Zogezien Gemeente gooit mestvergister te snel overboord 'Het klopt, hier kennen we elkaar maar we zijn niet hecht' Het aanbod van Engie is wel erg lichtzinnig afgeschoten Hoera, de reus Engie is geveld! Nu de 100 miljoen subsidie aan het energiebedrijf is ingetrokken, zijn de kansen voor een mestvergister bij Rilland voorlopig bekeken. Tal van ondernemers, inwoners en politici staan te juichen, maar is dat wel terecht? De prijs die wordt betaald om het vermeende onheil af te weren is groot. 9 boomsweg is Pia Oudwater (1943) aan het tuinieren. ,,Oei, ik heb m'n oude lorren aan", verontschuldigt ze zich. We gaan op een bankje zitten. Ze woont er 34 jaar en ja, ook zij weet van de afstandelijk heid. Haar man Leo Hoogvliet overleed heel plotseling dertien jaar geleden. Een paar briefjes met medeleven kreeg ze in de bus, meer niet. ,,Ik was intens verdrie tig", vertelt ze. „Gelukkig heeft mijn jongste broer veel naar me omgekeken. Maar het klopt: hier kennen we elkaar maar we zijn niet hecht." Nadat ze een jaar en zeven maanden alleen was ge weest, kreeg ze een relatie met boer Henk uit Dronten. Ze zijn nu samen, het vaakst in Brijdorpe want daar vraagt de tuin het meeste onderhoud. ,,Vorig jaar heb ik borstkanker gekregen. Dat kan gebeuren. Ik ben er gelukkig goed uit gefrubbeld. Voor de coronatijd gingen we in de winter twee keer naar de zon in Egypte. Dat kan nu niet. We fietsen bijna iedere dag over het eiland. Dat is mooi." Strubbelingen Ook Mar de Wilde (1938) op num mer 4 kan of wil geen verklaring geven voor de gereserveerdheid van de inwoners. Er waren wel eens strubbelingen herinnert ze zich, bijvoorbeeld over het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Niets om in de krant te vertellen, vindt ze. Haar man Wessel is op 14 juni van dit jaar overleden, ze waren op veertien dagen na 65 jaar ge trouwd. ,,Dat was sneu, maar hij is wel 90 jaar geworden." Mar komt van een boerderij uit Abbenes in de Haarlemmermeer. Na de ramp van 1953 werden er bij haar vader paarden van Schouwen-Duiveland ondergebracht. Met zo'n paard kwam Wessel mee en zo is het ge komen. Nu is het stil in haar huis: ,,Ik heb de radio nogal eens aan te genwoordig, je moet toch wat." Haar dochter Ger van de Velde-de Wilde is burgemeester van Tho- len. Mar: ,,Met december stopt ze en komt dan op Zonnemaire wo nen. Daar heeft ze zelf een huis om aan te kleden dus ze heeft het druk genoeg. Ik heb veel steun aan de buren, de familie Knol. Ze heb ben nog een knul in huis. Ik heb de riek al voor hem klaar gezet, hij komt vanavond wat troep van de mestput opruimen. Knol, gewel dige luitjes zijn het. Andere inwo ners komen ook wel eens langs, maar dat is toch anders." Op het erf staan twee schuren. Daarin worden boten en caravans gestald. ,,Dat wil ik zo houden. Want dan zie je nog eens iemand." tÊ Wie wil graag een fabriek waar ze gas uit poep halen in z'n achter tuin? Niemand natuurlijk. Zeker niet als je ook nog eens op milieu vriendelijke wijze veldsla of papri ka's kweekt en dag in dag uit mest- transporten met mogelijke ziekte verwekkers langs je kassen dreigen te rijden. Het is dan ook niet gek dat de weerstand in de Bathpolder tegen de geplande biovergister van Engie groot was. Net zo min is het vreemd dat de politiek in de gemeente Reimers- waal zenuwachtig werd. De ge meenteraad greep daarom een jaar geleden met beide handen een door grondeigenaar ASR opgezette list aan om Engie buitenspel te zet ten. Onder ongekend hoge tijds druk bestemde de gemeente de grond waar de biovergister