Roglic maakt Jumbo-Visma 'beetje gek' Twijfels 19 hij richt zich nu op ondersteunen van ploegmaat Roglic ^0 @thijszonneveld als doel de Tour te winnen met de ploeg.'' Knieblessure Toch rijst de vraag of Dumoulin, die vanwege zijn knieblessure bijna an derhalf jaar wegbleef uit grote ron den, zichzelf in deze vorm niet te vroeg heeft opgeofferd. Maar de ge dachte dat hij beter is dan hij zich voelt, wuift hij direct weg. ,,Als ik beter had gekund, had ik het wel ge daan. Dit is mijn achtste of negende jaar en ik weet inmiddels heel goed wat ik wel of niet kan en wanneer mijn benen wel of niet goed zijn.'' Zo wordt het Pyreneeën-week- einde er voor Jumbo-Visma een met twee gezichten. Waar het op dag één misloopt, valt het op de tweede dag allemaal wel samen. Dumoulin voelt zich iets beter en uiteindelijk blijft hij op Col de Marie Blanque samen met Roglic over in de favorieten- groep. Weer gaat hij op kop, maar dit keer omdat Tadej Pogacar is wegge sprongen. Dumoulin: „Misschien was mijn beurt dit keer minder krachtig, maar het had wel meer re- Tom sultaat dan gisteren. Ik kon gelukkig Dumoulin Pogacar kort houden. Dat was ook is gelost alles wat ik kon. Het is mooi dat we op de Col nu het geel hebben, maar dat is niet de Peyre- het einddoel. We zijn hier echt om sourde. de Tour te winnen.'' Daarmee De Tour is pas negen dagen oud en komt een Dumoulin is een illusie armer. Tege- einde aan lijkertijd weten Roglic en de hele zijn droom Jumbo-ploeg dat Dumoulin goed om dit jaar genoeg is om te vechten voor het de Tour te geel. Ook al zal hij het zelf niet dra- winnen. gen. FOTO COR VOS COLUMN THIJS ZONNEVELD weg, maar dat maakte niet uit. Hij gaf gas, nog een beetje meer, nog een beetje meer - net zolang tot hij zijn motor had opgeblazen. Nie mand had erom gevraagd. Zijn ploegleider niet, zijn ploeggenoten niet. Er was er maar één die dacht dat het een goed idee was: Tom Dumoulin zelf. Het sloeg nergens op. Hij molde zichzelf, hij reed George Bennett overhoop en hij zorgde er voor dat Primoz Roglic in de finale in zijn uppie zat - totaal onnodig als je zo'n sterke ploeg hebt. Om te begrijpen wat hem bezielde moet je twee jaar terug in de tijd. Naar de Tour van 2018 of het WK in Innsbruck van datzelfde jaar. Het zijn de laatste wedstrijden waarin hij zich bergop zelfver zekerd voelde, waarin hij het gevoel had dat hij ie dereen aan kon. Dat gevoel is van onschatbare waarde. Klimmen is een fysieke strijd, maar ook een mentale. Als klassementsrenner moet je ervan overtuigd zijn dat vrijwel iedereen om je heen minstens net zoveel pijn lijdt als jij. Dumoulin is die overtuiging de afgelopen twee jaar kwijtgeraakt. Hij kampte met blessures, te genslag en strubbelingen bij zijn vorige ploeg. Hij verloor het vertrouwen in zijn lichaam. Hij twij felde nog meer dan hij al deed; hij vroeg zich zelfs af of hij nog wel wielrenner wilde zijn. Meer dan een jaar reed hij geen enkele koers. De afgelopen maan den is hij langzaam maar zeker weer renner gewor den, maar de opgelopen achterstand is nog niet in gehaald. Fysiek niet, maar zeker mentaal niet. Van binnen knaagde de twijfel. In de weken vóór de Tour werd hij sterker en sterker, maar nooit was hij de beste in koers. Dat voelde hij in de eerste week van deze Tour ook