Wuhan staat model voor de herboren Chinese economie die 14 Wat als China ook de slag om het vaccin wint? Xu Hong, de inmiddels tot een soort BN'er ge worden, assertieve ambassadeur van de Volksrepubliek China in Den Haag aan schouwt het met genoegen. „Volgens som mige westerse media is Wuhan veranderd van epicentrum van Covid-19 naar de veiligste stad en volledig herrezen uit de pandemie", laat hij weten. ,,Het leven van de Wuhan-bevolking is gro tendeels teruggekeerd naar normaal. Alle leer lingen van kleuterscholen, basisscholen en middelbare scholen in Wuhan zijn deze week begonnen met on-site onderwijs voor het herfstsemester. Ook universiteitsstudenten keren terug naar hun campussen. Dat het wa termuziekfeest kon worden gehouden was dik verdiend, wel omgeven met maatregelen om het virus geen nieuwe kans te geven. Deze stad heeft 76 dagen in een vergrendeling geze ten en bijna alle inwoners zijn getest. Dat alles toont de grote inzet en vastberadenheid van het Wuhan-volk aan om de strijd tegen deze pandemie te winnen en het voordeel van het beleid van de Chinese regering om het leven en de gezondheid van mensen op de eerste plaats te stellen." Wuhan staat model voor de herboren Chi nese economie die weer op volle toeren draait. Je hoeft maar naar je Mediamarkt te gaan of op Coolblue te kijken om het te zien. Want bijna alles is er weer, de Nintendo Switch Consoles of de webcams in alle prijsklassen. Tot op luchting van consumenten die te laat waren om elektronisch thuisvertier in te kopen bij de eerste lockdown - en die beter voorbereid willen zijn op een dreigend najaar, wanneer een tweede besmettingsgolf waarschijnlijk is. We hebben geleerd dat 26 pakken wc-papier ook niet echt helpen tegen de verveling, tenzij je de rollen gebruikte om ouderwets papier- maché te maken en daarmee dan ontzettend creatief ging doen. Made in China Zelfde opluchting in veel ziekenhuizen van de wereld: maskers en ander beschermingsmate riaal voor medisch personeel zijn weer volop beschikbaar en worden in schepen vol aange voerd: allemaal Made in China. De verwach ting is dat de Chinese economie dit jaar zelfs niet krimpt nu dankzij de coronavoorsprong nieuwe afzetmarkten kunnen worden be diend. The New York Times schreef deze week een economische variant op dat Is-dit-soms-een- geintje-gevoel van de gefrustreerde feestvier der. 'Was dit niet het jaar waarin de Chinese exportmachine zou moeten gaan haperen? President Trump legde Chinese goederen im porttarieven op. Landen als Japan en Frankrijk drongen er bij bedrijven op aan productieca paciteit terug te halen. De pandemie had de Chinese fabrieken aan het einde van januari lamgelegd'. Het ambitieuze China zou toch wel even boeten voor dat virus uit eigen keuken? Nou, mooi niet. Chinese fabrieken draaien over uren om aan alle vraag te kunnen voldoen. Alsof de inkopen voor de drukke kerstijd nu al zijn is begonnen, terwijl concurrentie uit de VS en Europa nog aan het bijkomen is van de na-effecten van deze klap. China maakt nog steeds de meeste onderdelen van heel veel van wat hier wordt verkocht. Het land van Xi kan nu eenmaal goedkoper leveren door lagere loon- en productiekosten en fabrieken daar hoeven zich minder te houden aan allerlei kostenverhogende milieuregels. Voeg daarbij het laatste Amerikaanse ver wijt - door China ontkend - dat de koers van de Chinese munt, de renminbi, juist nu opzet telijk laag wordt gehouden doordat de Chi nese staatsbanken zelf veel dollars en euro's opkopen. Een bekend kunstje van exporte rende landen om hun producten nog aantrek kelijker te maken voor buitenlandse afnemers. Deze maand wordt bijna het complete vluchtenschema van het binnenlandse vlieg verkeer weer uitgevoerd. Dus geen gecancelde vluchten, maar juist hele drukke vluchten, want de Chinese toeristensector profiteert volop van al die reizigers die - net als wij - in eigen land vertier en ontspanning moeten zoeken. Ook hier gelden allerlei tijdelijke staatssubsidies op reis- en verblijfkosten. Kortom, China is Covid-19 te boven, al is het land zeer alert om het niet te verprutsen. In Wuhan is iedereen met koorts verplicht zich bij de gezondheidsautoriteiten te melden. In bijna elk gebouw geldt een corona check-in. Maar hoe hebben de Chinezen hem dat