7 Hjmm Leerlingen van de basis- en de middelbare school gaan weer 'gewoon' naar school, maar studenten zitten nog vooral achter hun laptop digitale colleges te volgen. Kan dat niet anders? zaterdag 5 september 2020 Universiteit Leiden Ellen van Gaaien Hanneke Keultjes Utrecht/Den Haag e ziet als een berg op tegen volgende week: de werk groepen begin nen weer. Twee dejaars student Interdisciplinaire Sociale Weten schappen Rosanne Leguit (18) volgt die onveranderd via haar laptop. ,,Die werkgroepen zijn bedoeld om te dis cussiëren en samen tot een nieuw in zicht te komen. Maar digitaal werkt dat niet met 25 studenten in een Google Meet. Je kunt moeilijk com municeren, de verbinding werkt niet altijd goed en je kunt elkaar niet al tijd zien." Anders dan andere studenten mag Rosanne tot en met oktober zelfs nog geen enkele les op de Universiteit Utrecht in levenden lijve volgen. ,,Ik heb een beetje pech dat mijn studie gemakkelijk online kan." De eerste jaars krijgen voorrang. Zij mogen één keer per twee weken naar de univer siteit voor een werkgroep. ,,Ik hoor van de meeste studenten om me heen dat ze misschien één keer per week een uurtje naar de universiteit mogen, of soms één keer in de twee weken. Het houdt nog niet over." De fysieke lessen zijn dit jaar voor namelijk voorbehouden aan nieuwe studenten: eerstejaars en studenten die beginnen aan een masteroplei- ding, bijvoorbeeld aan een nieuwe universiteit. Hogescholen en univer siteiten zeggen, net als voor de zo mer, 20 tot maximaal 40 procent van de studenten kwijt te kunnen. De hogescholen halen dat niet, op een aantal piekmomenten na. ,,Het is nog erg rustig", zegt een woordvoer der van de Vereniging Hogescholen. ,,We weten niet zo goed hoe dat komt. Hebben opleidingen uit voor zorg toch vaak gekozen voor online lessen? Zijn studenten terughoudend met naar de school komen? We zijn dat nu aan het analyseren, zodat we de capaciteit zo goed mogelijk kun nen benutten." Het contrast met het basisonder wijs en middelbare scholen, die sinds het einde van de zomervakantie weer volledig open zijn, is groot. Dat komt vooral doordat studenten volwassen zijn en dus 1,5 meter afstand van el kaar moeten houden. Volgens de ex perts van het Outbreak Management Team (OMT) spelen jongeren een grotere rol bij de verspreiding van het coronavirus dan kinderen. Deze zo mer werd dat zichtbaar: onder jonge ren, ook onder studenten, steeg het aantal coronagevallen explosief. Dat stelt de hogescholen en univer siteiten voor een dilemma. Hoorcol leges met vijfhonderd studenten kunnen niet op school worden gege ven. Kleinere colleges en werkgroe pen kunnen wel, maar moeten wor den verspreid over de dag en de week om te zorgen dat het op de onder wijscomplexen niet te druk wordt. Ruimtegebrek Daarom kiezen de opleidingen er voor om het eerste semester van dit collegejaar nog 70 tot 90 procent van de lessen online te geven. Met name practica, werkgroepen en sociale ac tiviteiten gebeuren op locatie. Die beslissing is ook ingegeven door ruimtegebrek. Want waar geef je in Werkgroepen zijn bedoeld om samen tot nieuw inzicht te komen. Digitaal werkt dat niet - Rosanne Leguit (18), student in Utrecht totaal zo'n 750.000 Nederlandse stu denten les als zij onderling allemaal 1,5 meter afstand moeten houden? De studentenorganisaties hebben daar wel een suggestie voor. Zij vin den dat hogescholen en universitei ten zalen moeten huren in de steden waar ze zijn gevestigd om daarmee het aantal leslocaties uit te breiden. De Radboud Universiteit in Nijme gen doet dat al. Dagelijks kunnen duizend studenten lessen volgen in Concertgebouw De Vereeniging en in de Stadsschouwburg Nijmegen. Op- en afschalen Dat voorbeeld zouden meer instel lingen moeten volgen, vinden stu dentenorganisaties ISO en LSVb. Er zijn andere universiteiten, waaron der die in Twente en Rotterdam, die er serieus naar hebben gekeken. Toch heeft bijvoorbeeld de Erasmus Uni versiteit ervoor gekozen geen tenten neer te zetten, maar de openingstij den naar de avonduren en zaterdagen te verruimen. ,,Dat is vrij eenvoudig te realiseren en we kunnen daarmee gemakkelijker op- en afschalen", ver klaart een woordvoerder. Een woord voerder van de universiteitenkoepel VSNU noemt de in Nijmegen geko zen oplossing 'een goed voorbeeld'. ,,Maar je moet het wel kunnen beta len." De studentenorganisaties vinden dat het kabinet financieel moet bij springen, zodat meer studenten fy siek onderwijs kunnen krijgen. Ze klagen dat studenten het volle pond moeten betalen - en in veel gevallen hun studiefinanciering moeten le nen - terwijl zij door de coronamaat regelen niet het onderwijs krijgen dat zij hadden verwacht. Alleen voor studenten die in de laatste fase van hun opleiding zitten en daar vertra ging oplopen, is compensatie gere geld. ,,Acht van de tien lessen zijn on line. Je kunt niet volhouden dat dat geen impact heeft op de kwaliteit van het onderwijs", stelt Lyle Muns, voorzitter van de Landelijke Studen ten Vakbond (LSVb). Bij de studen tenorganisatie zijn ze geschrokken van 'hoe weinig er live gebeurt'. Muns: ,,We horen dat er een gebrek aan docenten is. Het is natuurlijk een hele opgave om een werkgroep in kleine groepjes studenten op te knip pen, want dan moet die meerdere malen worden gegeven. De werk druk onder docenten in het hoger onderwijs is al hoog." In een poging om toch zoveel mo gelijk studenten 'even in de ogen te kunnen kijken', wordt in een vak op de Hogeschool Utrecht aan dertig studenten, verspreid over drie loka len, lesgegeven. De docent staat in de ene zaal en degenen in de andere twee kijken digitaal mee met de les. Tussendoor pendelt de docent tussen de lokalen waar de overige twintig studenten zitten en beantwoordt daar vragen. ,,Die fysieke ontmoeting is heel waardevol", stelt een woord voerder. Om nog iets van het studentenle ven te ervaren, verruilde Rosanne de kamer bij haar ouders voor een stu dentenkamer in Utrecht en sloot ze zich aan bij een vereniging. ,,Ik reed laatst met de bus over De Uithof en dacht 'ik herken het helemaal niet meer'. Ik heb al sinds maart geen live colleges meer gehad. Nu ik in Utrecht woon, kan ik in ieder geval met an dere studenten afspreken." Colleges zijn begonnen, maar studenten zitten thuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7