Cj M &fs - Vrijwilligers geven labyrint opnieuw vorm met bakstenen Goes krijgt toch nog een kermis 4 Vooral een ontmoetingsplek §te - Ijk MIJN DORP, MIJN STAD Hoe dat precies gaat gebeuren, moet nog worden uitgewerkt, maar Van Vugt zegt in elk geval te willen samenwerken met de muziek school en sport- en recreatiecen trum Omnium. ,,Stel dat je je kin deren daar naar zwemles brengt en je moet drie kwartier wachten, hoe mooi zou het dan zijn als je daar iets van de bibliotheek aantreft?'' Daar bij denkt ze niet direct aan een kast met boeken. „Misschien is het wel Mensen moete het gevoel hebben dat ze mogen blijven leuk om in een soort cocon een luis- terboek of podcast te kunnen luis teren, ik noem maar iets.'' De Goese bibliotheek verhuist volgende zomer van het anonieme pand aan de Oostwal naar een on derkomen aan het cultuurplein aan het Bleekveld. Daar komt de bieb als het ware in de schil rond de par keergarage. Hij zal er veel zichtbaar der zijn dan nu. De ruimte wordt wel iets minder groot (van 1400 naar 1000 vierkante meter), maar dat is volgens Van Vugt geen pro- bleem. ,,Het hoeft niet allemaal in het eigen gebouw'', zegt ze, doelend op de beoogde samenwerking met Omnium, de muziekschool en wel licht nog meer organisaties. Op 1 januari krijgt Bibliotheek Oosterschelde de sleutel van het nieuwe pand, uiterlijk op 1 septem ber moet het huidige onderkomen zijn verlaten. Behalve een plek waar mensen boeken halen, moet de nieuwe bibliotheek veel meer dan nu een ontmoetingsplek worden. ,,En dat op een heel laagdrempelige manier'', zegt Van Vugt. ,,Mensen moeten het gevoel hebben dat ze mogen blijven.'' Er komt een grote ontmoetingsruimte, waar mensen bijvoorbeeld kunnen werken, een kop koffie drinken, een zakelijke af spraak hebben, een tijdschrift of krant lezen of zelfs even de baby voeden. Het moet allemaal kunnen. Horeca Wat die kop koffie betreft: ,,Er komt zeker geen koffieautomaat te staan'', zegt Van Vugt. ,,Mensen moeten een goede bak koffie kun nen drinken. Het wordt iets horeca- achtigs. Zonder dat we nu meteen een grand café willen beginnen, hoor. We willen geen concurrent zijn voor de bestaande horeca.'' Aat Vos, die als architect mee denkt over de inrichting, vindt dat de nieuwe bibliotheek ook een plek moet worden voor mensen voor wie een bezoek aan de stad nu 'een pijnlijke ervaring' is. ,,De binnen stad is nu toch een beetje voor de 'happy few'. Niet iedereen kan zich een middag op het terras veroorlo ven. De bibliotheek moet een plek worden waarvoor ook deze mensen weer graag naar de stad komen. We gaan er een toffe omgeving van ma ken.'' -,«4. K \-m2** M i v, 7 l f tó: f - s#ma Om eerst even een misverstand uit het leven te helpen: een labyrint is geen doolhof. ,,In een doolhof zoek je de weg, in een labyrint kun je de weg vinden", legt vrijwilliger Corry Verpalen uit. ,,Er is maar één route, die altijd in het midden uit komt. In een labyrint kun je nooit verdwalen." Verpalen was er als de kippen bij, toen ze hoorde dat het labyrint bij het vrouweputje nieuw leven werd ingeblazen. Jaren terug legde ze het aan. Eeuwenoud De geometrische vorm is in zeven ringen uitgefreesd in het gras. Van buiten naar binnen. Elfhonderd bakstenen gaan er die ochtend de grond in. Zodat wie dat wil straks innerlijke rust kan vinden bij het afleggen van het pad. Labyrinten zijn eeuwenoud. Ze komen voort uit een beweging van mensen die ze lopen om antwoorden te vin den op prangende levensvragen. Levenspaden Hoe dat werkt? ,,De slingerende bochtjes die je loopt zijn net le venspaden", legt Verpalen uit. ,,Je In een doolhof zoek je de weg, in een labyrint kun je de weg vinden gaat een kant op, er gebeurt iets en je leven slaat een totaal andere richting in. Loop je het labyrint vanuit die gedachte, dan weet je vaak ineens hoe je verder wilt. Maar dat gebeurt lang niet bij ie dereen. Sommige mensen voelen helemaal niet. Je moet ervoor open staan." De 29-jarige Jord Goudswaard, docent op praktijkschool De Wis sel in Goes, helpt ook een handje mee. Tot een jaar terug had hij er nog nooit