CORONAVACCIN MILJARDENDEALS 8 NIEUWS 3. Moderna 1. AstraZeneca 2. Pfizer/BioNTech Coronaminister Hugo de Jonge laat er geen misverstand over bestaan- Nederland is pas écht veilig als er werkend vaccin is. Inmiddels h Europese Commissie vijf mog vaccins gekocht, een zesde is welli in aantocht. Wie zijn de farmaceuten achter die miljardendeals? En hoe dicht bij de eindstreep zijn de vaccins nu echt? behalve dat de 'situatie elke dag zou kunnen veranderen'. Het is geen geheim dat Pfizer en BioNTech hun vaccin niet tegen kost prijs verkopen. In de VS sloten ze een deal van 1,95 miljard dollar voor 100 miljoen doses, 19,50 dollar per injectie dus. Andere rijke landen hoe ven niet op korting te rekenen, stelde het bedrijf eerder al. „Ik vind het ont zettend verkeerd", zei Pfïzer-baas Albert Bourla zelfs over het leveren illustratie van vaccins tegen kostprijs. Zijn stel- mark ling: een bedrijf moet geld verdienen, reijntjens ook in deze ongekende crisis. Niet on belangrijk om te melden: Pfizer en BioNTech ontwikkelen hun vaccin naar eigen zeggen zonder subsidie. Een mogelijk struikelblok: de hypermoderne mRNA-vaccins - ook Moderna en CureVac gebruiken deze techniek - moeten extreem koud wor den bewaard, in het geval van Pfizer op temperaturen tot min 80 graden. Dat maakt de distributie veel com plexer. Pfizer zegt oplossingen te heb ben, maar de Amerikaanse autoritei ten zijn nog niet overtuigd. Goedkoop wordt het coronavaccin van farmaceut Moderna niet. Een injectie met het Moderna-vaccin wordt naar alle waarschijnlijkheid ongeveer tien keer zo duur als dat van concurrent AstraZeneca. Maar, zo vertelde Moderna-topman Stéphane Bancel onlangs in de Amerikaanse media, dan krijg je ook wel wat. ,,We ver wachten dat niet alle vaccins hetzelfde werken: sommige zullen effectiever zijn dan andere. Hoewel de publieke sector misschien niet bereid is om daar meer voor te betalen, verwachten we dat particuliere afnemers daar anders over denken." En laat er geen misverstand over bestaan: Bancel is ervan overtuigd dat zijn vaccin goed zal werken. Hij heeft de tussentijdse testresultaten mee: uit de eerste onderzoeken is gebleken dat een injectie met het Moderna-vac cin prima aanslaat bij proefpersonen. Wat extra in het voordeel spreekt: het vaccin lijkt ook behoorlijk goed te werken bij 60-plussers, de doelgroep die extra hard wordt geraakt door het coronavirus. De Amerikanen zijn inmiddels in de laatste testfase aanbeland, waaraan 30.000 proefpersonen meedoen. De helft krijgt het vaccin toegediend, de rest een placebo. Eind september hoopt Moderna onderzoeksresultaten te kunnen publiceren. Zijn er geen beren op de weg? Toch Het Zweeds-Britse fusiebedrijf Astra Zeneca geldt al sinds jaar en dag als een van de grote jongens in de farma ceutische wereld. De farmaceut heeft bepaald geen ongeschonden blazoen en had de afgelopen jaren de nodige juridische akkefietjes met overheids instanties in Europa en de Verenigde Staten. Maar het lijkt erop dat AstraZeneca de coronacrisis aangrijpt om af te rekenen met de negatieve beeldvor ming. De farmaceut heeft aangekon digd het coronavaccin, dat wordt ont wikkeld in de Engelse universiteits stad Oxford, tijdens 'de beginfase van de pandemie' tegen kostprijs aan de man te brengen. Dat zou neerkomen op ongeveer 3 euro per dosis, mogelijk zelfs nog iets minder. Daarmee lijkt AstraZeneca niet alleen het goedkoopste vaccin te bie den, maar ook het middel waarbij de kans op snel succes het grootst lijkt. Het potentiële vaccin zorgt voor anti stoffen tegen corona en een verbe terde immuunrespons, waarmee de werking tweeledig is. Groot voordeel: de onderzoekers van Oxford waren al vóór de coronacrisis bezig met een vaccin voor een soortgelijk virus, dus ze begonnen - anders dan concurren ten - niet op nul. Al vanaf het begin van de crisis tippen deskundigen daarom dit vaccin als het middel dat als eerste de finishlijn haalt: geen wonder dat coronaminister Hugo de Jonge en de Europese alliantie dit middel als eerste aankochten. Het vaccin wordt nu uitgebreid getest in Brazilië, Zuid-Afrika, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Astra Zeneca wil de onderzoeksresultaten niet afwachten en is al begonnen met de miljoenenproductie van het vaccin. Mocht alles meezitten, dan zou het nog dit jaar op de markt komen. Een mogelijk addertje onder het gras is dat het middel niet lijkt te wer ken tegen de aanwezigheid van het coronavirus in de neus, dus geen bescherming biedt tegen verdere besmetting. Ook nog onbekend: hoe lang werkt het vaccin? En als blijkt dat een jaarlijkse prik nodig is, hoe hoog wordt de prijs dan? W Verkoopt een farmaceut een vaccin tegen kostprijs of met een 'ethisch acceptabele marge'? zaterdag 5 september 2020 GO Wie finisht als eerste in Zoals eigenlijk alle farmaceuten noemen de Amerikanen en Duitsers hun vaccin kansrijk, al bouwen oude ren op basis van de eerste resultaten een stuk minder antistoffen op dan jongeren. Maar dat is bij veel vaccins het geval. Verenigde Staten Hoeveel: 80 miljoen doses (maxi maal 3,12 miljoen voor Nederland), met de optie voor nog eens 80 mil joen. Verwachte prijs per dosis: 30 dol lar (ongeveer 25 euro) Wanneer: Als het aan de Ameri kaanse president Donald Trump ligt, komt het vaccin pal voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van 3 november op de markt. Moderna is terughoudender en hoopt op het eerste kwartaal van 2021. Groot-Brittannië Hoeveel: 300 miljoen doses (maxi maal 11,67 miljoen doses voor Neder land), met een optie voor nog eens 100 miljoen. Verwachte prijs per dosis: iets min der dan 3 euro. Wanneer: eind 2020, als alles mee zit. Verenigde Staten/Duitsland Hoeveel: er is nog geen deal. Prijs per dosis: in de VS 19,50 dollar (ruim 16 euro). Wanneer: Pfizer en BioNTech hopen al in oktober goedkeuring aan te vragen bij de Amerikaanse gezond heidsautoriteiten. In dit overzicht het enige vaccin dat 'we' nog niet hebben aangekocht. Dat ligt waarschijnlijk niet aan de snel heid waarmee farmaceut Pfizer en biotechbedrijf BioNTech het ontwik kelen, of aan de eerste testresultaten. Want het gaat snel, en de resultaten zijn bemoedigend. Zouden de gesprekken dan vastlo pen op de centen? Een woordvoerder van Pfizer kan er niets over zeggen, Stephen Friedrichs en Chris van Mersbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8