Vaste gasten zoek hun heil elders Indië-herdenking: '75 jaar leven in vrijheid, wat een weelde!' Goes krijgt toch nog een kermis m 4 MIJN DORP, MIJN STAD De jaarplaatshouders moeten vlie gensvlug op zoek naar een andere plek. Zij zouden naar de vlakbij ge legen kampeerboerderij De Kruit- molen kunnen verhuizen, maar dat bedrijf krijgt van de provincie geen toestemming om uit te breiden. Daarom heeft eigenaar Bas van 't Westeinde zijn plan ingetrokken. Er zijn tranen gevloeid maar er is ook berusting De jaarplaatshouders hebben zater dagochtend overlegd met de be heerder van De Witte Raaf (Stich ting Aqua Familia), Bas van 't West einde van De Kruitmolen en wet houder Chris Simons van de ge meente Middelburg. Daar waren ongeveer 45 Nederlandse en 30 Duitse jaarplaatshouders aanwezig. „Verslagen, stil, emotioneel maar ook kritisch", omschrijft Judith de Kok van Aktiegroep De Witte Raaf de stemming onder de jaarplaats- houders. ,,Er zijn tranen gevloeid, maar er is ook berusting. We heb ben ons er morrend bij neergelegd. Niemand neemt het Bas van 't Westeinde of de gemeente kwalijk, de mening is dat de provincie hier debet aan is." Ergernis Ergernis is er over de opmerkingen van Bram van Leeuwen van Stich ting Vrije Recreatie in de PZC. Hij zei dat de SVR tot aan de Raad van State zal strijden om uitbreiding van De Kruitmolen tegen te hou den, en dat jaarplaatshouders met hun huidige caravans op alle cam pings van SVR terechtkunnen. ,,Dat is gewoon niet zo. Zoals een jaar- plaatshouder heeft gemerkt, is een caravan die ouder is dan zes jaar niet welkom", vertelt De Kok. Dat neemt niet weg dat jaar- plaatshouders blijven zoeken naar andere plekken in of net buiten Zeeland. Volgens De Kok zijn er al mensen met een nieuwe plek op Tholen en Goeree-Overflakkee. Haast is ook geboden, omdat de ca ravans per 1 november afgekoppeld moeten zijn van de voorzieningen op De Witte Raaf. En omdat de ver huizing naar De Kruitmolen niet doorgaat, moeten ze op 1 februari van het terrein af. ,,Wel is er een regeling voor men sen die een nieuwe plek hebben ge vonden, maar daar nog niet per 1 fe bruari terechtkunnen. Zij mogen van Driestar en de beheerder van de campng, Stichting Aqua Familia, langer blijven staan, tot ze kunnen verhuizen. Dat geeft wat lucht en rust", zegt De Kok. Anderzijds zijn veel jaarplaats- houders met oudere caravans al be zig met verkoop van hun bezit. Zij hopen er nog wat voor te krijgen, maar vrezen fors verlies te lijden. Tijdens de Indië-herdenking op de Noorderbegraafplaats zijn zater dagavond alle slachtoffers her dacht die in toenmalig Neder- lands-Indië vielen in de Tweede Wereldoorlog, maar ook zij die stierven in de jaren erna tijdens de Indonesische onafhankelijkheids strijd. ,,Op dit moment leven in Ne derland twee miljoen mensen met een Indisch oorlogsverhaal in de familie", benadrukte burgemees- ter Bas van den Tillaar het belang van de herdenking. Onbeschrijfelijk leed ,,Die donkere periode is 75 jaar la ter in enkele zinnen neer te zetten, zakelijk, met woorden, jaartallen en feiten. Maar we moeten besef fen dat daarachter pijnlijke per soonlijke gebeurtenissen en her inneringen liggen, onbeschrijflijk leed dat niet in woorden is te van gen", zei Van den Tillaar. Ook voorzitter Rob Wiessen- haan van de Indische Vereniging Koempoelan onderstreepte dat er 'veel littekens zijn nagelaten in de zielen van zo veel mannen en vrouwen'. Ook na de Tweede We reldoorlog. Zo vroeg hij aandacht voor de moeilijke periode die de mensen uit Nederlands-Indië doormaakten toen ze in Neder land aankwamen. ,,Nu komen ein delijk de verhalen los die jarenlang niet zijn verteld." Wiessenhaan sprak ook dankbaar heid uit voor 'de wilskracht' waar mee de Nederlands-Indiërs heb