van gehoord. Niet van het vrouweputje, niet van het la byrint. ,,Doordat onze leerlingen het groenonderhoud doen, kwam ik hier terecht. Het is echt een ver borgen parel. Van de zomer ben ik hier meerdere keren geweest. Nee, spiritueel ben ik niet, maar j e komt hier wel tot rust." Bedevaartplaats Naast de aanleg van het labyrint, zijn er vrijwilligers volop bezig met het vrouweputje, helemaal aan het eind van het terrein. Dat is recent uitgediept. Er komen ook nog een picknicktafel, een duur zaam fietsenrek en een kruiden tuin. Het Onze-Lieve-Vrouwe- putje (ofMariaputje) genoot tot in de jaren zeventig van de vorige eeuw faam als bescheiden bede vaartplaats. Aan het water in het poeltj e wer den genezende krachten toege schreven. De maagd Maria zou er verschenen zijn. Het putje werd destijds dichtgereden tijdens de ruilverkaveling, maar rond 2007 werd even verderop - aan de Oost- weg - een nieuw poeltje gegraven. De kermis moet gaan plaatsvinden op het parkeerterrein bij de Zee landhallen. Daar zou eigenlijk in augustus de reguliere kermis al hebben plaatsgevonden, maar van wege een coronapiek in Goes ver leende de gemeente toen geen toe stemming. ,,Nu zijn ze positief', zegt Ordel- man. ,,We wachten nog op een de finitief akkoord.'' Dat de kermis straks zo lang duurt, gebeurt volgens Ordelman om het publiek zoveel mogelijk te spreiden. ,,We hebben straks drie weekenden.'' De Goese kermis vindt normaal gesproken plaats in de binnenstad, maar bij de Zee landhallen is volgens Ordelman meer ruimte om het publiek goed afstand te laten houden. Normaal gesproken duurt de kermis maar een week. maandag 7 september 2020 BE De bieb wil overal opduiken De nieuwe bibliotheek in Goes mag dan aan het Bleekveld komen, als het aan directeur Jannie van Vugt van Bibliotheek Oosterschelde ligt, gaat hij straks op veel meer plekken in de stad opduiken. Rob Paardekam Goes -Jannie van Vugt, Bibliotheek Oosterschelde «W-S ..i&J s' V,. '*TE. v - - -,i.' .„."V I f Vrijwilligers leggen met bakstenen een labyrint aan bij het Vrouweputje in de polder bij 's-Heer Arendskerke. De plek staat bekend als bedevaartsoord. foto boaz timmermans/fos fotografie Een weg naar binnen, letterlijk en figuurlijk. Dat is het labyrint bij het Vrouweputje, een bede- vaartsplek in de polder bij 's Heer Arendskerke. Het lag er altijd al, gemaakt van wilgen- takken. Maar die waren lang zaam vergaan. Vrijwilligers heb ben het zaterdag opnieuw vormgegeven, nu met elfhon derd bakstenen. Timo van de Kasteele 's-Heer Arendskerke -Corry Verpalen, vrijwilliger labyrint Het ziet ernaar uit dat Goes dit jaar toch nog een kermis krijgt. Die moet zelfs extra lang wor den, van 25 september tot en met 11 oktober. ,,Het is voor 99 procent zeker dat het doorgaat'', zegt kermisorganisator Johan Ordelman. Rob Paardekam Goes M De kermis in Goes gaat waarschijnlijk plaatsvinden bij de Zeeland hallen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN COLIJNSPLAAT GalleryMaritime, 12.00-17.00 uur: Ex positie 'Echt Zeeuws met een groet van ver' GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie 'Sur Col'; Pan- nakooi Goes-Noord, 14.00-15.30 uur: Sport&Spel activitei ten voor kinderen van 6-12 jaar; Pannakooi Goes-West, 19.30 19.30 uur: Sport& Spel activiteiten voor kinderen van 6-12 jaar; 19.30-20.30 uur: Voetbalactiviteiten voor jongeren van 12 23 jaar 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gra tis sporttraining in de beweegtuin 'S-HEER ARENDS KERKE Ambachts- weg 9, 09.30-11.30 en 13.00-15.00 uur: Masterclass schilde ren van 'Kunst In-per spectief' KAPELLE Sportcen trum Groene Woud, 09.00, 09.30 en 10.15 uur: Liz en Wes spet- terles, baby- en peu- terzwemmen KRABBENDIJKE Ter Weel, 14.45-16.00 uur: Bingo (spelmid- dag voor senioren) KRUININGEN Hof Cruninghe, 14.00 15.00 uur: Gym voor senioren MIDDELBURG Kloos tergangen, 12.00 17.00 uur: Expositie '20 jaar ZNF in beeld'; YERSEKE Moerplein, vanaf 19.15 uur: Omni- sport Reimerswaal organiseert conditie trainingen voor vol wassenen Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43