De prijs van thuiswerken ECONOMIE 13 Brussel wil niet afhankelijk zijn van China AAN HET WERK 1^ £M W d Goede stoel, helder scherm en warme dranken zijn ook thuis nodig foor niets gaat de zon op.' Dat is wat ze aan de burelen van vakbond FNV vast hebben ge dacht, toen ze vorige week in een persbe richt aankondigden te gaan strijden voor een thuis werkregeling. Voor de inmiddels 4,5 miljoen al dan niet onvrijwillige thuiswerkers moet beter gezorgd worden, zo meent de vakbond. Dat houdt onder meer in: duidelijke afspraken over wie de kosten van het thuiswerken voor zijn rekening neemt. wie gaat dat betalen? Terecht, want de kosten van al dat thuiswerken kunnen flink oplopen. Zo becijferde het Nibud onlangs dat werken op de zolderkamer in plaats van op kantoor al snel zo'n 2 euro per dag kost. De kosten gaan zitten in genuttigde kopjes koffie en thee, papier, printertoner; en ja, ook in het gebruik van wc-papier. Ook elektra-, water- en gasverbruik zijn ho ger bij thuiswerken. Per maand kom je dan bij fulltime werken vanuit huis op ruim 40 euro aan extra kosten. Kosten die normaal door je werkgever worden betaald. Achter deze wat oppervlak kige kostenoverwegingen gaat een bredere vraag schuil: hoe houden we het thuiswerken duurzaam, nu het een zaak van de lange adem blijkt? Toen het in eerste instantie leek dat het thuiswerken een tijdelijke maatregel was, kon je er nog wel mee wegkomen om aan de eetkamertafel over je laptop gebogen te zitten. We zijn nu echter zo'n halfjaar verder en het einde is nog niet in zicht. Wordt het een zaak van maanden of nóg langer, dan heb je een comfortabele werkplek no dig. Anders betaalt je rug daar de prijs voor. Voor effectief werken vanuit huis heb je net zo'n gezonde werkomgeving nodig als op kantoor. De minimumvoorwaarden daarvoor zijn voldoende bu reauruimte, een comfortabele stoel, een voldoende helder scherm op ooghoogte (zodat je niet voorover hoeft te buigen), voldoende licht (ook straks in de donkere maanden) en het liefst een koptelefoon die omgevingsgeluiden wegfiltert; en - ik kan dit niet genoeg benadrukken - toegang tot al dan niet cafeïnehoudende warme dranken. Samen met vol doende beweging, pauze en daglicht vormt dit de ba sisuitrusting die je nodig hebt om het thuiswerken lang vol te kunnen houden. Mocht het aan een van deze dingen ontbreken in je thuiskantoor, dan is dit het uitgelezen moment om daarin te investeren. Het ziet ernaar uit dat een groot deel van Neder land al thuiswerkend zal gaan overwinteren. Hoe langer dit gaat duren, hoe groter de noodzaak om dit zo veilig, gezond en comfortabel mogelijk te doen; nog los van de vraag wie dat gaat betalen. Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met mil- lennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). Langer laag salaris Olieprijs keldert Cerium, samarium of europium, de meeste mensen zullen er nog nooit van gehoord hebben. Toch hebben de meeste mensen wel eens een van deze metalen in hun broekzak. Het zijn een paar van de zeldzame aardmetalen die onmis baar zijn in producten als smart- phones, zonnecellen, windturbi nes en elektrische auto's. Ook de defensie-industrie is afhankelijk van deze metalen, onder meer voor precisiewapens en nachtkij kers. Voor de energietransitie en de digitalisering zijn de zeldzame aardmetalen essentieel. Dat bete kent dat de vraag ernaar flink zal toenemen. Dat geldt ook voor de vraag naar minder zeldzame me talen, zoals lithium, een onmis bare grondstof voor de accu's in elektrische auto's. Volgens Euro commissaris Maros Sefcovic heeft de EU in 2050 zestig keer zoveel li thium nodig als nu. De grootste leveranciers van zeldzame aardmetalen zijn China - dat 65 procent van de totale we reldproductie voor zijn rekening neemt -, Rusland en Australië. Ook