'Snel vergeten en weer door' 15 De Formule 1 voorspelbaar? Echt niet. De Grand Prix van Monza was gisteren zo'n race waarin niets normaal was. Een sensationele dag waarop de topteams faalden, met een ongekend podium als gevolg en Pierre Gasly als stralend middelpunt. Eerste Robben Sneijder op cursus VERSTAPPEN Een 'verloren zege' voor Mercedes, noemde Toto Wolff de GP op Monza. ,,Maar een zege voor de Formule 1'', zo vervolgde de Mercedes-baas. En dat was het onnavolgbare, chaotische spektakelstuk in Italië. Waar de gigan ten faalden, straalden de figuranten. En ja, op zo'n bizarre dag komt zelfs in de vrij voorspelbare wereld van de Formule 1 ander volk boven drijven. Een wonderlijke middag eindigde met een ongekend podium. Wie Pierre Gasly als racewinnaar had voor speld, zou zijn uitgelachen. Wie vooraf ook het lef had Carlos Sainz en Lance Stroll erbij op het podium te plaatsen, zou meteen in een dwang- Hier droom ik al jaren van, maar ik had nooit gedacht dat me dat bij Alpha Tauri zou lukken buis afgevoerd zijn voor het verkondi gen van de grootst mogelijke onzin. De historische feitjes vlogen de For mule 1-volgers om de oren, om maar te benadrukken hoe bijzonder deze Italiaanse GP was. Al sinds de ope ningsrace in 2013 in Melbourne (zege voor Kimi Raikkönen namens Lotus) had er geen coureur meer gewonnen die niet in dienst was van Mercedes, Ferrari of Red Bull. Voor het laatste volledige podium zonder de 'grote drie' moet de sport nog verder terug naar de wedstrijd in Hongarije in 2012. De schijnwerpers op het wit van Al pha Tauri, oranje van McLaren en roze van Racing Point, het had iets verfris send. Natuurlijk, het is iets eenmaligs, een incident. De sport is in anderhalf uur racen echt niet rigoureus veran derd. Maar verrassing is ook een on misbaar element in de sport en daar ontbreekt het veel te vaak aan in de Formule 1. De neutrale fan kon nu zijn lol niet op. Dat de Ferrari's thuis zou den falen (kapotte remmen voor Vet- tel, crash Leclerc) zag zelfs een blinde aankomen, maar dat ook Mercedes en Red Bull zo'n matige middag zouden draaien was verrassend. Valtteri Bot- tas en Alexander Albon niet op tempo. Max Verstappen uitgevallen met mo- torproblemen (zie kader). En Hamil ton, die gewoon had kunnen en moé ten winnen, maar gestraft werd omdat hij onder de safety car gretig de nog gesloten pitstraat opzocht (Mijn eigen fout') voor vers rubber. Een stop-and- go en zelfs de zesvoudig wereldkam pioen was kansloos op een circuit waar inhalen niet zo gepiept is. Het gevolg: drie coureurs, nog wat beduusd en vol ongeloof op dat prach tige podium. „Hopelijk sta ik hier niet voor het laatst en keer ik straks na mens Ferrari nog vaak terug'', zei Sainz, die na dit jaar het oprukkende McLaren verruilt voor de Scuderia. Naast hem Stroll, die Canadese zoon van een multimilljonair die altijd de twijfel over zijn talent voelt. Maar na een eerdere incidentrijke race in Ba koe in 2017 pakte hij in Italië toch mooi zijn tweede podiumplaats. ,,Wat een gekke race was dit'', stamelde de num mer 3, om daarna fijntjes uit te leggen hoe dit in godsnaam kon gebeuren. ,,Een bepaald deel van dit spelletje draait ook om geluk en timing, dat speelde een grote rol vandaag.'' Winnaar Gasly besefte dat ook don dersgoed, zonder die klapper van Le- clerc, de