■- Stroomnet in Noord-Zeeland zit bijna vol ZEELAND 3 Het eerste jeugdteam JO-11 van Zeelandia in Middelburg tijdens de rust van de eerste competitiewedstrijd. fotos lex de meester kinderwagens en peuters staan langs de lijn om de sporters aan te moedigen. De supporters hebben de wedstrijden al net zo gemist. Matthijs van Wageningen stond za terdagmorgen om tien over acht al langs het voetbalveld voor zijn ene zoon, en moedigt bij Zeelandia zijn andere zoon Gijs aan. ,,Ja, ik had een vroege shift vandaag, heerlijk toch? Het is weer zaterdag voetbaldag. Ik dacht vanochtend: fijn dat het weer begint. Ik vind het hartstikke leuk dat ze weer de wei in kunnen. Ik heb zelf ook altijd gevoetbald. Ik word blij van het enthousiasme van die jongens en het plezier dat ze hebben. Nu de competitie is begon nen, gaat het weer ergens over. Een oefenwedstrijdje is leuk, maar nu draait het weer om winnen en ver liezen en om de ranglijst. Het is se rieuzer." Energie De jongens steken ondertussen de hoofden bij elkaar voor de yell. 'Zeelandia is onze naam. We gaan er tegenaan!", gillen ze. En los zijn ze. Met succes ook, want in een mum van tijd staat het Middel burgse team met 2-0 voor. Olivier Schulting schiet de tweede bin nen. Zijn vader Koert Jan kijkt ape trots toe. 'Woehoeee!' Opa, die naast hem staat, glimt al net zo. Koert Jan geeft de tussenstand meteen door in de ouder-app van het team. ,,Want iedereen die er niet bij is, wil ook weten hoe het gaat." Olivier heeft de wedstrijden ge mist, weet zijn vader. ,,Die jongens zitten vol energie. Die konden ze de afgelopen maanden niet goed kwijt. Dan stonden we weer op een pleintje te ballen, maar ze zijn gewend om twee of drie keer per week te trainen en een wedstrijd te spelen. Olivier werd ongedurig en druk thuis. Dan zei ik: 'ga maar mee hardlopen'. Dan liep 'ie zo acht kilometer mee. Ik miste het zelf ook hoor. De sfeer en de gezel ligheid langs de kant. Ik leef echt mee." De jongens van Zeelandia blij ven scoren, maar hun Zeeuws- Vlaamse tegenstander ook. Tot halverwege de tweede helft, dan nemen de Middelburgers een spurt. Ze winnen met 9-4. Op naar het kampioenschap. Frank Balkenende Zierikzee Netbeheerder Enduris spreekt van groeipijn op het elektriciteitsnet van Schouwen-Duiveland en Tho- len. ,,De afgelopen jaren zijn er veel windparken gebouwd en zonneda ken verschenen, zowel van bedrij ven als burgers. Daardoor zit het stroomnet bijna aan zijn limiet", zegt Martin Martens, manager energietransitie bij Enduris. Uiteraard juicht Enduris de rappe toename van groene energiebron nen toe, maar het schept tegelijker tijd problemen. Schouwen-Duive- land en Tholen produceren inmid dels meer elektriciteit dan er wordt verbruikt op beide eilanden. Die energie moet dus naar elders wor den geleid, maar de transportcapa citeit daarvoor is momenteel onvol doende. Uitbreiding van het net zit wel in het vat, maar het gaat wel even du ren. Martens: ,,Voor Schouwen- Duiveland en Tholen werken we aan een oplossing: het maken van een extra aansluiting op het lande lijk hoogspanningsnet van TenneT. Dit is een tijdrovende klus van ge- middeld zo'n zeven tot tien jaar. TenneT en Enduris zijn nu tweeën- halfjaar bezig met de voorbereidin gen. TenneT verwacht dit jaar het project te starten, dan wordt ook de planning bekend." Filevorming Zolang de nieuwe aansluiting er niet is, moet Enduris schipperen. De netbeheerder gaat onderzoeken of congestiemanagement mogelijk is. In gewone mensentaal: kijken of je filevorming op het net kunt voor komen. De stroom die windparken en zonnedaken leveren, gaat altijd het net op. Die elektriciteit kan (nog) niet worden opgeslagen. Wat wel kan, is conventionele centrales die op fossiele brandstof draaien stopzetten bij pieken in de stroom- productie. Bijvoorbeeld als het waait of op zonnige dagen. Dat ge beurt altijd in samenspraak met ei genaren van energiecentrales. Daarvoor zijn de mogelijkheden op Schouwen-Duiveland en Tho- len echter beperkt, omdat op beide eilanden weinig conventionele energie wordt geproduceerd. Als een tijdelijke oplossing in de vorm van congestiemanagement niet Voor zonnepanelen op daken van particulieren blijft wel ruimte haalbaar is, is er enkele jaren weinig tot geen ruimte voor nieuwe zonne- en windparken op beide ei landen. Martens houdt er serieus rekening mee dat congestiema- nagement onmogelijk is. ,,Als dat niet kan, moeten we tijdelijk de voordeur sluiten. Dan praten we over grote wind- en zonneparken. We kunnen de transportcapaciteit niet garanderen met meer nieuwe opwekcapaciteit. Voor zonnepane len op daken van particuliere wo ningen blijft wel ruimte. De oplos sing komt er aan, maar Enduris moet tijdelijk voorzichtig zijn." Een tijdelijke stop op nieuwe wind- en zonneparken in Noord Zeeland vertraagt de overstap van fossiele naar groene energieproduc tie in Noord-Zeeland. maandag 7 september 2020 zaterdag voetbaldag 'AXUZ'! Kijk op de site bij /video —y Na zes maanden het veld weer op Het aantal zonnepanelen en windmolens op Schouwen-Dui- veland en Tholen is zo fors toe genomen dat het stroomnet in Noord-Zeeland bijna vol zit. Dat kan betekenen dat nieuwe grote zonne- en windparken binnen kort niet kunnen terugleveren aan het net. - Martin Martens, Enduris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31