb ik nog nooit gezien van Dongen (11) uit Goes zijn vin ger over de nopjes glijden. ,,Dat is zacht." Zelfheeft hij er ook een aan tal gevangen. Plus een paar grote krabben. In zijn vingers geknepen is hij nog nooit. De aquaria trekken veel bekijks. En niet alleen van de kinderen. Ook racefietsers stoppen even om een kijkje te nemen. Rechte zeepaardjes De diversiteit aan Oosterscheldele- ven verbaast ook de ouders. ,,Ver- rassend wat er allemaal leeft en waar je geen weet van hebt. Die rechte zeepaardjes heb ik nog nooit gezien", zegt één van de vaders. Het blijken geen zeepaardjes, maar zee naalden, zegt Schoonderwoerd. ,,Ze zijn familie van elkaar, dus ik be grijp de verwarring wel." Met de speurtocht wil het Milieu Educatie Centrum laten zien hoe mooi Zeeland onder waterlijn is. ,,Mensen denken dat je in de Oos- terschelde niets ziet. Dat het zicht slecht, en het water altijd koud is. Het tegendeel is waar. Wacht maar eens tot de duikers straks met een zeenaaktslak aankomt zetten. Die zijn pas echt schitterend, hele maal onder een microscoop." De krabben, zeesterren en andere zeedieren zijn na afloop stuk voor stuk weer teruggezet in het water. Regelmatig kreeg ze de vraag: 'Moet je dat nu wel doen, je hele hebben en houwen blootgeven. Straks sta je bekend als die nieuwslezeres met anorexia'. Bewust vermeed ze het onderwerp. ,,Ik dacht altijd: het is niet relevant. Tegelijkertijd begon het te knagen. Ik hield iets achter en het taboe in stand." Nu, elf jaar later, vindt Brantsen het tij d om haar verhaal te delen. Ze vertelt hoe anorexia grip kreeg op haar leven. ,,Heel langzaam gleed ik af. Ik studeerde, zat op kamers. Maar kon mijn draai niet vinden en vereenzaamde. Ik zocht mijn troost in eten, heel veel eten. De pakken koekjes, ik at ze in één keer op. Om niet te voelen hoe eenzaam ik was." Als concentreren op haar studie niet meer lukt, belandt ze in een kliniek. Dat blijkt geen match. ,,Ik zag op een gegeven moment alleen nog maar de eetgestoorde trucs van andere meiden." Hoe ver ze heen was, ontdekt Brantsen pas wanneer ze een jaar geleden tijdens het schrijven van haar boek Uit beeld, in haar dagboeken duikt. In de Kapelse boekhandel luistert een meisje aandachtig naar haar verhaal. Net als Brantsen toen, wor stelt ze met een eetstoornis. Ze her kent een hoop. ,,In de kliniek hoor je vooral de negatieve verhalen. Wil je nog magerder zijn dan de meiden om je heen. Amber laat zien dat je toch succesvol kunt zijn. Dat er een leven is na anorexia. Dat geeft hoop." maandag 7 september 2020 BE 'Een zeester? Het lijkt Spongebob wel' Timo van de Kasteele Goes -een vader Kijk op de site bij /video Amber Brantsen Plots was ze radio-talent van het jaar. Nog geen jaar later presen teerde Amber Brantsen (30) het NOS-journaal. Voor de buiten wereld had ze het goed voor el kaar. Tegelijkertijd voerde ze een keiharde strijd tegen ano rexia. Nu, elf jaar later, schreef ze er een boek over: 'Uit beeld'. Bij boekhandel Lectori in Ka- pelle vertelde Brantsen hoe ze daartoe kwam. Timo van de Kasteele Kapelle NOS-pre- sentatrice Amber Brant- sen signeerde haar net uitge brachte boek Uit Beeld in boekhandel Lectori. Haar vriend Rachid Finge inter viewde haar voor het aan wezige pu bliek. FOTO BOAZ TIMMERMANS/FOS FO TOGRAFIE Toon Vermeulen laat met opa Wim de krabben zien die hij bij Goese Sas gevonden heeft. Kinderen konden zaterdag kennismaken met het onderwaterleven. FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44