ben samengewerkt aan een nieuw leven in vrede in Nederland. Bob Latuheru van Stichting Sa menwerking Vlissingen-Ambon wees op de 'bijzondere positie van de Molukse KNIL-militairen die vanwege hun trouw aan de Neder landse driekleur hebben gevoch ten tegen hun landgenoten, de In donesiërs', in een onafhankelijk heidsstrijd die hij omschreef als 'een verwarrende en bloedige oor log'. Goede relatie Burgemeester Van den Tillaar wees dan ook op het volgens hem grote belang van de goede relatie tussen Vlissingen en Ambon. ,,De vriendschap tussen Vlissin- gen en Ambon laat zien dat we recht willen doen aan de geschie denis, de verbondenheid en de vriendschap. Uiteindelijk over winnen de goede krachten." De kermis moet gaan plaatsvinden op het parkeerterrein bij de Zee landhallen. Daar zou eigenlijk in augustus de reguliere kermis al hebben plaatsgevonden, maar vanwege een coronapiek in Goes verleende de gemeente toen geen toestemming. ,,Nu zijn ze posi tief'', zegt Ordelman. ,,We wach- ten nog op een definitief akkoord.'' Dat de kermis straks zo lang duurt, gebeurt volgens Ordelman om het publiek zoveel mogelijk te spreiden. ,,We hebben straks drie weekenden.'' De Goese kermis vindt normaal gesproken plaats in de binnenstad, maar bij de Zee landhallen is meer ruimte om het publiek goed afstand te laten hou den. Normaal gesproken duurt de kermis een week. AAGTEKERKE maandag 7 september 2020 Jaarplaatshouders van camping De Witte Raaf in Arnemuiden zoeken hun toevlucht tot cam pings op Tholen en Goeree- Overflakkee. Alleen mensen met een vrij nieuwe caravan kunnen daar terecht. Jaarplaatshouders met oudere caravans zijn bijna nergens welkom, tenzij ze een nieuwe caravan kopen. Maurits Sep Arnemuiden -Judith de Kok, Aktiegroep De Witte Raaf ,,Al 75 jaar leven we in vrijheid. Wat een weelde! Wat een luxe! Beseffen we wel wat daaraan voorafging?" Bob Latuheru vraagt het zich hardop af tij dens de Indië-herdenking in Vlissingen. Daarom doet hij een beroep op hen die dat nog weten. ,,Wij moeten de verhalen blijven vertellen. Maurits Sep Vlissingen Het ziet ernaar uit dat Goes dit jaar toch nog een kermis krijgt. Die moet zelfs extra lang wor den, van 25 september tot en met 11 oktober. ,,Het is voor 99 procent zeker dat het door gaat'', zegt kermisorganisator Johan Ordelman. Rob Paardekam Goes M De Goese kermis gaat waarschijn lijk plaats vinden bij de Zeelandhal len. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Gymzaal, 16.45-17.45 uur: Sport&Spel activiteiten voor kin deren uit groep 6 t/m 8; 17.45-18.45 uur: basketbal voor 12+; 18.45-19.45 uur: Zaal voetbal voor 16+ GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie 'Sur Col' MIDDELBURG Binnenstad, gehele dag: Theaterwande ling 'D'n Overkant'; Kloostergangen, 12.00-17.00 uur: Expositie '20 jaar Zeeland Nazomer festival in beeld'; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning 'été 85; 'Studio Zee- landia, Hoogstraat 20, 15.00 en 20.00 uur: Voor stelling 'Kust'; De Spot, 16.00 en 19.00 uur: Beeld- en Geluidsbeleving 'Int/Ext' SEROOSKERKE Vrouwenpolderse- weg, 08.00-22.00 uur: Openstelling pluktuin 'La Fleur' VLISSINGEN Cine Café, Spuikom- weg 3, 19.30 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond in teams van maximaal 4 per sonen WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 09.15-10.00 uur: Peu- tergym; Achterweg (trap bij speeltuin), 19.30-20.30 uur: Wandelbootcamp voor 16 jaar en ouder Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check daarom online of telefonisch bij de or ganisatoren of u nog kunt deelnemen. Bob Latuheru en zijn vrouw Janny leggen bloemen tijdens de Indië-herdenking op de Noorderbe graafplaats in Vlissingen. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32