Nicht van Amerikaanse president waarschuwt in boek voor iteJfSÉ 16 Mary Trump, psycholoog en 'nichtje van', schreef een vernietigend boek over de mentale gesteldheid van haar oom Donald. ,,Als mijn reputatie een knauw krijgt, het zij zo. Er staat veel meer op het spel.'' Donald tussen zijn ouders Mary Anne MacLeod en Donald sr. foto globe photos s het u wel eens opgevallen dat Donald Trump haast nooit lacht? Zijn nichtje, Mary Trump, heeft hem in haar leven zelden zien grinniken, vertelt ze. ,,Mijn opa lachte ook nooit. Om dat het werd gezien als zwak. La chen maakt je kwetsbaar.'' Te veel en nooit genoeg heet het boek waarin Mary Trump de ge troebleerde familie beschrijft waarin naast Donald Trump ook haar vader Fred Trump jr. op groeide. Fred kwam emotioneel gebroken uit zijn jeugd en over leed op jonge leeftijd, toen Mary 16 was, na overmatig alcoholge bruik. Van zijn broer Donald heeft het verknipte gezin 'de ge vaarlijkste man ter wereld' ge maakt, stelt zijn nichtje. Ze baseert haar verhaal onder meer op haar expertise als kli nisch psycholoog en heimelijk opgenomen gesprekken met haar tante, Donalds zus Maryanne. Haar broer heeft 'geen principes' en is 'niet te vertrouwen', zei Maryanne Trump onder meer. Psycholoog Mary Trump stelt in haar boek vast dat oom Donald aan alle kenmerken voldoet van narcisme en antisociale, afhanke lijke persoonlijkheidsstoornissen. Op de Republikeinse conventie probeerden sprekers hem uit drukkelijk neer te zetten als een betrokken man die achter de schermen empathie toont. Kunt u zich daar iets bij voorstellen? ,,Dat is een voorbeeld van hoezeer de mensen om hem heen bereid zijn te liegen. Ik zou niet verrast moeten zijn, want Donald is een notoire leugenaar. Maar dat zo veel mensen in zijn entourage dat prima vinden en bereid zijn hun eigen onwaarheden te versprei- den - het lijkt wel besmettelijk. Ik heb Donald mijn héle leven ge kend. En zijn zus, mijn tante, kent hem al zolang hij leeft. Zij kent hem zeker beter dan iedereen op de conventie. Ik kan met bijna volledige zekerheid zeggen dat het niet waar is als ze beweren dat Donald empathie heeft, of gene genheid, echte, diepe genegen heid, voor wie dan ook." Donald Trump praat steevast over zijn prestaties als de beste, grootste, geweldigste ooit, on geacht de realiteit. Waar komt dat volgens u vandaan? ,,Het komt voort uit de manier waarop mijn opa mijn vader Fred behandelde. Mijn vader was ruim zeven jaar ouder dan Donald. Hij was vernoemd naar mijn opa en zou het bedrijf overnemen. Maar mijn opa vond hem te min. Mijn vader was vriendelijk, gevoelig, bereid zijn fouten toe te geven. Mijn opa haatte al die dingen. Do nald zag hoe hardvochtig opa met mijn vader omging. Hij verne derde hem, misbruikte hem emo tioneel en psychologisch. Donald probeerde mijn opa ervan te overtuigen dat hij de beste was. De slimste, de winnaar, de killer. Dus als hij op zo'n manier over zichzelf praat, praat hij eigenlijk tegen zijn vader. Om hem te over tuigen dat hij het waard is om te leven." Hij denkt nog steeds aan zijn vader? ,,Elke minuut." Wat zou u zelf zeggen, als u de kans had kiezers toe te spreken op een partijcongres? „Misschien wel het belangrijkste: vanwege de mate en de ernst van zijn psychiatrische ziekten, en KARLIJN VAN HOUWELINGEN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 GO 'Trump is psychisch ziek, hij zal uithalen als een dier in het nauw'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64