'De geluiden uit Italië en de piek in Brabant maakten k m mmL 'Er zijn mensen alleen overleden. Dat is heel triest' 'In het begin zag ik: dit gaan we zo niet volhouden' niet dat het corona is', zei die. 'Ze moet gewoon die kuur afmaken, zes paracetamol per dag nemen en dan kijken we het nog even aan'." ,,Mijn moeder werd steeds slechter. Opnieuw kwam er ie mand van de HAP bij haar langs, en die constateerde opnieuw geen corona. Er werd overigens niet ge test, beide keren niet. 'Neem nog maar een extra paracetamol', was de boodschap. Terwijl wij dach ten: waarom nemen ze haar nu niet op in het ziekenhuis? Maar ondertussen dacht ik: die dokter zal het wel weten. Maar mijn moeder werd nóg slechter, dus ik belde opnieuw met de huisart senpraktijk en zei: er moet nü ie mand komen. Dat was 's ochtends voor negenen, maar om twaalf uur waren ze er nog niet. Toen ze er eindelijk waren, bleek dat mijn moeder corona had en ging ze naar het ziekenhuis. Woedend was ik." ,,Mijn moeder heeft in het zie kenhuis nog een paar dagen ge streden. Vanwege haar leeftijd had ze vooraf aangegeven dat ze niet naar de ic wilde. Op 4 april is ze gestorven. Alleen mijn zus mocht erbij zijn. Mijn broer, die op Bonaire woont, en ik hebben afscheid moeten nemen via face- time. Een slechte film was het. Haar crematie vond uiteraard plaats in kleine kring. Het was vreselijk verdrietig, maar ook heel mooi en intens. De uitvaarton derneming zorgde voor een live- stream, zodat ook mijn broer er een beetje bij was." Chris Teunissen, internist-intensivist bij het Adrz in Goes ,,De geluiden uit Italië en de piek in Bra bant maakten ons bezorgd. Hoe gingen we dat in vredesnaam in Zeeland bol werken? Door met zijn allen hard te wer ken en met hulp van alle kanten - ver pleegkundigen, assistenten en medisch specialisten van allerlei afdelingen sprongen bij - boksten we het voor el kaar. De aanpak was per regio verschil lend. In Zeeland waren we terughou dend met behandelingen waarvan nog niet duidelijk was of ze écht werkten. Zo kozen we ervoor om onze coronapatiën ten niet met chloroquine te behandelen. Achteraf natuurlijk makkelijk praten, maar inmiddels blijkt ook dat het middel niets doet, maar wel risico's met zich meebrengt qua bijwerkingen en interac ties met andere medicijnen." ,,Op de ic krijgen veel patiënten slaap middelen, dus verpleegkundigen en art sen communiceren normaal gesproken vooral met de familie. Nu was die familie er noodgedwongen niet. Wij moesten mensen dus aan de telefoon uitleggen hoe het met hun dierbaren ging. Vrij snel schaften we wel iPads aan, zodat we konden facetimen en familie en gelief den een beetje konden zien hoe het eraan toe ging. Dat hielp. Maar het is heel anders dan het normale menselijk con tact. Helaas is het voorgekomen dat mensen die vrij plotseling overleden, al leen waren. Dat is heel triest natuurlijk." ,,In de loop der jaren ontwikkel je in Chris Teunissen. foto cynthia cats mijn vak een klinische blik. Dat betekent dat je op basis van een aantal dingen in schat hoe ziek iemand is. Die blik liet ons tijdens die eerste coronagolf voor een groot deel in de steek. We moesten hem bijvijlen om de coronapatiënten goed te kunnen inschatten. De meeste mensen die weinig zuurstof krijgen omdat ze een longprobleem hebben, praten bijvoor beeld niet zoveel meer. Ze snakken naar adem en liggen stil in bed. Coronapatiën ten hadden vaak nog heel veel praatjes, terwijl ze op dat moment heel weinig zuurstof in hun bloed hadden. Ik herin ner me een patiënt die op de rand van zijn bed met zijn telefoon nog berichtjes aan het sturen was, terwijl ik op basis van een aantal waarden wist dat hij mee moest naar de intensive care. Een paar uur later lag hij onder narcose aan de beademing. Daar hebben we veel van geleerd." Joke Gaemers, directeur Pu blieke Gezondheid bij de GGD Zeeland ,,Ik maakte me ongerust over de ziekenhuiscapaciteit. In Zeeland hebben we maar twee ziekenhui zen. En die in Brabant en in de re gio Rotterdam-Rijnmond - onze uitvalbases - liepen vol. Waar moesten de Zeeuwse coronapa tiënten heen als de ic's hier vol zouden liggen? De Veiligheidsre gio Zeeland besloot toen het toe risme even wat buiten de deur te houden. Landelijk werd besloten om patiënten te gaan spreiden. Dat haalde de druk van de ketel." ,,Wanneer ik terugdenk aan die eerste weken, denk ik in de eerste plaats aan het persoonlijke leed. Joke Gaemers. Het effect op families en zorgper- soneel. Professioneel denk ik vooral aan de snelheid waarmee zo'n virus zich verspreidt, en de snelheid waarin je je werk moet doen en beslissingen moet ne men. Ik vond het mooi om te zien hoe snel de GGD Zeeland in een crisisorganisatie veranderde. In fectieziekten bestrijden is iets wat wij natuurlijk altijd al doen, maar dan op kleinere schaal. Daar hoort de burger eigenlijk nooit wat van. De omvang van de coro nacrisis maakte dat allemaal an ders. Het vereiste veel creativiteit en inzet." ,,In het begin van de coronacri sis zag ik: dit gaan we zo niet vol houden. Mensen werkten kei hard, maar het was gewoon te veel. Bij bron- en contactonder- zoek is snelheid heel belangrijk; als je mensen met een positieve test diezelfde dag niet kunt bel len, weet je dat het anders moet. Toen hebben we veel verpleeg kundigen van andere afdelingen - jeugdgezondheid, reizigersvacci- ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 L r K I 1 >1 1 V* V FOTO CYNTHIA CATS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52