'Door die stompzinnige val raakte ik mijn toekomstdromen en vrijwel al mijn contacten kwijt' 7 PASPOORT^ ,,Nee nee, afspraak is afspraak. Ik ben er drie ochtenden in de week, op maandag, woensdag en vrijdag. Het is belangrijk voor mijn ritme en en mijn sociale contacten, voor de kwaliteit van mijn leven. Ik ben ook lid van de personeels vereniging." ,,Ik ben trots op mezelf ja. Het is vrij onzicht baar werk voor de buitenwacht, maar wie via internet archiefstukken wil raadplegen, kan dat mede doen dankzij mij. Het is wel jammer dat sommige mensen niet inzien hoe lang ik er al ben en hoe belangrijk het is wat ik doe." ,,Ik ben erg secuur, dus dat helpt. Maar het kost ook veel concentratie, dus ze moeten me niet te veel storen." ,,O, maar zo voel ik het helemaal niet. Ik ben gewend zuinig te leven. Ik kan rondkomen en zelfs sparen. Op mijn 24ste ben ik op mezelf gaan wonen. Eerst in een huurhuis. Met wat steun van mijn ouders heb ik uiteindelijk dit huis zelf gekocht." ,,Dat was een hele tijd heel moeilijk. Ik voelde me heel alleen. Natuurlijk had ik mijn ouders, maar zij hadden nog drie kinderen op te voe den. Omdat school en studie ineens weg vie len, zag ik ook amper meer jongeren van mijn leeftijd. Eén goede vriend van school bleef on danks dat hij ging studeren wel komen in de weekeinden. Aan hem heb ik ook veel steun ge had." ,,Naar haar ben ik een hele tijd op zoek geweest. Een vriendin aan wie ik alles kan vertellen. We hebben elkaar 23 jaar geleden ontmoet. Ze stond in een kraam met keramiek. Ik ben een paar keer teruggegaan. Niet voor de keramiek, die kon me gestolen worden." ,,Weet je, door die stompzinnige val raakte ik mijn toekomstdromen en vrijwel al mijn con tacten kwijt. Ik ben veel gaan reizen. Georgani seerde reizen, maar dan bleef ik vaak iets langer en ging alleen op pad. In Afrika, in Europa. In Israël heb ik in een kibboets gewerkt. Maar vriendschappen of relaties kwamen daar niet uit voort. Met Hannie voelde ik echt een klik." ,,Ik mag niet mopperen. Een lekker eigen huis, een goede relatie. Het belangrijkste is de accep tatie van mezelf en mijn beperking. Dat is ge makkelijker gezegd dan gedaan. Het heeft me jaren gekost. Het is gelukt dankzij de steun van de kerk en van mijn ouders. In het geloof vond ik troost. En mijn ouders hebben me er steeds aan herinnerd dat ik niet in de put moest blij ven zitten. Ze hadden gelijk. Er is te veel om voor te leven. Het leven is zo mooi." GO ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 W//M Jan Rinkema: ,,Ik leef met mijn agenda. Daar schrijf ik alles in." FOTO LEX DE MEESTER Jan Rinkema is geboren op 28 juli 1956 in Hilva- renbeek. Hij kwam in 1966 in Middelburg wonen, waar zijn vader predikant van de Nieuwe Kerk werd. Hij is de oudste van een gezin met vier kinderen (twee broers, één zus). In 1974 liep hij door een ongeluk tijdens een bergwande ling in Frankrijk een hersenbe schadiging op die zijn geheugen ernstig heeft aangetast. Jan Rinkema is al bijna veertig jaar vrijwilliger bij het Zeeuws Archief. Hij heeft al 23 jaar een lat-rela- tie met Hannie de Pagter. Vrijwilligerswerk is niet vrijblijvend. Maakt dat u trots? Is het moeilijk werk om te doen als je zo moeilijk nieuwe dingen kunt onthouden? U blijft wel uw leven lang afhankelijk van die uitkering. Is het gelukt om een sociaal leven op te bou wen? En u hebt Hannie ontmoet. Hoe beziet u uw leven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55