Duitsland maakt werk van Navalny-zaak Jullie gaan door met school en werk. Voor mij is het gestopt. 10 NIEUWS f t LUCHTRUIM BEVEILIGING Defensie wil een nieuwe radar, en snel een beetje. Het bewaken en beveiligen van het luchtruim is in het geding. De radar in het noorden van het land is vervangen, maar nog niet opgeleverd en de oude radar valt geregeld uit. ,,We hebben nu een gevaarlijke situatie.'' 'Ik hoop niet dat de Russen ons dwingen ons standpunt over (het gaspijpleidingsproject, red.) Nord Stream 2 te verande ren', aldus Maas in een inter view in Bild am Sonntag. Bondskanselier Angela Mer kel zei eerder juist dat de zaak- Navalny niet moet worden ge koppeld aan het bijna afgeronde gaspijpleidingproject, dat het transport van Russisch gas naar Europa moet verdubbelen. Maas benadrukte wel dat het stilleggen van de aanleg van de pijpleiding ook schade zou berokkenen aan Duitse en Eu ropese bedrijven: ,,Meer dan honderd bedrijven uit twaalf Europese landen zijn bij Nord Stream 2 betrokken, waarvan de helft uit Duitsland. Ik hoop dat Rusland ons niet dwingt ons standpunt te herzien.'' Het debat beperken tot Nord Stream 2 doet volgens de minis ter geen recht aan de zaak. ,,Als er de komende dagen geen bij dragen ter opheldering zijn aan Russische zijde, moeten we een antwoord bespreken met onze partners. Sancties moeten zo gericht mogelijk zijn.'' Rusland ontkent dat het iets te maken heeft met de vergiftiging van de oppositieleider, maar volgens Maas zijn er 'veel aanwijzingen' van het tegendeel. ,,Als Rusland niet helpt de misdaad op te hel deren, is dat nog een aanwijzing van betrokkenheid van de staat.'' Een lichamelijke beperking leidt bij veel mensen tot sociaal isolement. De vrijwilligers van de Zonnebloem laten hen niet zitten. Jij toch ook niet? Word donateur. Ga naar zonnebloem.nl/fien DE ZONNE BLOEM p de Veluwe, tussen bomen en paars bloeiende heide, doemt een 22 meter hoge toren op met een grote koepel. De gigan tische 'paddenstoel' is met een camouflagepatroon beschilderd, alsof het bouwwerk dan mét zichtbaar is in het landschap. Dit is de militaire radar van het Air Operations Control Station in Nieuw Milligen. Binnen staat een bedienings paneel dat in 1972, toen de radar in gebruik werd genomen, vast als hypermodern werd gezien. Nu doen de metertjes en lampjes bijna antiek aan. Maar ouderwets heeft ook een voordeel: als al die lampjes vrolijk groen branden, is in één oogopslag te zien dat de radar werkt. ,,Dit is een nog werkend Koude Oorlogmuse um", grapt luitenant-kolonel Bart Hoeben, die op het hoofd kwartier van de luchtmacht ver antwoordelijk is voor de lucht gevechtsleiding. Croissantvorm Op een scherm laten groene balkjes zien wat de radar in het luchtruim ziet vliegen. Het is nog de helft van vóór de coronacrisis. ,,Toen zag je niet eens dat het een kaart van Nederland was.'' Buiten kun je de radar wel horen, maar niet zien draaien. De koepel van 180 panelen onttrekt de draaiende radar aan het zicht. Via radiogolven zendt de antenne van de radar een signaal uit, alle objecten binnen het bereik van de radar kaatsen daarop een ra- We krijgen 'm na onderhoud, als de radar wordt stilgezet, moeilijk aan de praat diosignaal terug waarmee onder andere afstand, hoogte, snelheid en grootte van het voorwerp, vaak een vliegtuig, kunnen wor den bepaald. Bovenin het bouw werk draait het gevaarte - een ijzeren raster in croissantvorm van 19 meter breed en 9,5 meter hoog - voortdurend rondjes. Woesj, woesj. Tenminste, als de radar niet uitvalt. Want dat gebeurt, zegt Hoeben. Hoe vaak, is moeilijk te zeggen. ,,We krijgen 'm bij voorbeeld na onderhoud, als de radar wordt stilgezet, moeilijk weer aan de praat.'' En als er iets stukgaat, heeft de luchtgevechts leiding een probleem: reserve onderdelen worden niet meer gemaakt. ,,Het is hopen en bid den dat die onderdelen niet stukgaan.'' De radars zijn 'de ogen en oren' van de krijgsmacht. Ze speuren 24 uur per dag, zeven dagen per week naar dreigingen in de lucht - denk aan Russische straaljagers of gekaapte vliegtuigen. Maar ook aan toestellen die in nood zijn of Dit is Fien's verhaal maandag 7 september 2020 GO BERLIJN De Duitse minister Heiko Maas van Buitenlandse Zaken voert de druk op Rus land verder op om de vergifti ging van de Russische opposi tieleider Aleksej Navalny op te helderen. Bejaarde radar moet nog even volhouden Hanneke Keultjes - Bart Hoeben, luitenant-kolonel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10