zou moeten komen én daar bovenop nog eens ruim 25 hectare land bouwgrond in de omgeving tot zonnepark. Een verregaande stap die de gemeenteraad zonder de dreiging van de mestvergister nooit zou hebben genomen. Twee weken geleden bleek dat het opzetje geslaagd is. Zonnepark- ontwikkelaar ZonXP had het geld binnen en het Rijk had de 100 mil joen subsidie voor Engie wegens te lang getreuzel ingetrokken. Ofte wel: kassa voor ASR en de ge meente was van een hoofdpijndos sier verlost. Al eerder liet een ruime meerderheid in de gemeen teraad weten óók niets te zien in een alternatief plan van Engie om de mestvergister naast de rioolwa terzuivering van Brabantse Delta bij Bath te plaatsen. Grote kansen Opvallend is dat het in die vergade ring alleen maar over de nadelen ging, terwijl een mestvergister ook grote kansen biedt. Zo zou de cen trale aan 12.000 huishoudens groen gas kunnen leveren, meer dan ge noeg om heel Reimerswaal van warmte te voorzien. Vooral voor ei genaren van oudere huizen is dat prettig. Die zouden, als over tien jaar de Groningse gaskraan dicht wordt gedraaid, gewoon hun cv- ketel kunnen blijven gebruiken en geen duizenden euro's in isolatie en warmtepompen hoeven stop pen. Engie was zelfs bereid om kor ting op het gas te geven. Een mestvergister levert ook een positieve bijdrage aan de landbouw en het milieu. Zeeuwse landbou wers importeren nu veel drijfmest uit Brabant om hun akkers te be mesten. Bij het uitrijden ervan ko men methaan en CO2 vrij. In een biovergister worden deze gassen juist afgevangen en nuttig ge bruikt. De 'schone' geconcen treerde mest die aan het eind van het proces overblijft, kan alsnog uitgereden worden over de akkers. Hoewel een mestvergister niet echt gezellig klinkt en er in het land voorbeelden zijn van overlast, kan het ook heel goed gaan. Dat be wijst de mestvergister van Aben Green Energy in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. Deze instal latie, die nota bene op 150 meter naast een kassengebied is ge bouwd, is nu ruim een jaar in be drijf en levert groen gas aan 12.000 Zeeuws-Vlaamse huishoudens. Vanuit Sluiskil (1,5 kilometer) en Axel (nog geen 3 kilometer) zijn geen klachten bekend. In dat licht is het aanbod van Engie om de mestvergister naast de riool waterzuivering (2 kilometer van Bath, 4 kilometer van Rilland) te bouwen wel erg lichtzinnig afge schoten. Uiteraard zijn er verschil len. Met name de ontsluiting is al lesbehalve optimaal te noemen. De smalle polderwegen richting Bath zijn niet berekend op tweehonderd extra vrachtwagens per dag. Het was op z'n minst het onder zoeken waard geweest of Engie met de verschillende overheden en de bewoners van de polder tot een breedgedragen oplossing had kun nen komen. Ook de provincie, die ambitieuze doelen heeft om Zee land te vergroenen, had een veel actievere rol kunnen spelen om de biovergister alsnog binnen te sle pen. Bijvoorbeeld door een financi ële bijdrage te leveren aan ontslui ting of te zoeken naar een locatie waar niemand er last van heeft, zo als het Sloegebied. 1»ÉI1*P§® -v..y i GO ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 Mar de Wilde over de stilte in huis na het overlijden van haar man: ,,Ik heb de radio nogal eens aan tegenwoor dig, je moet toch wat." Mart Padmos: ,,De buitenkant ziet er nog wel uit als een boerderij, de inhoud is anders." Pia Oudwater Kijk op de site bij /video JOERI WISSE Brijdorpe ligt breeduit in het polderland van Schouwen-Duiveland. fotos ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57