Saskia Noort Op de handrem leven, het doet pijn Zo doen zij dat De 'smart lockdown' zou Pakistan bevrijd hebben VEEL GEDEELD 3 Onze immuniteit is beter omdat we gewend zijn aan viezigheid, zeggen ze Ik voelde me een half jaar geleden vrij. Nu ben ik gevangen en in afwachting Edelman bedelman 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. En Pierre, wat hebben ze allemaal niet?' Dat scan deert Pierre van Ostade in mijn hoofd wanneer ik een livestream doe, of bekijk (voor de jongere gene raties: check YouTube op Berend Boudewijn en Willem Ruis, Pierre van Ostade als spreekstal- meester bij het onthullen van de dozen gevuld met een pot pourri aan prijzen). Livestreamen is het Nieuwe Normaal. Deden we in het Oude Normaal ons best iedereen en vooral de jeugd achter het scherm vandaan te krijgen, nu is het zaak je hele leven online te leven. Neem het Grapperhaushouden. Hadden ze de trouwerij nu maar gelivestreamed, dan had er geen haan naar gekraaid. Gratis en voor iedereen om in te zoomen op de handhaving van de 1,5 meter. En op de live- stream krijgen we voorgeschoteld wat we allemaal niet heb ben, waar we allemaal geen deel van uitmaken. Een di ploma-uitreiking, date, les, begrafenis, college, echo, brui loft, date, seks, het uitmaken. Alles kan veilig, alles kan on line. Zwaaien naar oma, kij ken naar je pasgeboren klein kind, zoeken naar de liefde. Ik was deze week zowaar live aanwezig bij het afstu deren van mijn dochter, die haar bachelor Zang van het Conservatorium kreeg, een diploma waar ze zeven jaar naartoe heeft gewerkt. Nu mag ze haar talent en am bacht tonen in talloze live- streams, waar uiteraard geen vergoeding tegenover staat; aan een handvol kijkers, want kijken naar livemuziek op je laptop maakt niet be paald vrolijk, met Pierre van Ostade die maar door je hoofd galmt wat je allemaal niet hebt. Muziek, theater, dans, het is de beleving die telt. Een deel van de kunst is het uitwisselen van energie, het direct geraakt worden, het verliezen van jezelf in de creativiteit van de artiest. Even opgetild te worden, los gezongen van de werkelijk heid, meegenomen naar een andere kijk, naar een andere wereld. Cultuur is van le vensbelang voor beschaving, net zo goed als rituelen dat zijn. Ook een trouwerij of een begrafenis brengt ver voering en ontroering, laat ons stilstaan bij het mooie en het afschuwelijke van het leven. Dat het te kort is en de liefde het enige is dat het de moeite waard maakt. 'En niet het snijden doet zo'n pijn, maar het afgesneden zijn,' schreef Vasalis in haar gedicht Sotto Voce, we kennen het allemaal van de rouwkaart, maar het is ook van toepas sing op de pandemie en hoe ingeperkt we ons voelen. Leven met de handrem erop gaat op den duur pijn doen. Ik voel me afgesneden van wat me lief is. Natuurlijk knuffel ik mijn kinderen, hoewel dat niet mag, en mijn vrienden als we ons veilig wanen. Maar waar ik me ruim een half jaar geleden nog vrij en levend voelde, voel ik me nu gevangen en in af wachting. Dat het ooit zover zou komen dat we een week lang discussiëren over het vieren van de liefde door een mi nister. Dat we elkaar fotograferen en aangeven wegens het tonen van intimiteit. Dat we de hele culturele sector met po dia en al laten verzuipen. En we straks, als er eindelijk een vaccin is, een heel lelijk, leeg, dom land over hebben, zonder nachtclubs, musici, dansers en cultuurpodia, maar met dui zenden talkshowhosts en 18 miljoen verschillende menin gen, allemaal met een eigen livestream. In Pakistan is het aantal corona-patiënten flink gedaald, terwijl er minstens een miljoen besmettingen werden voorspeld. De regering beweert vergeleken met het westen de juiste bestrijdingsstrategie te hebben gevolgd. Buurland India en de oppositie denken daar overigens niet hetzelfde over. WILMA VAN DER MATEN ISLAMABAD 'Man van het Jaar', wordt premier Imran Khan al ge noemd. Volgens zijn aan hangers wereldwijde be denker van een 'smart lock- down': buurten waar het vi rus de kop opstak gingen op slot. ,,We voerden agres sieve campagnes. Mensen verplichtten we drukte te vermijden en het mond kapje te dragen'', zegt Asad Umar, de nationale crisis coördinator. „Niemand voelde zich met zijn ge zichtsmasker beroofd van zijn mensenrechten.'' Zoals dat in westerse landen wel wordt ervaren, hoor je hem denken. Veel Pakistanen bleken het masker op de kin te dragen, bleven elkaar be groeten met lichamelijk contact en liepen de lock- downwijken in en uit. Toch vindt de regering dat ze de Een jonge bedelaar loopt uitgedost als Mahatma Gandhi door de straten van Hyderabad in India. Hoewel uit cijfers van de Verenigde Naties blijkt dat tussen 2006 en 2016 ruim 271 miljoen mensen uit de armoede zijn gehaald, leven nog steeds miljoenen inwoners van India van minder dan 2 dollar per dag. foto ap virusbestrijding op de juiste manier aanpakte. Als belo ning is Covid-19 daarom bijna verdwenen, volgens hun lezing. De oppositie lacht de minister en Khan uit. Steeg na de ramadan, toen alle markten weer opengingen, niet in enkele dagen het aantal zieken van 20.000 naar 200.000? Niettemin denkt de be volking vooral dat corona voorbij is, nu de lockdown voor toeristengebieden is opgeheven. Mondkapjes slingeren overal op straat. Virologen waarschuwen voor een tweede golf. En buurland India is niet blij met de losse houding. Dat land haalde afgelopen zon dag met 79.000 nieuwe be smettingen op een dag een wereldrecord. ,,India ging in een com plete lockdown. Dagwer kers verloren hun baan en keerden hongerig en be smet met het virus terug naar hun dorpen. Bij ons hoefde dat niet. Met voed seldistributies hielden we onze armen in leven'', con cludeert Modi's aartsrivaal Imran Khan. Pakistanen op straat we ten wel waarom er een da ling is van patiënten. 'Onze immuniteit is beter omdat we gewend zijn aan viezig heid' is de filosofie. Boven dien heeft het land een jonge bevolking waarvan 60 onder de 25 jaar is. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 GO FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60