9 6. CureVac 4. Janssen Johnson Johnson 5 .Sanofi GlaxoSmithKline vaccin met een beetje geluk in de eer ste helft van 2021 op de markt komen. Dat is eerder dan dit voorjaar werd aangekondigd: toen mikten de Fran sen nog op de tweede helft van vol gend jaar. Overigens stopte Sanofi afgelopen week met de ontwikkeling van een medicijn tegen het coronavirus: uit testresultaten bleek het middel slechts mondjesmaat te werken. CureVac ontwikkelde zich dit jaar tot knuffelbeer van investeerders. De steenrijke Duitser Dietmar Hopp en de Bill and Melinda Gates Foundation stoppen al jaren geld in het in 2000 opgerichte Zuid-Duitse biofarmaceu- tische bedrijf, maar pas in coronatijd begon de kassa echt te rinkelen. Ach tereenvolgens de Europese Commis sie, de Duitse overheid, de Engelse concurrent GlaxoSmithKline en Qatar investeerden elk vele miljoenen in CureVac, en daarna debuteerde het bedrijf ook nog eens meer dan succes vol op de Amerikaanse beurs. En dan waren er nog de onbevestigde geruch ten dat de Amerikaanse president Donald Trump een oogje op CureVac zou hebben gehad en het naar de VS wilde halen. Blijkbaar is er dus veel vertrouwen in het vaccin dat onder leiding van de Nederlands-Vlaamse Lidia Oostvogels is ontwikkeld. CureVac maakt net als Moderna en Pfizer-BioNTech gebruik van de mRNA-techniek, waarbij op basis van genen van het Covid-19- virus een stukje genetisch materiaal wordt gemaakt en ingespoten. Wat CureVac onderscheidt: de Duitsers experimenteren met véél lagere doses dan hun 'mRNA-concur- renten'. Dat kan nogal schelen bij de productie van honderden miljoenen vaccins. In samenwerking met Tesla ontwikkelt CureVac bovendien mRNA-printers, die het vaccin ook zouden moeten gaan produceren. Al met al is CureVac een beetje het hippe zusje in de vaccinmakersfami- lie. Of al die potentie wordt waarge maakt, dat weten we misschien pas in 2021. De eerste resultaten zijn - waar hebben we dat eerder gehoord? - zeer hoopgevend. Ook CureVac piekert er trouwens niet over om hun vaccin tegen kost prijs van de hand te doen. Dat zou niet eerlijk zijn tegenover alle investeer ders, stelde de financiële baas van het bedrijf. Veel winst hoeven de Duitsers niet te maken. ,,We gaan voor een ethisch acceptabele marge." wel. Zo zijn er critici die menen dat Moderna bij vlagen te veel een mooi- weershow opvoert. Op momenten dat de farmaceut een persbericht de deur uitdoet met nieuwe ronkende onder zoeksresultaten, worden ook nieuwe aandelen uitgegeven. Goed voor de portemonnee van Moderna, vooral. Daarnaast spreekt het verleden van de farmaceutische gigant ook niet echt in het voordeel: in het tienjarig bestaan lukte het Moderna vooralsnog geen enkele keer om een werkend vaccin op de markt te brengen. Wie weet maken ze met corona dan toch die langver wachte klapper. Het 'Nederlandse' vaccin gooit hoge ogen bij kenners: het voorkomt ernstige ziekteverschijnselen én besmetting Om nu al te zeggen dat in Nederland de wieg staat voor het beste corona- vaccin op aarde: dat is nog wel erg voorbarig en het zou van een onver valst staaltje Hollandse hoogmoed getuigen. Maar het moet gezegd, het vaccin dat onder leiding van Hanneke Schuitemaker door Janssen Vaccines in Leiden is ontwikkeld, gooit tot dus ver hoge ogen. Kenners waren unaniem lovend over de resultaten die het middel boekte bij proeven op zes apen. Alle apen bleken al na één prik beschermd tegen het coronavirus. En slechts bij één aap nestelde het virus zich in de neus, en dan ook maar een beetje. Het zou een aanwijzing kunnen zijn dat het Leidse vaccin - mensen krij gen een aangepast verkoudheidsvirus met een corona-gen ingespoten - niet alleen ernstige ziekteverschijnselen, maar ook besmetting voorkomt. En dat met slechts één injectie, ook dat maakt het vaccin van Janssen uniek vergeleken met de 'concurrentie'. Maar proeven op apen zijn nog iets heel anders dan onderzoeken op grote groepen mensen. Die beginnen wel licht deze maand al. Pas als de resulta ten bekend zijn, en dat duurt maan den, is er echt een zinnig woord te zeggen over de kwaliteit. Dan naar de dollars. Dollars, inder daad. Want Janssen klinkt dan wel Nederlands, het is al jaren een dochter van de Amerikaanse gigant Johnson Johnson. Dat zegt zijn vaccin tegen kostprijs te willen verkopen, met de niet onbelangrijke toevoeging 'tijdens de pandemie'. In de VS sloot het bedrijf een deal voor ruim 10 dollar per dosis, de onderhandelingen met Europa zijn nog niet afgerond. Dit voorjaar zorgde de Franse farma ceut, dat samen met het Britse Glaxo SmithKline werkt aan een coronavac- cin, in eigen land voor de nodige op schudding. Sanofi, een gerespecteerd bedrijf dat al talloze vaccins op de markt bracht, kondigde aan een even tueel coronavaccin als eerste beschik baar te stellen in de Verenigde Staten. De reden: de regering van de Ameri kaanse president Trump had op dat moment al vele miljoenen geïnves teerd in een vaccinproject van Sanofi, terwijl de Franse overheid de hand op de knip hield. Logisch dat Amerika als eerste aan de beurt is, betoogde Sanofi-topman Paul Hudson toen: ,,Zij hebben immers het grootste risico genomen met een investering." En passant merkte Hudson op dat óók de Chinezen hun zinnen hadden gezet op het Franse vaccin, dus dat Eu ropa moest opschieten met een bestel ling. Die boodschap was duidelijk niet aan dovemansoren gericht. Binnen een dag reageerde de Franse onder minister van Economische Zaken Ag nes Pannier-Runache dat de houding van Sanofi onacceptabel was: ,,Dit product wordt nota bene in Frankrijk ontwikkeld en geproduceerd." Kort daarna werden de plooien gladgestreken en bestelde de Europese Unie 300 miljoen doses van het vac cin. Sanofi mag met de klinische tes ten weliswaar iets achterlopen op de andere farmaceuten, het vertrouwen onder de Fransen is groot. Volgens de farmaceutische gigant zijn alle tests die gedaan zijn hoopvol en kan het zaterdag 5 september 2020 GO de race naar het vaccin? Duitsland Hoeveel: 225 miljoen (maximaal 8,75 miljoen voor Nederland), optie voor nog 180 miljoen (7 miljoen voor Nederland). Prijs per dosis: niet bekend. Wanneer: op zijn vroegst ergens in 2021. Frankrijk/Groot-Brittannië Nederland/Verenigde Staten Hoeveel: 200 miljoen (maximaal 7,78 miljoen voor Nederland), optie voor nog 200 miljoen. Prijs per dosis: in de VS ruim 10 dol lar, voor Europa niet bekend. Wanneer: het vaccin is op zijn vroegst begin 2021 beschikbaar. Hoeveel: 300 miljoen doses (maxi maal 11,67 miljoen doses voor Neder land). Verwachte prijs per dosis: onge veer 10 euro. Wanneer: eerste helft 2021.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9