meerdere keren. Het geknaag van binnen ver dween niet; integendeel, het werd alleen maar er ger. Toen hij zaterdag bijna moest lossen op de voorlaatste klim liet hij de twijfels toe. Hij besefte dat hij deze Tour niet ging winnen. Het getuigt van realisme, maar ook van onzekerheid. Dumoulin is naar Jumbo-Visma gehaald om de Tour te winnen - voor een smak geld. Hij voelt zich verantwoordelijk. Voor zichzelf, voor de ploeg, voor de sponsoren. Hij wil per se een steentje bijdragen. Als hij het niet kan, dan wil hij Roglic aan de Tourzege helpen. De kopbeurt van zaterdag was vooral een uiting van te veel plichts besef. Laten we wel wezen: als Dumoulin zich het afgelopen weekend niet had opgeofferd, dan had hij de Tour ook niet gewonnen. Daarvoor mist hij (nog) iets. Maar hij nam te vroeg en te rigoureus de keuze om zichzelf weg te cijferen. Na al die blessures, na al die maanden zonder koers en na al die tegenslag is Dumoulin al een heel eind op de weg terug. Maar zijn eigen twijfels heeft hij nog lang niet verslagen. Dumoulin werd sterker maar nooit was hij de beste in koers De eerste week was de gele trui nog een giftig geschenk. Nu is Primoz Roglic toch echt de leider in de Tour. Jumbo- Visma was al de bepalende factor, maar nu ligt alle verant woordelijkheid bij de ploeg. Een mijlpaal in historisch per spectief. Ja, Mike Teunissen reed vorig jaar al in het geel. Maar die trui had een andere betekenis. Nü strijdt een Ne- derlandse ploeg voor de eind zege in de grootste koers die er is. De laatste keer dat het ge beurde? Michael Rasmussen in 2007 voor Rabobank, een voor loper van Jumbo-Visma. ,,Dat liep niet zo goed af, hè'', zegt Tom Dumoulin, doelend op het feit dat Rasmussen door zijn ploeg een paar dagen voor Parijs, in het geel, uit de Tour werd gehaald. De aanzet tot een enorm dopingschandaal. De weg naar Parijs zal lang en zwaar zijn. Met concurren ten die sterker worden. Tadej Pogacar, de 21-jarige landge noot van Roglic, verloor bijna anderhalve minuut in een waaierrit. Maar na twee ritten in de Pyreneeën blijkt hij de sterkste bergop. Dumoulin: ,,Hij lijkt nu bedreiging num mer 1. Maar Bernal zit er ook goed bij, onverwacht. We gaan in een controlerende rol, maar dat is niet heel anders.'' Bij de persconferentie blin ken de twee Slovenen uit in di plomatieke antwoorden. Ro- glic vindt Pogacar geweldig. Pogacar roemt op zijn beurt heel Jumbo-Visma. DMr zal het nu ook vanaf hangen: hoe sterk is Jumbo écht? Al heeft Roglic er met Dumoulin een topknecht bij. Roglic laat volgens ploegge noot Robert Gesink steeds wat meer los over zijn gele droom. ,,Eerst maakten we hem een beetje gek. Zo van: is die eerste aankomst bergop (etappe 4, die Roglic won) niets voor j ou? Gisteren maakte hij ons een beetje gek door te zeggen: 'Weet je wat: ik wil voor de rit gaan, rijden maar'.'' De rit le verde het niet op, het geel wel. maandag 7 september 2020 PC R eed-ie ineens op kop. De top was nog ver Nu het geel binnen is voor Jumbo-Visma, begint deel 2 van de missie: Primoz Roglic in de trui naar Parijs bren gen. ,,We zullen de koers nóg meer moeten controleren.'' Daniël Dwarswaard Laruns Deel 1 van de missie van Jumbo-Visma is geslaagd: Primoz Roglic in het geel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19