'Tuuurlijk Ellie, achteraf is het zo gemakkelijk praten' O MEDIA CULTUUR 25 DOORGRAVEN TV-RECHTERS VISSER EN GROOS Terugblik Schitterende start met schitterende beelden, ge beurtenissen en citaten. Allereerst: de omgeving. Toscane. Hoe mooi! Decor voor de films van James Bond, Hannibal en, de naam zegt het al, de Tos- caanse Bruiloft. Om bij die laatste te blijven: door dat de opnames zijn van vóór corona, zagen we kandidaten aan tafel met spaghetti en wijn op Grapperhaus-achtige afstanden. Het oude nor maal, je krijgt er heimwee van. Met knuffels en high fives. Met behalve oud-kandidaten, ook oud- Mollen. Met - hoe kon het anders - Ron Boszhard. De makers waren verplicht tot een bijdrage aan zijn traumaverwerking. De presentator stapte in 2018 in Moskou amper uit het vliegtuig of hij ('Ik zag een man op het podium sterven, en ik dacht: dat ben ik') kon er weer in. Ook zijn herkansing werd hem niet gegund. Werd er vrijdagavond tijdens de wedstrijd van het Nederlands Elftal in diverse huiskamers ge juicht toen Steven Bergwijn scoorde, een avondje later moet er minstens zoveel kabaal zijn geweest toen bij Ron Boszhard een groen vlak opflikkerde. Ron Boszhard is de Messi van Wie is de Mol?: hij blijft! Jammer dat hij de Mol niet is. Hij zuchtte, bracht de handen naar het gezicht, liet de ogen rol len. Als dat gespeelde opluchting is, kan hij zo au ditie doen voor de nieuwe James Bond. De opdrachten Gezucht werd er vorig jaar ook in huize Jansen bij veel van de opdrachten. Te ingewikkeld vaak. Je moest je televisie als een ouderwetse cassette recorder (rewind!) terugspoelen om het te begrij pen. Dat viel tijdens deze ouverture gelukkig mee, al wist je tevoren dat de namenopdracht nooit zou slagen. Wat mogen we blij zijn met Ellie Lust. Al vieren we over tachtig jaar het honderdjarig be staan van Wie is de Molzo serieus als Ellie krijg je ze nooit meer. Zelfs haar woordgrapjes ('Laat mij ook een keer wat dragen, draag jij de verantwoor delijkheid') zijn serieus. Maar ze is ook een ge voelsmens, vindt ze zelf, getuige haar commentaar bij de bakjesopdracht. ,,Ik heb onvoldoende naar mijn gevoel geluisterd. Ik wist eigenlijk wel dat die vrijstelling weg zou zijn, want zo werkt de Mol." Tüüürlijk Ellie. Achteraf is het zo gemakkelijk praten. De hoofdverdachte Niet De Mol zijn: Horace Cohen (die geld pakt), Je roen Kijk in de Vegte die te braaf het spel speelt en als enige tegen de opmerking van Peggy (alleen jongensnamen) ingaat, en ook niet Nadja Hüp- scher. Zij snapte niets van de gespiegelde tekst in de aflevering Spiegelbeeld. Huh? Verdachte nummer één, al ligt het er wel erg dik bovenop: Nikkie de Jager. Zij die niet op de juiste plaats stond bij de spiegel. Zij die de lijsten van de namen verdeelt (handig). Zij die verkeerde namen doorgeeft. Nou, als je al een keertje hebt meege daan, weet je dat dat nooit goedgekeurd wordt. En zij die als enige omkijkt bij de ontmoeting in het torenzaaltje tijdens de bakjes-opdracht. Natuurlijk ziet zij niets bewegen, als ze zelf De Mol is Bioscoop bij koningin Voor wie nog niet heeft geke ken: het feit dat we sinds vorige week maandag Mr. Frank Vis ser (plus een collega, waarover later meer) da gelijks alleen in zijn werkkamer advies zien en horen geven -dus zonder 'dat is mijn beslissing, de zaak is afgedaan' - maakt het pro gramma 'beslist' niet saai. ,,Hele- maal niet, hoe kom je erbij?! Er komen veel verschillende juridi sche problemen voorbij: van lek kende huizen en vervelende ge meentes tot mensen die onder sneeuwen in het gebruikelijke ambtenarengedoe. De kleine man vermorzeld door grote in stanties, dat is de rode draad." Het programma opereert ook wederom binnen het humanin- terest-genre. ,,Dat blijf ik interes sant vinden: wat drijft mensen om een gevecht aan te gaan? Ik heb nu ook een ombudsman functie. Ik word regelmatig ge confronteerd met ernstige mis standen en daar ga ik dan flink tegen tekeer; maar dan in, nou la ten we het een soort huisartsen praktijk noemen. Soms is iemand een beetje geruststellen vol doende. Of ik geef een zetje in de goede richting. Het kan ook een dringend advies zijn een advo caat in de arm te nemen." Vernieuwen De succesvolle tv-rechter is al een slordige 25 jaar op de buis. In 1995 zagen we