Geen prijs maar wel erkenning voor het Pennywafelhuis 5 COSPLAY VECHTEN TEGEN TABOE Ze zijn bijzonder creatief. Maken de extravagante kleding vaak zelf. Gaan tot in de perfectie op in het personage dat ze naspelen. En laten zich graag zo fotograferen. Toch praten ze er niet snel over met onbekenden of collega's. ,,Er rust nog steeds een taboe op cosplay." Cosplay is de afkorting voor costume play, en dat is - volgens wikipedia - 'een vorm van performance art waarbij de deelnemers gebruikmaken van kostuums en accessoires om een bepaald personage of idee uit te beelden'. Een rollenspel maar niet op een podium. En zeker niet zo maar op straat. ,,Het spreekt vooral een be paalde doelgroep aan van gamers en liefhebbers van fantasy en sci ence fiction. Binnen die bubbel voelt het veilig. Maar als ik zo op straat zou lopen, zouden mensen me raar aankijken", vertelt Saman- tha (29) uit Goes. Ze wil daarom ook maar alleen haar voornaam noemen. Niet dat ze zich schaamt voor haar hobby, die ze al tien jaar beoefent, maar 'ik zoek het ook niet op dat iedereen dit van me weet'. Superman ,,O zeker, er rust een taboe op", be aamt Michael Roovers uit Etten- Leur. ,,Als ik erover vertel, krijg ik de reactie: 'O dat had nou hele maal niet van jou verwacht.' Slechts een paar collega's weten ervan. Ik heb een management functie. Het is niet handig als ik binnenkom en dat ze dan roepen: 'Ah, daar is Superman.' Dan is mijn draagvlak weg." Tegelijkertijd staat Roovers bin nen de cosplay-wereld bekend als de tiende Dr Who. Hij raakte erin verzeild via zijn vrouw Rowena. Inmiddels verschuift zijn belang stelling van het verkleden naar het fotograferen van andere cosplay- ers. Zondag was hij met nog vijf fotografen en zes cosplayers in de Middellandse Zeetuin in Buttinge. Jan Duivenvoorde en Silvana Cop van Cosplay Zeeland uit Wol- phaartsdijk organiseren op 26 en 27 september een heel weekeinde in de Middellandse Zeetuin. ,,We willen cosplay hier groter maken. In onze ogen is er niks extrava gants aan, het is juist bijzonder creatief en elegant." Die creativiteit tonen is ook wat Samantha drijft, een uitlaatklep naast haar werk in de kantoorarti kelen. Ze speelt de 'warrior of light' in de online videogame Final Fantasy en probeert haar karakter ook live neer te zetten. ,,Mezelf uitdagen om van iets fictiefs iets realistisch te maken." Rose van Holstein (30) is al twaalf jaar bezig met cosplay en maakt haar kostuums zelf. ,,Ik vind het mooi en elegant. Daarom is het fijn als er mooie foto's worden ge maakt." WEEKEND We willen cosplay hier in Zeeland groter maken Zoals in Dauwendaele de saamho righeid verbetert door buurtbewo ners via kunst en cultuur met el kaar in contact te brengen, daar kan heel Zeeland nog veel van leren, zag gedeputeerde Anita Pijpelink van cultuur. ,,Het samenbrengen van mensen via cultuur, sport en taal gebeurt nu nog te vaak toevallig. Dat moeten we meer gaan sturen. Overheden moeten verenigingen daar slimmer bij helpen. Niet door te vertellen hoe het moet, maar juist door als overheid meer lef te tonen en organisaties het vertrou wen te geven." De organisatie Cultuurkwadraat gaat proberen om samen met de provincie het concept van het Pen nywafelhuis elders toe te passen, kondigde directeur Leo Adriaanse aan. En via Kunsteducatie Walche ren, waarvan hij ook directeur is, wordt geprobeerd dit in Vlissingen en Veere voor elkaar te krijgen. Culturele huiskamer Adriaanse: ,,Het Pennywafelhuis is een soort culturele huiskamer voor de wijk. In Vlissingen ligt een con creet plan om volgend jaar met een bouwkeet door verschillende wij ken te trekken en daar met kunst en cultuur te zorgen voor meer ont moeting tussen buurtbewoners. Met Veere gaan we praten hoe we dit op de dorpen kunnen doen." Deze erkenning voor het Penny wafelhuis is net zo waardevol als een landelijke prijs, benadrukte medeoprichtster Anda van Riet. ,,We mogen niet mopperen en hoe ven niet teleurgesteld te zijn dat we die prijs niet hebben gewonnen. We gaan gewoon door en het is mooi dat we nu zo veel aandacht krijgen." Overigens is het letterlijk vertalen van het Pennywafelhuis naar een andere wijk of dorp niet zomaar mogelijk, merkte gedepu teerde Pijpelink op. ,,Dit project is een voorbeeld, maar de kracht van dit Pennywafelhuis schuilt in die twee vrouwen die dit doen. We moeten dus ook op zoek naar de juiste mensen. En dan moeten wij het als overheid daarna loslaten." Khaled is aan het verven bij het Pennywafelhuis. foto lex de meester maandag 7 september 2020 WA 'Niet extravagant maar juist elegant' Maurits Sep Buttinge Het Cosplay-weekend in de Middellandse Zeetuin in But tinge is op 26 en 27 septem ber, van 10.00 tot 17.00 uur. Cosplayers en fotografen moeten zich aanmelden via Cosplay Zeeland; publiek is onaangekondigd welkom. - Silvana Cop en Jan Duivenvoorde, Cosplay Zeeland Samantha: „Hier voelt het veilig, maar als ik zo op straat zou lopen, zouden mensen me raar aankij ken." FOTO LEX DE MEESTER De landelijke prijs voor beste buurtproject, de Gouden Pit, kreeg het Pennywafelhuis uit Middelburg zaterdag niet. Maar erkenning was er in overvloed. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33