Scouting betwijfelt of verhuizing mogelijk is 5 Thuis praat actrice Sanne Samina Hanssen (32) plat Limburgs. Antwerps ging haar ook nog wel goed af. Toen ze werd gevraagd om de Zeeuws- Vlaamse Sharon te spelen in het tweede seizoen van de populaire Netflix-serie Undercover, vanaf morgen te zien, twijfelde ze geen moment. ,,Maar ik wist niet waar ik 'ja' op had gezegd." NETFLIX ACTRICE SPEELT ZEEUWS-VLAAMSE IN HITSERIE UNDERCOVER Zeeuws-Vlaanderen, ze is er ooit een keer op vakan tie geweest. Verder kent ze het niet. En plots had Hanssen 'ja' gezegd op een rol in het tweede seizoen van Netflix-se rie Undercover. In een paar weken tijd moest ze het script leren én de taal. Hoe dan? ,,Ik wist niet eens hoe het klonk. Dus ben ik het op gaan zoeken. In eerste instantie dacht ik: het lijkt op Oost-Neder lands, Achterhoeks ofzo. Maar dat is het niet." Hanssen is één van de vier nieuwe personages in de populaire Netflix-serie Undercover. Ze speelt Sharon, een vlotte volkse Zeeuwse spraakwaterval. Een onderzoek naar illegale wapenhandel leidt naar de El Dorado Ranch, een ma nege in het Belgische achterland waar Sharon bijspringt in de sa loon. Wanneer Bob zijn intrede doet op de ranch, lijkt Sharon niet ongevoelig voor zijn charmes. Om als een authentieke Zeeuws-Vlaamse te klinken, kreeg Hanssen ondersteuning van taal- coach Laurens Joensen. Hoor je een Nederlandse acteur in een film of serie Zeeuws praten, dan heb je grote kans dat die op cursus is geweest bij deze muzikale Ter- neuzense duizendpoot. Hij is naast taalcoach producer en vaste gitarist van het duo Yentl en De Boer en heeft eerder de complete cast van de film Weg van Jou Ter- neuzens geleerd. Lui en ongeïnteresseerd Even Zeeuws-Vlaams leren is nog niet zo eenvoudig. ,,Dat nasale, zo als Zeeuws-Vlamingen vaak klin ken, lukte maar niet. Je moet aan het eind van een zin de lucht via je neus laten ontsnappen. Als je het dan voelt trillen, zit je goed." Maar ook met de uitspraak van som mige woorden had ze moeite. ,,Dan dacht ik dat ik het goed uit sprak, zat ik er toch naast. Dus ben ik mijn teksten fonetisch gaan uit- schrijven, als een muziekstuk." Joensen heeft genoten van de begeleiding. ,,De taal is de muziek van je film. Die moet gewoon kloppen. Daar ga ik best ver in. Als je Sanne nu Zeeuws-Vlaams hoort praten, is ze niet meer van echt te onderscheiden. Heel knap." Maar dat Zeeuws-Vlaamse gevoel over brengen aan het publiek, is meer dan taal alleen, weet Joensen. ,,Tja, het is een houding die je moet aanmeten. Een beetje lui en on geïnteresseerd overkomen." Zondag op Netflix Het is niet voor het eerst dat Hans- sen een dialect aanleert. Vlaams is geen probleem. Antwerps gaat ook prima. Toch ziet ze in het Zeeuws Vlaams weinig overeenkomsten. ,,Het valt nergens mee te vergelij ken. Maar de houding wel, dat nuchtere en sobere, zo zijn wij Limburgers ook wel." Of ze niet liever een Brabants-accent had ge leerd? ,,Het is denk ik makkelijker om een taal aan te leren die totaal nieuw voor je is." Dat zei een gemeentewoordvoer ster gisteren bij de Raad van State over het bestemmingsplan Buiten gebied van Veere. Twee buren span den een zaak aan, omdat zij niet be grijpen waarom de gemeente het vijftig jaar oude scoutingterrein Het Poldertje alsnog een volwaar dige scoutingbestemming heeft ge geven. Want dat lijkt haaks te staan op het streven van Veere om scou ting en kampeerterrein Het Polder tje volgend jaar onder te brengen bij het tweede scoutingterrein aan de rand van het Veerse Meer. De buren strijden al jaren voor de verplaat sing van het scoutingterrein. Zij hebben veel last van muziekherrie, kampvuurtjes en kamperende jon geren, zei de raadsman van de twee buren. ,,En dan krijgt Het Poldertje nu minstens voor tien jaar een scoutingbestemming met ook nog eens ruimere mogelijkheden.'' Overlast toegenomen De Veerse raadsman ontkende dat de mogelijkheden en activiteiten op Het Poldertje zijn verruimd. De activiteiten zijn juist aan banden gelegd. Zo mag er nog wel gekam peerd worden maar iedereen moet tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends stil zijn. Volgens buren Jack van Bruggen en Maurice Tramper is de overlast de afgelopen jaren alleen maar toegenomen. Bram Nonnekes van Scouting Zee- Er is weleens overlast, maar dan grijpen we gelijk in land ontkende dat tijdens de zitting in Den Haag in alle toonaarden. ,,Wij houden streng toezicht. Er is weleens overlast, maar dan grijpen we gelijk in. Ik zorg er altij d voor dat het na elven stil is. Het is jammer dat de buren zo vaak procedures te gen ons aanspannen. Dat is hele maal niet nodig, we kunnen het ook in overleg oplossen.'' Daar dacht buurman Van Bruggen an ders over. ,,Als ik bel nemen ze niet eens meer op. Ik mag ook niet meer op het scoutingterrein komen om te vragen of het een tandje minder kan.'' Scouting zegde afspraken op Buurman Tramper verwees naar een mediationtraject van de ge meenten Middelburg en Veere, Staatsbosbeheer en de buren. Al leen Scouting Zeeland ontbrak. Die meldde later dat ze alle eerder ge- maakte afspraken opzegde. Volgens Van Bruggen heeft Scouting Zee land helemaal geen zin om Het Pol- dertje op te geven. Nonnekes deelde tijdens de zit ting mee dat verplaatsing van het scoutingterrein heel moeilijk zo niet onmogelijk lijkt. ,,Ik verwacht de komende vijfjaar geen verplaat sing en waarschijnlijk gaat het nooit gebeuren. Er zitten veel ha ken en ogen aan een verplaatsing naar het Veerse Meer. Het is een Natura 2000-gebied en we moeten het terrein in erfpacht krijgen." Buurman Van Bruggen had een an der idee. „Camping de Witte Raaf staat leeg. Dat is een ideaal terrein waar de scouting zijn gang kan gaan en niemand heeft er last van." Uitspraak over enkele weken zaterdag 5 september 2020 t Sanne Sa mina Hans sen speelt Sharon in de Netflix-serie Undercover die vanaf morgen te bekijken is. FOTO JESSE HANS- 'Dat nasale lukte maar niet' Timo van de Kasteele Terneuzen Naast Sanne Samina Hanssen zijn vanaf 6 september ook de Vlaamse acteurs Wim Willaert, Ruth Becquart en Sebastien De- waele nieuw te zien in de serie. En heeft kickbokser Rico Verhoe ven een prominente rol in de serie. De gemeente Veere verwacht begin volgend jaar meer duide lijkheid over de verplaatsing van het scoutingterrein naar de Veerse Meer-kant. Jan van Ommen Den Haag -Bram Nonnekes, Scouting Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33