Veelbesproken veroordeling heeft nauwelijks gevolgen 5 Strafblad Meer mensen in verpleeghuizen Wat betekent dit voor Wilders? De politieke gevolgen van de uitspraak zijn voor Wilders ook beperkt. Voor zijn achterban was hij al de hoeder van het vrije woord, zijn tegenstanders zullen de veroor deling terecht vinden. Tijdens het slepende proces van zes jaar werd al duidelijk dat het zijn achterban groter noch kleiner maakte. Hij won én verloor verkiezingen in die peri ode. Zijn PVV is ook in de peilingen nog steeds de tweede partij van het land. Waar is hij nou precies voor veroordeeld? Hoe uniek is deze uitspraak? voor leuzen als 'Vol is vol'. Dat ging om aan zetten tot discriminatie. Om dezelfde rede nen werden ook de Franse politicus Jean- Marie Le Pen en de Belgische politicus Daniel Féret ooit veroordeeld. Wilders is om iets anders veroordeeld: groepsbelediging. Maar de veroordelingen van die andere politici zijn wel relevant nu de PVV-voorman in cassatie gaat bij de Hoge Raad, of als hij zelfs besluit door te procederen tot het Europees Hof. Volgens strafrechtgeleerde Theo de Roos tonen de zaken van Le Pen en Féret aan dat het hof zulke veroordelingen vaak in stand houdt. ,,In die zaken zei het Europees Hof: hier mo gen rechters in die lidstaten zelf over oorde len. Daarmee lijkt de zaak mij nu eigenlijk dus wel gedaan." Overigens benadrukt hoogleraar Sackers dat er ten tijde van de veroordeling van Jan maat nog weinig jurisprudentie was. ,,Nu zou zijn veroordeling anders hebben uitge pakt.'' Is de vrijheid van meningsuiting nu verder beperkt? Wat betekent deze uitspraak voor mij als burger? Dat is die omdat het om Wilders gaat, om een verkiezingsavond, een leider van een politieke partij. De Roos benadrukt dat dat niet te vergelijken is met wat gewone bur gers wel of niet mogen zeggen. ,,Dit oordeel is een bevestiging van het geldende recht." Het is niet aannemelijk dat de officieren van justitie direct of indirect zijn beïnvloed, ook niet na die datum. Er is na 10 september weliswaar overleg geweest, maar het gerechtshof vindt dat geen politieke of ambtelijke beïnvloe ding. Wilders reageerde ontzet op dit deel van de uitspraak. Hij blijft erbij dat het een politiek proces was, waarbij politici en ambtenaren hebben geholpen om tot een ver oordeling te komen. ,,De rechter wist dat, had de bewijzen en vindt dat allemaal maar goed. Dat bete kent dat de rechters de vrijheid van meningsuiting bij het grofvuil heb ben gezet en niet alleen voor mij, maar voor iedereen.'' Wilders gaat de uitspraak aan vechten bij de Hoge Raad, het aller hoogste rechtsorgaan. Het aantal mensen dat in een verpleeghuis woont, begint weer te stijgen, vooral in het zuiden van het land. Begin augustus wa ren ongeveer 3900 bedden leeg. Op het hoogtepunt van de co rona-uitbraak telden de verpleeghuizen zo'n 5500 onbe zette plekken, meldt de Neder landse Zorgautoriteit (NZa). Tussen begin maart en half juli zijn 5502 meer mensen met recht op langdurige zorg overleden dan normaal. Hoeveel van hen aan het coronavirus zijn gestorven, is niet bekend. Tegelijk besloten veel mensen die recht hadden op een plek in een verpleeghuis, daar voorlopig geen gebruik van te maken, on der meer omdat ze geen bezoek mochten ontvangen. Zij kozen ervoor voorlopig zelfstandig te blijven wonen. Scheiding vaker zonder rechter Kinderporno bij ex-voetballer Geen succes bij overleg gasruzie Wrak is vermiste bommenwerper zaterdag 5 september 2020 GO De rechtszaak van Wilders is uniek en doet veel stof opwaaien. Toch zijn de gevolgen van de veroordeling beperkt. Tobias den Hartog Hans van Soest Om te beginnen dat hij met een strafblad door