China herrijst uit de as van de coronapandemie 13 De Chinezen zijn echt niet van plan zich te ver ontschuldigen Coronacrisis? Welke coronacrisis? China draait weer op volle toeren en heeft Covid-19 bezworen. Hoe hebben ze dat geflikt? gepakt, en dan met name de Amerikanen. Overigens denk ik dat dat waterfeest niet een bewust PR-ding was, maar gewoon een uit gelaten feest waarvan ze in Beijing ook niet konden vermoeden dat het viraal zou gaan", aldus de auteur van het boek De Nieuwe Keizer (2018), over de mythe van Xi Jinping, China's machtigste man sinds Mao. Even terugspoelen in de tijd. Het was toch nog maar negen maanden geleden dat er in onze contreien hoofdschuddend naar China werd gekeken? Tja, alweer een Aziatisch vi rus, nu een complete stad in lockdown. Die Chinezen toch. Niks geleerd van het eten van wilde dieren, niks geleerd van het Sars-virus. Ja, dan krijg je dit. Eigen schuld, dikke bult. Hier zijn ze nog wel even mee bezig. Het zal hier vast allemaal meevallen. Tenminste: zo dachten we, best overtuigd van onszelf. Maar veel landen, inclusief Nederland, die hadden toegekeken hoe China en daarna Zuidoost-Azië worstelden met Covid-19, schrokken toen ze na een paar maanden zelf bij de keel werden gegrepen door het virus. Hoe onvoorbereid we eigenlijk waren en hoe het virus ons dagelijks leven ontregelde, we ten we inmiddels. En China? Dat vertelt de klap te boven te zijn en straalt dat ook uit. Kijk naar de laatste persbureaufoto's uit Wuhan: kinderen zitten gewoon weer in de schoolbanken, studenten wonen massaal de openingsceremonie bij van het nieuwe academische jaar (ze zitten achter elkaar) en mondkapjes zijn niet overal meer verplicht, maar de 'nachtmarkt' van Wuhan oogt nog wel als een gemaskerd bal. Elektronische muziek en rap van nationale popgroothe den als Akini Jing en GAI knetteren van het podium. Honderden fans dansen en zingen mee in een enorme waterbak. Samengepakt als haringen in een ton gaan ze veertien dagen uit hun dak op het 2020 HOHA Electronic Music Festival van Wuhan. De nachtclubs van de stad zijn ook weer open. Nog meer video's van uitbundige, te gen elkaar geplakte stappers. Geen mondkap jes en geen afstand. Wel moest iedere feest vierder vooraf zijn of haar QR-code laten scannen met de laatste informatie over hun gezondheid. Ho even, feesten ze in Wuhan? Ja. De Chi nese miljoenenstad waarvan heel de wereld nu wel heeft gehoord, zet de bloemetjes ste vig buiten. Het was hier dat begin dit jaar - of beter: eind vorig jaar al - het inmiddels ook niet nader voor te stellen virus Covid-19 op dook. Vanuit het Chinese verkeersknooppunt Wuhan werden een paar ziektegevallen een epidemie en vervolgens een pandemie, die wereldwijd inmiddels bijna 26 miljoen men sen heeft besmet (ruim 860.000 doden) en de machtigste economieën aan het infuus bracht. Wuhan zelf kreeg dit jaar ruim 50.000 be- smettingsgevallen te verwerken. De stad be treurt officieel bijna vierduizend doden en moest twee keer op slot. Maar dat is verleden tijd nu de bestuurders weer feesten kunnen toestaan. De Nederlandse uitgaanssector zou er onderhand een moord voor doen, voor zulke losbandige plaatjes. Net als onze aange snoerde feestbeesten hier. We hebben van nabij gezien hoe frustraties kunnen oplopen als het vertrouwde leven zo overhoop wordt gegooid. Chinese jongeren zijn er ook klaar mee, net als wij. Maar al dat fuiven in Wuhan is voor sommigen toch wel even slikken. 'Are you kidding?' (Is dit soms een geintje?), re ageert een gepikeerde westerling op de vi deosite Dailymotion waar je kunt nagenieten van Wuhans Post-Covid Pool Party. Schuldbekentenis Ties Dams (27) snapt die verontwaardiging wel. Uit de vele afkeurende reacties op de al weer feestende Chinezen kun je lezen dat wij hier vinden dat er daar nog wel op de een of andere manier tenminste een schuldbeken tenis moet klinken. En daar lijkt China aan voorbij te gaan, meent de aan Instituut Clin- gendael verbonden schrijver, strateeg en China-expert. ,,De Chinese leiders weten heus ook wel dat een deel van de wereld ze het uit de hand lopen van het coronavirus in ieder geval ten dele in de schoenen schuift. Maar ze zijn echt niet van plan zich daarvoor te verontschuldigen of daarvoor meer te lij den dan nodig is. Zeker vanuit Amerika wordt de behoefte aan schuldvereffening ge voed, maar de Chinese overheid zal geen se conde overwegen daaraan tegemoet te ko men. Integendeel, die wijst naar de critici en benadrukt hoe slecht ze het zelf hebben aan- GO ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 Een uitzinnige massa op het 2020 HOHA Electronic Music Festival van Wuhan. foto epa LEES VERDER OP PAGINA 14 BOB VAN HUËT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61