HUGO BORST 16 Dwight Lodeweges verwacht voor Nederlands Ook tegen Italië speelt Oranje vanavond in een sfeerloos decor zonder publiek. Maar op voorhand mag de tv-kijker een aantrekkelijker duel verwachten dan vrijdag tegen Polen. ,,Hun stijl lijkt op onze stijl.'' Overnacht op de leukste plekken met WestCord Hotels Column cuses maken doet hij niet. Dat ver baast niemand, het advies van zijn vader - maak publiekelijk veront schuldigingen, jongen - sloeg hij eerder in de wind. Dat ging over een moment tijdens de Black Lives Mat- ter-demonstratie op De Dam, waar bij Akwasi zich agressief uitliet. Waarom moet Van Dijk zijn ha- chie redden? Onze international heeft wel wat beters te doen. Dat zie ik anders. Van Dijk houdt Italiaanse verdedigers met twee vingers in de neus tegen. Een nieuwe bondscoach regelen? Welnee. Lodeweges kan blijven. Zonder Van Gaal te noemen liet hij de KNVB-directie weten dat Van Gaal niet hoeft te komen. Van Dijk bedrijft op intelligente, char mante wijze machtspolitiek. Alle tijd nu om strategisch een broeder te redden. Van Dijk heeft zich met Wijnaldum en Memphis in juni opgeworpen als beschermheer van Akwasi en die jongen heeft zich lelijk in de nesten gewerkt. Oranje is Akwasi's laatste redding. Zijn vader ziet hij niet staan, Akwasi heeft vast ontzag voor Virgil van Dijk. Wat die Akwasi zal souffleren? Van Dijk: 'Denk voortaan alleen nog wat je voelt. Laat je woede varen. Je schaadt de goede zaak. Op deze ma nier ben je geen goede ambassadeur voor BLM, bro'. Zet je ego opzij. Weg met de ijdelheid. Ik vrees dat je sorry moet zeggen. Het liefst oprecht. Ex cuses aanbieden, er is moed voor no dig. Derksen kan het niet. Jij wel. Jij bent een vent. Zeg dat je na gesprek ken met intimi snapt dat kleine én grote problemen alleen zijn op te lossen door te praten met el kaar en elkaar niet los te laten'. Dan laat Van Dijk een stilte vallen. Na tien seconden: 'Be loofd?' Akwasi knikt. Uit een grote zak haalt Van Dijk een cadeautje. Het is De leugens die ons binden van de Afro-Britse filo- soof-schrijver Kwame Anthony Appiah. Akwasi's leven zal dankzij Van Dijks inter ventie en dit boek een gunstige wending nemen. Mk ls zwarte levens ergens tel- A len, al dertig jaar, dan wel in ^P^khet Nederlands elftal. We lo pen in dit land voorop. Het Oranje van Dwight Lodeweges wordt geleid door gekleurde voetballers. Mem phis Depay en Georginio Wijnal- dum staan hoog in de pikorde, de onbetwiste baas is Virgil van Dijk. Werkelijk niemand zag tien jaar ge leden in hem een charismatische verschijning. Van een week spelertje met concentratieproblemen groeide hij uit tot een man van statuur, top- verdediger. Virgil heeft alles mee. Hij is lang, atletisch en knap. Sierlijk voetballend én dwingend, construc tief coachend is hij een onmisbare schakel voor Liverpool en Oranje. Geëngageerd is hij ook - en met hem Memphis en Wijnaldum. Toen zij in juni namens Oranje een boycot uitvaardigden tegen het programma Veronica Inside omdat Johan Derk- sen een slechte grap had gemaakt over Akwasi was ik benieuwd naar de reactie van de rapper. Die ver scheen snel, uiteraard op zijn twit- teraccount. 'Hahahahahahahahaa- aaaa. Enough is enough##' Dat 'ge noeg is genoeg' refereerde aan Van Dijks commentaar dat met Derksens vergelijking tussen Zwarte Piet en Akwasi een grens was overschreden. In het weekend werd bekend dat Akwasi in 2009,2011 en 2012 doods bedreigingen heeft geuit aan het adres van Sinterklaas en Zwarte Piet. Werk aan de winkel voor bescherm heer Van Dijk dus! Want nogal wat mensen, populistische politici voor op, stellen dat Akwasi een strafrech telijke grens overschreed. Zij willen juridisch toetsen of hij aanzette tot haat en opriep tot terreur. Akwasi reageerde gisteren zwak. Het is lang gele den, hij herinnert zich