het leven moet. Dat hoeft hem niet te hinderen in zijn werk. Hooguit zou het las tiger kunnen worden om naar de VS te rei zen, maar in politiek Den Haag bewees Mark Rutte al dat je premier kunt worden met een veroordeling op je naam. De kwes tie was een andere, uiteraard, maar Rutte werd als staatssecretaris veroordeeld voor discriminatie van Somaliërs. Hij riep gemeenten op strenger op die groep te let ten als het om bijstandsfraude ging. Wilders is vrijgesproken voor 'aanzetten tot haat en discriminatie', maar veroor deeld voor groepsbelediging. Hoogleraar Henny Sackers benadrukt dat het verschil tussen de twee aan Wilders ten laste gelegde zaken niet heel helder is. ,,Als Wil ders niet alleen 'minder minder' had ge zegd, maar ook 'pak een stok en ga de straat op', was het duidelijk geweest. Nu niet en de rechter achtte aanzetten tot haat dan ook niet bewezen. Groepsbelediging is duidelij ker. Je mag niet hele groepen over één kam scheren. De Hoge Raad heeft eerder bepaald dat daar ook nationaliteit onder valt.'' Politici worden zelden veroordeeld om hun uitspraken. Hans Janmaat (Centrum democraten) is in de jaren 90 veroordeeld Nee. De vrijheid van meningsuiting is be schermd door zowel de grondwet als het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Echter: er zijn grenzen aan. In eerdere strafzaken, zoals die tegen Le Pen, zette het Europees Hof een lijn uit. In het kort komt die erop neer dat politici enerzijds méér mogen zeggen dan gewone burgers, omdat zij de mogelijkheid moeten hebben problemen in de maat schappij aan te kaarten. Maar als het gaat om 'minderheidsgroepen', mogen zij niet te ver gaan. Juist omdat zij als politicus ook de taak hebben hen tot zekere hoogte te beschermen, vond het hof. Om die laatste reden is Wilders nu veroordeeld. Het gerechtshof put zich in het vonnis uit om te vertellen hoe uniek deze zaak is. aangestuurd op vervolging en op de A PVV-lei- manier waarop die moest worden der Wilders ingestoken. reageert op Het gerechtshof gaat daar niet in de uit- mee. Volgens de raadsheren nam spraak van het Openbaar Ministerie op het hof. 10 september 2014 zelfstandig een foto anp beslissing om tot vervolging over te gaan. De minister is met een ambtsbericht daarover geïnfor meerd. UTRECHT A Bezoek in een verpleeghuis in Houten. foto anp DEN HAAG Bij steeds minder echtscheidingen is de rechter nodig voor een uitspraak. Dat concludeert de ver eniging van Familie recht Advocaten Scheidingsmediators (vFAS), die er onder zoek naar liet doen. Bij 6 procent van de echtscheidingen is een uitspraak van de rechter nodig, terwijl dat in 2011 nog op 31 procent lag. Media tion lijkt steeds be langrijker te worden. DÜSSELDORF De voormalige Duitse international Chris- toph Metzelder (39) wordt aangeklaagd voor het bezit van kinderporno. Op zijn telefoon zijn bijna driehonderd kinder pornobestanden ge vonden. BRUSSEL Griekenland en Turkije hebben gesprekken op militair niveau ge voerd over omstreden Turkse gasboringen. Tot afspraken om het risico op incidenten te verkleinen heeft dat nog niet geleid. Athene had eerder gezegd niet te willen praten tot Ankara zou stoppen met zijn 'pro vocaties'. Griekenland is woest dat het buur land naar gas speurt in betwiste wateren nabij Kreta. ALMERE Het staat vast dat het wrak op de bodem van het Markermeer voor de kust van Al- mere de vermiste Britse Short Stirling- bommenwerper BK716 is. Bergers hebben een van de motorblokken met daarop een serienum mer boven water ge haald. De BK716 ver dween in 1943 op de terugreis van een mis sie boven Duitsland. Het wrak werd in 2008 gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5