Ministerie helpt werknemers om nepmail te herkennen NIEUWS 3 Een hardloopwedstrijd hier, een wielerkoers of kunstmanifestatie daar. Voorzichtig ontwaakten de evenementen dit weekend uit hun coronaslaap. ,,Ik ben zo blij dat dit weer kan.'' Zo'n honderd mensen, vooral mannen met camera's, cirke len rond een afgezet stuk gazon op de kop van het Museumplein in Amsterdam. Ze sla lommen om elkaar heen. Binnen de hekken worden blote mensen be schilderd door kunstenaars. Het is fris, de modellen bibberen. ,,Door co rona zijn we ruim een maand later dan in voorgaande jaren. Maar dit is wél het eerste evenement in Amster dam sinds de lockdown'', zegt Joram Baruch trots. De organisator van het Amsterdam Bodypaint Art Event kijkt tevreden hoe zo'n dertig naakte of bijna naakte mannen en vrouwen veranderen in lopende kunstwerken. Lange tijd was het onzeker of de kunstmanifestatie door kon gaan. Pas afgelopen maandagavond kreeg Baruch van de gemeente te horen dat er een vergunning was afgegeven. ,,Ik ben zo bang geweest dat het niet door kon gaan vanwege corona. We hebben er alles aan gedaan om het toch mogelijk te maken. Mondkapjes voor de modellen en de kunstenaars, net als bij de contactberoepen, en dranghekken voor het publiek.'' Er zijn minder oudere modellen dan tijdens vorige edities. ,,Zij heb ben afgezegd, toch te gevaarlijk. Er zouden Britse deelnemers komen, maar die blijven ook weg. Dat snap ik, want zij moeten veertien dagen in quarantaine als ze weer naar huis gaan.'' Maar verder? Het is als van ouds, met als bonus dat de kunstwer ken later op het podium van de buren mogen paraderen. Aan de andere kant van het Mu seumplein staan honderden demon stranten keurig op met verf gespoten stippen op anderhalve meter van el kaar in het gras. Ze demonstreren voor opening van de nachtclubs, want die zijn nog altijd verplicht hermetisch gesloten vanwege de risico's op besmetting. Nog niet alles kan. Maar toch, het begin is er. ,,Ik word hier heel blij van'', zegt de 47-jarige Moon Bijl die speciaal voor het bodypainten naar het Museumplein is gekomen. Ze had het begin van de lockdown fan tastisch gevonden, die mooie lege straten. Later werd de rust ronduit saai. Nu begint de stad weer lang zaam te bruisen, ze voelt het. Baruch krijgt zijn glimlach niet van zijn gezicht deze middag. Hij is niet alleen opgelucht vanwege zijn eigen feestje. Hij ziet zijn lopende kunstwerken als een nieuw begin. ,,Niet alles kan, het virus is nog niet weg. We moeten voorzichtig zijn. Ik pas zelf ook goed op. Mijn moeder is oud en ik wil niet op mijn geweten hebben dat ik haar besmet.'' Overal in Nederland vonden dit weekende weer evenementen plaats. Ik was zo bang dat het niet door kon gaan. We hebben er alles aan gedaan om dit mogelijk te maken Een hardloopwedstrijd in Hellevoet- sluis, een autorace mét publiek op het TT-circuit in Assen. In Limburg reden 1200 wielrenners het Wieler- festival Cauberg in Valkenburg - ook daar met voorzorgsmaatregelen. Ie dere renner kreeg een infraroodthermometer op het voor hoofd gericht om zeker te zijn dat er niemand koortsig aan de start zou verschijnen. Met nauwelijks publiek langs de weg en zonder feest met fanfares bij de finish was het een stuk minder gezellig dan anders. Maar, vonden de deelnemers - onder wie Tourwin naars Joop Zoetemelk en Jan Janssen - daar was toch maar mooi de eerste wielertocht. Bij Paleis het Loo konden de tuin dagen doorgaan. ,,Ook bij ons is dat op het laatste moment besloten. Het was gezellig druk, bijna als andere ja ren. We hebben alleen de markt waar tuincentra en zaadkwekers hun spul len verkopen moeten schrappen'', zegt een woordvoerder van Het Loo. Is het niet te vroeg? Het virus is nog niet verslagen. ,,Als mensen zich ab soluut aan de regels houden, dan zou het toch moeten kunnen'', zegt viro- loog Ab Osterhaus. ,,Bij evenemen ten die buiten zijn, zijn de risico's lager. Punt van zorg is dat bij festivi teiten heel goed rekening wordt ge houden met de deelnemers. Dat zie je ook bij de Tour de France. Maar het gaat juist om het publiek. Zij moeten zich goed aan de regels houden.'' Het Digital Trust Center, onderdeel van het ministerie van Economi- sche Zaken, begint vandaag met een campagne waarbij het midden- en kleinbedrijf (met 8 tot 250 werk nemers) wordt opgeroepen om mee te doen aan een actie tegen phishing: een manier waarop cri minelen via bedriegelijke e-mails toegang proberen te krijgen tot privé-informatie, bedrijfsgegevens of bedrijfssystemen. De criminele mails lijken betrouwbaar en wor den vaak uit naam van een beken de onderneming verzonden. In de berichten staat een link naar een valse betaalpagina van een bank of naar een site die bijvoorbeeld gijze- lingssoftware verspreidt op de computer van de gebruiker. ,,Mensen zeggen vaak: ik trap daar niet in, maar uit onderzoek blijkt dat één op de vier een derge- »Een op de vier werknemer herkent een door criminelen verzonden mail niet lijke mail niet als vals herkent'', zegt een woordvoerder van het ministe rie, die de phishingtest een 'soort digitale brandoefening' noemt. Met dit verschil dat werknemers van het bedrijf van tevoren niet op de hoogte worden gebracht dat hun bedrijf meedoet aan de proef. Het ministerie verstuurt een phishingbericht. Maar wie op de 'foute' link klikt, wordt niet belaagd door criminelen, maar krijgt later een waarschuwing teruggestuurd. Na verloop van tijd volgt een nieuwe nepmail. ,,Om te kijken of een werknemer er de tweede keer anders mee omgaat.'' Het bedrijf krijgt niet te horen welke werknemers in de test zijn getrapt. Criminelen maken er momen teel misbruik van dat veel werkne mers vanuit huis werken; het aantal phishingaanvallen op kleine bedrij ven steeg de afgelopen maanden. Zo ontvingen werknemers onder meer (valse) e-mails waarin hun ontslag werd aangekondigd. Bodypainting in Amsterdam, een 'rollerdisco' in Dordrecht, en naar de kermis in Herwijnen: sinds dit weekend zijn de meeste uitjes weer mogelijk. fotos jean-pierre jans, Jeffrey groeneweg, ricardo smit maandag 7 september 2020 Overal weer evenementen, het virus lijkt wel weg Ton Voermans Amsterdam - Joram Baruch, organisator Bodypaint Art Event Wie de komende maanden tóch op dat linkje in die twijfelachtige e-mail klikt, komt misschien met de schrik vrij. Mogelijk is het geen crimineel die malware op de computer probeert te plaat sen, maar een ambtenaar die mensen alert wil maken. Cyril Rosman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3