die tweets niet, dis tantieert zich van die uitspraken. Alsof die door een vreemde zijn gedaan. Dat ge wroet in zijn verleden vindt hij 'deel van een racistisch systeem'. Ex- STAND VAN ZAKEN Als hij over voetbalwedstrijden praat, gebruikt Dwight Lodeweges vaak het woordje 'pot'. Als in: 'ik denk dat het een interessante pot wordt.' Of: 'Die tegenstander stelt ons voor keuzes. Ik ben benieuwd hoe wij dan reageren in zo'n pot.' Het is bijna Oud-Hollandsch taal gebruik. En ook naar de 'pot' van avond tegen Italië kijkt de 62-jarige interim-bondscoach van Oranje uit. Want er mag in de Johan Cruijff Arena een aantrekkelijker duel worden verwacht dan afgelopen vrijdag tegen Polen het geval was (1-0 winst). De omstandigheden zelf verschillen niet. Het stadion blijft andermaal leeg en de muziek vooraf, tijdens de warming-up van de ploegen, is opnieuw easy beat in plaats van opzwepende rock. Maar de tegenstander komt deze keer wel met andere intenties aan de aftrap. ,,Polen zette het heel verdedigend neer. Een opstelling 4-5-1 en al het balbezit voor ons'', vat Lodweges het nog eens samen. ,,Italië speelt hetzelfde als wij. Die willen ook be palen wat er gebeurt. Hun stijl lijkt op onze stijl. Ja, het wordt denk ik een interessante pot.'' Het tweede affiche in de Nations League is ook aardig als gevolg van de recente historie. Italië en Oranje troffen elkaar 2,5 jaar geleden in de beginfase van het bewind van Ro nald Koeman. Het was 4 juni 2018, kort voor de aftrap van een WK dat beide landen hadden gemist. In Tu rijn experimenteerden Koeman en zijn college Roberto Mancini er op los bij de opbouw van hun nieuwe teams. Programma Achteraf werd het een kantel- punt onder Koeman. In het stadion van Juventus speelde Oranje voor het laatst in een speelwijze 5-3-2. Koeman zag die avond tijdens de vierde oefenwedstrijd nog steeds geen verbetering in de veld- bezetting met vast vijf man ach terin. ,,We kregen geen vat op de lo pende mensen van Italië. En zelf kwamen we nauwelijks aan opbou wen toe'', zei de bondscoach na het 1-1 gelijkspel door een late gelijk maker van invaller Nathan Aké. Typerend Als je de videobeelden nog eens te rugkijkt, is typerend bijvoorbeeld een moment in de 32ste minuut. De Italiaanse aanvoerder Lorenzo Insigne zet met één pass over dertig meter spits Andrea Belotti simpel vrij voor het doel. Die pass gaat ge woon over de grond, dwars door het hart van de versterkte Oranje- defensie. Belotti moet dan sco ren, maar schiet recht op Jasper Cillessen af. ,,Italië was het keerpunt, ja'', stelt Dwight Lodeweges, die des tijds als assistent op de bank zat. ,,Na die wedstrijd zeiden we te gen elkaar: zo gaan we niet door.'' Bij de volgende interland in september tegen Peru werd 4-3 3 weer het uitgangspunt. Met wel de mogelijkheid om te switchen Te verzilveren t/m 31 maart 2021 Bestel nu op pzc.nl/westcord maandag 7 september 2020 PC il en Akwas 'Net als Oranje Maarten Wijffels Zeist DIVISIE A, GROEP 1 Vandaag 20.45 uur Nederland - Italië 20.45 uur Bosnië-Herzegovina - Polen 11 oktober Bosnië-Herzegovina - Nederland Polen - Italië 14 oktober Italië - Nederland Polen - Bosnië-Herzegovina Stand: 1Nederland 1-3 (1-0) 2. Bosnië-H. 1-1 (1-1) Italië 1-1 (1-1) 4. Polen 1-0 (0-1) Zin in een romantische overnachting met uitzicht op de zee, slapen op het voormalige vlaggenschip van de Holland-Amerika Lijn of overnachten in de tropen van een Amsterdams hotel met metershoge palmen in de binnentuin? Koop snel een hotelvoucher en verblijf in één van de 15 unieke WestCord hotels in Nederland! Voor 2 personen IncLusief ontbijt Te verzilveren t/m 31 maart 2021 De prijs verschilt per hotel en is o.b.v. beschikbaarheid en excLusief stads- en toeristenbelasting. Dwight Lodeweges

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16