hem voor het eerst, als De Rijdende Rechter, nog bij de publieke omroep. Of dit werk dan nooit gaat vervelen? ,,Nee, maar het werd wel tijd voor eens iets anders", biecht Visser op. ,,Je moet jezelfblijven vernieuwen, anders ga je jezelf overleven. Hoewel ik ervan ben overtuigd dat veel kijkers gerust 25 jaar lang hetzelfde willen zien. Ook veel tv-bazen zijn bang voor vernieuwing. Dat probleem had ik bij de publieke omroep. Bij SBS 6 kreeg ik wél ruimte om an dere dingen uit te proberen." Zo waren op de commerciële zender (waarvoor hij sinds 2015 actief is) naast Mr. Frank Visser doet uitspraak reeds enkele zoge heten spin-offs te zien, zoals Mr. Frank Visser rijdt visite en Mr. Frank Visser: Hoe is het nu met? Op de vraag of er in die 25 jaar iets in de juridische sfeer is ver anderd, moet de 69-jarige be kendheid even nadenken. ,,Ik denk wel dat de menselijke maat is verslechterd. Alle grote organi saties zijn constant bezig effi ciënter te werken en dat is ten nadele van het individu", klinkt het ernstig. ,,Ik weet zeker dat veel van de grote jongens den ken: Mensen met klachten? Die negeren we, dat is veel goedko per; goedkoper ook dan een gro tere klantenservice." Visser vervolgt: ,,Ja, dat klinkt wat cynisch, maar het is helaas waar. Echter, de kracht van de media is erop vooruitgegaan. Het Veel grote jongens denken: 'Mensen met klachten, die negeren we, dat is goedkoper' enige wapen dat mensen vaak nog hebben, is publiciteit. Het helpt wel degelijk. Hufterige ge meentes, bijvoorbeeld, geven mede dankzij tv-programma's die misstanden aan de kaak stel len, tegenwoordig in elk geval eens gewoon antwoord." Het nieuwe programma mag dan zijn naam dragen, Visser is ditmaal niet de enige rechter die zich over complexe kwesties buigt. Reinier Groos (58) is de naam van zijn compagnon. Hij is werkzaam als jurist en raadsheer bij het gerechtshof in Den Haag en geeft les aan de Universiteit van Amsterdam. Televisie, het is nog best even wennen, geeft Groos toe. ,,Daar heb ik me wel een beetje in vergist. Vooral in dat je kort en krachtig moet spre ken. Juristen zijn altijd geneigd breedsprakig te zijn, met alle mitsen en maren. Ik kreeg soms aanwijzingen voor meer klare taal. 'Zeg gewoon: dit is kans loos.' Het mocht wat stelliger en strenger allemaal." Campingzender Van het keurige rechtersmilieu naar wat vroeger wel eens 'de campingzender' werd genoemd, Groos haalt er zijn schouders over op. ,,Ik heb er met de presi dent van het gerechtshof over ge sproken en die moedigde me juist aan dit te doen. Het is wat de Raad voor de Rechtspraak wil: dichter bij de burger komen." La chend zegt Groos: ,,Met klare taal dus. Niet iedereen kijkt naar Zo mergasten bij de VPRO, hè?" Tot slot spreekt Visser een wens uit. ,,Ik vind al heel lang dat we een dagelijks justitiepro- gramma moeten hebben op de Nederlandse tv. Dat is altijd een grote droom van me geweest: een eigen zender. Je hebt tegenwoor dig een onbeperkt aantal kana len, ook online. Moet kunnen dus. Eens kijken hoe dit pro gramma valt. Misschien is dit een voorzichtige eerste stap Digitale reünie maandag 7 september 2020 GO Na elke aflevering van Wie is de Mol? graaft deze krant nog even door. Hoe waren de op drachten? En wie is de hoofdverdachte? Dennis Jansen FILM Op koningin Eli zabeths land goed Sandring- ham kunnen filmliefhebbers vanaf 25 sep tember terecht in een drive-in- bioscoop. Be zoekers kunnen vanuit hun auto kijken naar films als A Star is Born en Bohe mian Rhapsody. De cast van The Princess Bride (1987) komt vol gende week di gitaal bijeen. De acteurs willen zo geld ophalen voor de demo cratische partij in Wisconsin. Hoofdrolspelers Cary Elwes en Robin Wright (foto) lezen het script van de film voor. ■u 'Publiciteit is vaak nog het enige wapen' De reden voor het nieuwe SBS 6-programma Mr. Frank Visser: Wordt u al geholpen? is volgens de bekende tv-rechter tweele dig. Het werd sowieso hoog tijd voor iets anders én er moet nog heel wat gebeuren in het gevecht tussen grote bedrijven en de 'gewone man'. Gudo Tienhooven Frank Visser en Reinier Groos (inzet). fotos sbs 44 —Mr. Frank Visser Mr. Frank Visser: Wordt U Al Geholpen?, dagelijks 19.30 uur, SBS 6 FILM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25