uit Turkije importeert de EU veel. Vooral de dominantie van China is zorgelijk, vindt de Euro pese Commissie. In 2010 schortte China al eens de export van zeldzame aardme talen op vanwege een conflict met Japan. Dat was toen reden voor meerdere landen, waaronder de VS, zelf mijnen te beginnen voor het delven van aardmetalen. Maar op het moment dat die mij nen gingen produceren, over spoelden de Chinezen de markt met zeldzame aardmetalen. Daar door zakte de prijs in en werden de mijnen zwaar verliesgevend. De mijnen gingen weer dicht en Europa dacht altijd dat het de zeldzame aardmetalen op de vrije markt kon kopen China behield zijn machtige po sitie als leverancier. Nu China zich steeds assertie- ver opstelt en de handelsspannin gen wereldwijd toenemen, wordt de afhankelijkheid van China steeds ongemakkelijker. Daarom wil de EU meer zelfvoorzienend worden wat betreft deze metalen. Dat wil Europa op verschillende manieren bereiken. Ten eerste wil het zelf meer metalen gaan del ven. Dat kan bijvoorbeeld in ge bieden waar nu nog kolenmijnen actief zijn. Daarnaast wil de EU meer in zetten op recycling. In januari verscheen een studie waaruit bleek dat hergebruik kan voor zien in de helft van de vraag van de EU. Daarnaast wil de EU meta len van meer verschillende leve ranciers betrekken, zodat het niet langer afhankelijk is van één par tij. Casper Burgering, sectorbanker bij ABN Amro en expert op het ge bied van zeldzame aardmetalen, ziet de logica wel. ,,Europa dacht altijd dat het de zeldzame aardme talen gewoon op de vrije markt kon kopen.'' Door alle handels spanningen ziet de EU nu dat de levering van dergelijke metalen in handen van sommige landen een wapen is. Inzetten op meer zelf voorziening is daarom een ver standige zet. Die omslag is niet eenvoudig waarschuwt Burgering. ,,Een mijn ontwikkelen en exploiteren is duur en tijdrovend.'' Ook recy cling valt niet mee. ,,Er zitten bij voorbeeld maar heel kleine hoe veelheden zeldzame aardmetalen in telefoons. Die eruit halen is niet gemakkelijk." Bovendien is er nog helemaal geen systeem in Europa om apparaten te verzamelen en te recyclen. De sectorbanker wijst erop dat de strijd de komende jaren om meer grondstoffen zal gaan dan alleen zeldzame aardmetalen. ,,Denk bijvoorbeeld ook aan koper en zink. In een conventionele auto met verbrandingsmotor zit ge middeld 60 kilo koper. In een elektrische auto, met veel meer bedrading, zit 120 kilo koper. Ook voor dat metaal moet je dus zor gen dat je leveringszekerheid hebt.'' maandag 7 september 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de perikelen rond thuiswerken. Het is de meest Hollandse vraag die er bestaat: ABU DHABI Luchtvaart maatschappij Etihad Airways uit Abu Dhabi verlengt de sa larisverlaging voor zijn perso neel tot het einde van dit jaar. Met de maatregel pro beert het staatsbedrijf de klappen van de coronacrisis op te vangen. Wel snijdt het lucht vaartbedrijf min der diep dan voorheen in het loon. NEW YORK De prijs van Amerikaanse olie is voor het eerst in een maand tijd onder de 40 dollar per vat gedoken. De daling volgde op een uitverkoop op de aandelen- beurzen op Wall Street. De olie- markt vreest dat door het toene mende aantal coronabesmet tingen in veel landen de vraag naar olie onder druk komt. a> E o EU stort zich op zeldzame metalen Zeldzame aardmetalen zijn on misbaar in de moderne maat schappij voor de productie van elektrische auto's, geavan ceerde windmolens en elektro nica. Probleem is dat bijna al die metalen uit China komen. Europa moet daarom zelfvoor zienend worden, vindt de Euro pese Commissie. Peet Vogels Brussel - Casper Burgering, ABN Amro Overzicht over een lithiummijn in de Atacamawoestijn in Chili. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13