Kwart huizen geschikt voor warmte uit de aarde linniol Ik mag weer UIUUIC.voetbanen i 'Netwerk nodig voor klimaat' JOL Roglic in het geel Walcheren Met Dumoulin als grote helper Energie Beheer Nederland (EBN), namens de staat betrokken bij energiewinning, komt na onder zoek tot deze conclusie. Ook in de glastuinbouw en industrie kan aardwarmte in een flink deel van de warmtebehoefte voorzien. ,,In potentie kunnen 2 tot 2,5 mil joen woningen aangesloten wor den op een warmtenet'', zegt Her man Exalto, programmamanager geo-energie bij EBN. ,,Het gaat vooral om woningen in oudere wij ken. Mijn verwachting is dat er over tien jaar al honderd tot tweehon derd aardwarmtebronnen zijn. Per bron kunnen enkele duizenden woningen zo worden verwarmd.'' Voor bewoners is de overstap op aardwarmte betrekkelijk eenvou dig. Vanuit een 'wijkpomp' komen twee pijpjes het huis in, en er is een een afleverset nodig met wat klep pen, aldus Exalto. Warmtenet Aardwarmte, ook wel geothermie genoemd, geldt als een duurzame vorm van energie. Het wordt ge wonnen door warm water vanuit de grond (2 kilometer diep) op te pompen. De warmte wordt vervol gens verspreid via warmtenetten. Volgens EBN kunnen de ambi ties uit het Klimaatakkoord niet worden bereikt zonder grootscha lige aanleg van warmtenetten. ,,In het Klimaatakkoord hebben we afgesproken dat in 2030 1,5 mil joen woningen van het aardgas af moeten zijn. Dat kun je niet alle maal bereiken met nieuwe wijken, zoveel nieuwe huizen worden er niet gebouwd. Ook is lang niet elk huis geschikt voor het alternatief, de warmtepomp; vooral oude hui zen niet.'' Het kabinet heeft regio's op dracht gegeven in kaart te brengen Mijn verwachting is dat er over tien jaar al honderd tot tweehonderd aardwarmtebronnen zijn hoe ze in de toekomst van het gas willen. Om de regio's te helpen, heeft EBN voor elk gebied een in schatting gemaakt hoeveel aard warmte er mogelijk in de bodem zit. Uit de analyse, die werd uitge voerd door onderzoekers van bu reau Berenschot, blijkt dat geother mie in 26 procent van de warmte vraag van woningen kan voorzien. Bij glastuinbouw gaat het om liefst 58 procent, en bij de industrie 28 procent. Volgens EBN krijgt warmte in de klimaatdiscussie te weinig aan dacht. ,,Het gaat heel vaak vooral over elektriciteit. Toch bestaat 41 procent van onze energievraag uit warmte.'' m P8 fllfoy tffiocTa I Nathan Morel (10) mocht zaterdag eindelijk weer het veld op voor een échte voetbalwedstrijd. De pupil van Zeelandia Middelburg had er heel veel zin in. ,,Ik wil weer lekker voetballen met m'n team. Doelpunten maken, en kansen krijgen." Dat lukte: hij scoorde, én zijn team won met 9-4. In de hele provincie gingen de voetbalcompetities bij de jeugd weer van start. zeeland 2 Frank Visser schiet te hulp Tv-rechter gaat de strijd aan met de grote bedrijven Nieuwsmedia van Albert Heijn /oh P18&19 Ruim een kwart van de wonin gen kan in de toekomst ver warmd worden met warmte uit de aardbodem. Vooral in grote steden is deze duurzame manier van verwarming kansrijk. Sander van Mersbergen Utrecht —Herman Exalto, Energie Beheer Nederland P25 maandag 7 september 2020 Vandaag op de meeste plaatsen zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1