daaropvolgende 'code rood' en die straf van Hamilton had hij niet gewonnen. Maar na achttien bewogen maanden genoot hij intens. Bij Red Bull Racing werd hij in 2019 te licht bevonden. In een mindere auto her pakte hij zich bij het zusterteam, Toro Rosso. Na de tweede plaats achter Ver stappen in Brazilië volgde nu zijn eer ste zege. ,,Daar droom ik al jaren van, maar ik had nooit gedacht dat me dat bij Alpha Tauri al zou lukken.'' Op die knotsgekke 6de september van 2020 waarin niets normaal was, flikte hij het. Twaalf jaar na de stunt van een piepjonge Sebastian Vettel, toen ook namens Toro Rosso op Monza. De Duitser werd daarna vier keer wereldkampioen bij Red Bull. Ligt daar ook weer de toekomst van de Fransman? ,,Sterk resultaat moet een keer beloond worden'', meende Gasly. ,,Maar dat is niet aan mij. Ik ga eerst eens enorm genieten.'' FORMULE 1 Uitslag maandag 7 september 2020 GO VOETBAL Arjen Robben (foto) heeft gisteren voor het eerst sinds zijn terugkeer bij FC Groningen als profvoet baller ge scoord. De 36-jarige aanvaller deed dat in een oefen duel met Arminia Biele feld (1-1). Op 28 april 2002 scoorde hij voor het laatst voor Groningen, tegen De Graafschap. VOETBAL Wesley Sneij- der (foto) heeft zich bij de KNVB in geschreven voor de korte trainerscur sus, die twee jaar duurt. De 36-jarige ex- international begint in april. ,,De ambitie voor het trai nersvak is sterk gaan groeien de afgelopen maanden'', verklaarde Sneijder. ,,Ik denk dat ik er klaar voor ben.'' De giganten falen, de figuranten stralen Arjan Schouten Rotterdam/Monza - Pierre Gasly (24) MONZA Nee, het was niet het weekend van Max Verstappen. Vijfde in de kwalificatie, een bij rol in de race en uiteindelijk een uitvalbeurt vanwege een motorprobleem. „Alles wat mis kon gaan, ging mis'', zei de Ne derlander, die zo niet wist te pro fiteren van de mindere dag van Lewis Hamilton (7de met een punt voor de snelste ronde) en Valtteri Bottas (5de). ,,Mijn start was al slecht. Daarna belandde ik in een treintje waardoor het onmogelijk werd om in te halen. En na de rode vlag had ik met een problemen met de motor. Ik ben heel blij voor Pierre (Gasly) en Alpha Tauri met hun zege, maar zelf moet ik dit snel verge ten en doorgaan'', aldus Verstap pen. GRAND PRIX VAN ITALIË 1. Gasly (Fra/Alp) 1.47.06,05 25 pt 2. Sainz Jr (Spa/McL) +0,41 18 pt 3. Stroll (Can/Rac) 4. Norris (GB/McL) +6,00 13 pt 5. Bottas (Fin/Mer) 6. Ricciardo (Aus/Ren) +8,39 8 pt 7. Hamilton (GB/Mer) +17,24 6 pt 8. Ocon (Fra/Ren) +18,69 4 pt 9. Kvyat (Rus/Alp) 10. Pérez (Mex/Rac) +23,22 1 pt yi-irTjtnitt7 111 11. Latifi (Can/Wil) +32,87 12. Grosjean (Fra/Haa) +35,16 13. Raikkönen (Fin/Alf) +36,31 14. Russell (GB/Wil) +36,5915. Albon (Tha/Red) +37,53 16. Gi- ovinazzi (Ita/Al) +55,19 Uitgevallen: Verstappen (Ned/RB) na 31 ronden, Leclerc (Mon/Fer) na 24 ronden, Magnussen (Den/Haa) na 18 ronden, Vettel (Dui/Fer) na 7 ron den Snelste ronde: Hamilton (GB/Mer) WK-stand Constructeurs 1. Hamilton 164 1. Mercedes 281 117 2. Red Bull 158 110 3. McLaren 98 2. Bottas 3. Verstappen 5. Norris 6. Albon 7. Leclerc 57 5. Renault 48 6. Ferrari 10. Ricciardo iiiiiiiniuiüi HllPiiiilllllittWj/^' De volstrekt onverwachte winnaar Pierre Gasly laat zich op Monza de champagne smaken. foto afp O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15