Het hele jaar plezier van hittebestendige hemelsleutel Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Het heeft weer geplensd, maar denk vast na over de volgende droge zomers. Sleutelwoord: Herbstfreude. 23 Een carrière vormt zich net zo goed door kansen te grijpen die zich onverwacht voordoen. Het is goed om dit aan je kinderen mee te geven. sant vonden en wat ze helemaal niet leuk vonden. Zo doen we dat met de volgende werkbezoeken ook. Wat voelt wel en niet comfortabel? Jonge ren moet je daar soms in prikkelen. We laten ze bellen en mensen in beroepen bepaalde vragen stellen. Dat is soms spannend, als je alleen maar gewend bent te appen en infor matie op je telefoon te zoeken. Maar zo leren jongeren dat dingen minder eng zijn dan ze lijken. Ze ontdekken waar je allemaal je geld in kan ver dienen, ze krijgen meer vertrouwen in zichzelf en kunnen daarna het ini tiatief nemen om zelf op onderzoek uit te gaan.'' Een dagje met iemand meelopen en met studenten over een studie praten, blijkt ook een goede raadge- ver te zijn om informatie op te doen. Tip 5 Het kan zijn dat je je droom via een bepaalde opleiding hebt waarge maakt, maar dan zul je waarschijnlijk geen moeite hebben gehad met je studiekeuze. Het is ook goed moge lijk dat je je baan op basis van toeval ligheden hebt gevonden. Een carrière vormt zich net zo goed door kansen te grijpen die zich onverwacht voor doen. Het is goed om dat aan je kin deren mee te geven. Het is geen keuze van alles of niets, of nu of nooit. Zoals hoogleraar filo sofie van gedragswetenschappen Jan Bransen schrijft op zijn weblog over studiekeuze: 'Een loopbaan kies je helemaal niet. Hij vormt zich lang zaam terwijl jij je door je leven heen ploetert. Onverwachte vergezichten en nieuwe mogelijkheden kondigen zich niet aan als opties op een menu kaart. Natuurlijk niet. Ze liggen ineens op je bord.' Ja, ik woon in dat deel van het land waarin de beken afgelopen zomer droogstonden en het waterleidingbe drijf bewoners opriep korter te douchen, geen zwembadjes voor de kinderen te vullen, de tuin niet te sproeien en de auto niet te wassen. Dat zet een mens toch aan het den ken. op een rij achter de rug en dat is te zien: de buxusstruikjes die nog niet door de rupsen waren opgevreten laten het alsnog afweten. Rododen drons die vroeger alleen 's winters hun blad lieten hangen, staan nu een half jaar te treuren. Floxen zitten on der de meeldauw en de monarda's zijn er niet veel beter aan toe. Niet alleen droogte verzwakt de planten, want schimmels loeren in elk hoekje van de tuin. Zodra een plant tekenen van stress vertoont, slaan ze genadeloos toe. Laat dat maar aan schimmels over. die altijd al droogtebestendig was, is de sedum. Deze vetplant slaat reservewater in zijn dikke blaadjes op. De laatste jaren maakt het se- dumdak furore, beplant met kruipers met fraaie namen als muurpeper en tripmadam, maar als tuinplant is de grotere hemelsleutel bij droogte een uitkomst. De bekendste hemelsleutels heb ben Duitse namen. 'Herbstfreude' gaat al minstens een halve eeuw mee, en is nog onverminderd populair. Deze vetplant is alle seizoenen prachtig: in het voorjaar als de jonge scheuten als kooltjes uit de grond ko men, in de zomer wanneer de bloemhoofden langzaam van groen naar roze verkleuren en in de winter als de uitgebloeide bloemschermen naar paarsbruin verkleurd zijn, maar nog altijd overeind staan en heel soms een parmantig stekken, mutsj e van sneeuw verpotten, dragen. Zo is de natuur nu een maal: bacteriën, schim mels en virussen horen af te rekenen met zwakke planten, maar veel tuin- liefhebbers zullen dat nimmer accepteren. Het recht van de sterkste? Prima, maar liever in een echt natuurgebied dan in onze tuin. Toch zijn er genoeg planten te vinden die van droogte houden: trompet klimmers en hibiscus bloeien bijvoorbeeld als nooit tevoren. En het zal niet heel lang meer duren tot olijfbomen en mimosa tot onze normale tuininventa- ris behoren. Als 'Herbstfreude' ouder wordt, krijgen de stengels wel de neiging om als mika dostokjes naar alle kanten uiteen te val len. Dat is gelukkig heel makkelijk op te lossen: steek in het voorjaar een tuinvork onder de plant, til hem op zodat de wortels afbreken en laat hem weer zakken. Dat jaar zul len de bloem stengels korter zijn en stram overeind blijven staan. GO ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS Laat je kind het onverwachte omarmen Coach je kind bij toekomstkeuzes, van profielkeuze tot studierichting van Loth van Veen en Michelle Gerlach is verschenen bij Kosmos, 22,50). Tripmadam We hebben nu drie droge zomers Een inheemse plant Snoeien, planten, i zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71