nou eigenlijk geflikt? In de eerste plaats hebben ze heel erg geleerd van hoe het misging bij Sars, de vorige epidemie, zegt Dams. ,,Wuhan werd als eerste in een flinke lockdown gezet. Die werd al snel opgeschaald naar een nationaal niveau. Internationale reizen werden vermin derd. Tegelijk wisten ze dat ze heel hard moes ten gaan inzetten op het verkrijgen van de ba sale medische benodigdheden om dit virus goed te lijf te kunnen gaan. Al in februari is China overal ter wereld mondkapjes gaan ko pen, plus apparaten om die mondkapjes te kunnen maken. Bijvoorbeeld in Duitsland waar ze toen nog dachten: we hebben ze niet nodig, dus die kunnen we wel verkopen. Ten slotte hebben de Chinezen zelf heel snel sys temen opgezet om verdachte gevallen te kun nen testen, tracken en tracen. Daarvoor zijn deels bestaande apps met persoonsgegevens ingezet. Samen met de private sector heeft de overheid dat alles gestroomlijnd, geperfectio neerd en ook meteen in de praktijk gebracht." En anders dan Mark Rutte had president Xi bij dat alles weinig last van viruswaanzin en andere boze burgers op het Malieveld van Wuhan. Er waren wel rellen bij provinciale grensposten en lokale protesten vanwege de verscherping van de binnenlandse reisbeper kingen, weet Dams. ,,Daar zijn beelden van naar buiten gekomen. Maar een georgani seerde tegenbeweging met een agenda, een gezicht en een podium is in China ondenk baar. Je mag best boos worden op de regering, maar je mag je absoluut niet organiseren. Je mag daar niet eens een bijbelklasje beginnen, laat staan dat je roept dat Mark Rutte of in dit geval Xi in een 5G complot zit." Maar tegelijk met het verslaan van het coro navirus is er nog wel wat veranderd in het China van president Xi Jinping. Aan zijn suc ces mag niet worden getornd. Wie vragen stelt bij de officiële lezing van de gebeurtenis sen kan in de problemen komen. Want er mag geen twijfel over bestaan dat de aanpak van de Communistische Partij boven verwachting heeft gewerkt. Alleen het Chinese bestuurs model kan zulke efficiënte maatregelen opleg gen aan de hele bevolking. Eendrachtig is zo de gezondheid van elke Chinees verzekerd en daar kan het Westen een puntje aan zuigen, zo krijgt het thuisfront steeds te horen. Bewij zen? China heeft de helft minder coronado- den dan het Europese voorbeeldland Duits land en de vergelijking met de Verenigde Sta ten is onderhand extreem pijnlijk. Het laatste land betreurt nu bijna 190.000 doden, ofwel 38 keer meer dan de bijna 5000 in China. In het verhaal van Beijing passen geen fou ten. Dus niet dat er in het begin van de crisis werd geknoeid en kostbare tijd verloren ging ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Economisch is China een grote slag aan het win nen. Maar stel dat het ook de slag om de wereldgezond heid wint, dus de slag om het snelste, het veiligste en het meest effectieve vaccin en dat China dat vaccin misschien wel een half jaar eer der kan leveren dan de laboratoria in het Westen? Een aantal Amerikaanse ex perts houdt serieus rekening met die mo gelijkheid en alle geopolitieke gevol gen vandien. Moeten we dan concessies doen aan Beijing? ,,Dat zou wel een di lemma worden'', denkt Azië-expert Frans-Paul van der Putten van Instituut Clingendael in Den Haag. ,,Een half jaar voorsprong is nogal wat. Als duidelijk wordt dat de econo- mische schade an ders veel groter zou zijn, wordt dat een belangrijke afweging In de Amerikaanse presidentsverkiezin gen zit momenteel zeer veel gevoelig heid over China. De Amerikaanse rege ring kan het nu niet maken dat ze soft kijken naar China. In Europa ligt dat iets minder gevoelig, maar ook hier zal men terughoudend zijn om, omwille van een snel vaccin, een politieke deal met China te sluiten. Dan moet wel heel duide lijk zijn dat er econo misch enorm veel meer op het spel staat. Want je ver liest behoorlijk aan geloofwaardigheid als je bijvoorbeeld nu zou zeggen: 'kom maar op met dat vaccin, dan zwijgen we even over Hong Kong'.'' De Verenigde Staten betreurt nu bijna 190.000 doden, ofwel 38 keer meer dan de bijna 5000 in China. Wereldwijd zijn inmiddels bijna 26 miljoen mensen besmet (geweest) met Covid-19. Er vielen tot nu toe ruim 860.000 doden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62