II 'Iedereen zou Esperanto moeten spreken' 4 Drie concerten na half jaar gedwongen pauze door corona ,,In het begin van de coronacrisis was iedereen lamgeslagen. Alles ging dicht, geen uitvoeringen meer. Veel vergaderen en we vroe gen ons echt af oemoemenoe. We zijn gelijk naar de toekomst gaan kijken. Wat was er nog mogelijk Onze dirigent Ivan Meylemans toverde toen een oplossing uit de hoge hoed binnen de Covidregeltjes? Het bleek helaas niet veel. Het bestuur heeft veel plannen uitgebroed. Ook de musici namen initiatieven. Maar we werden steeds door de werke lijkheid ingehaald", vertelt Wietske Lelie, orkestsecretaris van HZO en celliste. Zoals voor iedereen was de an derhalve meter afstand een strui kelblok. HZO probeerde van alles uit. Repeteren op het podium van de Zeeuwse Concertzaal met meer dan zeventig musici kon niet en een orkest wil toch vooral grote or kestrale werken spelen. Voetbalelftal ,,We misten het samenspelen heel erg. Muziek is een passie, dus ble ven we individueel oefenen, maar een orkest is als een voetbalelftal: je kunt wel een balletje trappen, maar het samen optreden is leuker. Het bestuur wilde het orkest zo snel mogelijk weer samen laten spelen. Ook om de orkestleden een finan cieel steuntje in de rug te geven. Het struikelblok dat we niet alle maal op het podium konden, bleef hét grote probleem. Onze dirigent Ivan Meylemans toverde toen een oplossing uit de hoge hoed. 'Alle maal tegelijk spelen kan niet, dan maar na elkaar!' zei hij. Dat was de oplossing voor ons optreden op za terdag 12 september. Eerst treedt een uitgebreide kopersectie met slagwerk op, daarna de houtblazers en tot slot de strijkers met enkele hout- en koperblazers." ,,Omdat er geen pauze is in het concert duurt het optreden iets korter. Een pauze is moeilijk coro- naproef te organiseren. Toen zei een bestuurslid 'twee concerten na elkaar is mooi, waarom eigenlijk geen derde concert in Veere'. Het is een soort try-out. Ik ben benieuwd naar de reactie van het publiek en hoe het uitpakt met die anderhalve meter." OrkestsecretarisWietske Lelie onderstreept dat het bestuur optreden belangrijk vindt voor de samenhang van het orkest en de individuele musici. De drie concer ten bieden kansen voor bijna alle orkestleden. Ludiek ,,Deze optredens voldoen aan twee belangrijke voorwaarden: als orkest moeten we creatief zijn en alles moet volgens de geldende Covid- regels. We zijn blij met de ludieke oplossing van Ivan Meylemans. Het is niet te vergelijken met een 'gewoon' concert, maar we spelen tenminste. We moeten het podium met twee meter uitbouwen en niet alle strijkers kunnen meedoen, een solist is er deze keer niet bij, hope lijk wel in het najaar.'' Tot de jaren 60 telde Zeeland een groot aantal Esperanto-clubs. Nu spreekt nog maar een handjevol Zeeuwen de kunsttaal. Als het aan Simon Smits (86) ligt, komt daar verandering in. Hij wil, bij voldoende animo, een cursus geven. Hij spreekt de taal moeiteloos. ,,Of Esperanto een mooie taal is?", zegt Simon Smits uit 's-Heerenhoek. ,,Sufice bela lingvo, een tamelijk mooie taaj. Facile lernebla, makkelijk te leren. Ciuj lernu gin, iedereen zou het moeten leren." Hij is inmiddels 86 jaar, maar blijft onvermoeid pleitbezorger voor Esperanto, de kunsttaal die de Joodse oogarts Lejzer Zamenhof in 1887 introduceerde. Het ideaal was dat de taal de wereldbevolking zou verbinden. In de jaren 20 en 30 kende Esperanto een grote bloeipe riode, maar na de Tweede Wereld oorlog kwam de klad erin. ,,Ik heb het zelf geleerd naar aan- leiding van een radiouitzending, rond 1956. Toen zond de VARA één keer per week socialistisch nieuws in Esperanto uit. Ik had nog nooit van de taal gehoord. Op school was het alleen maar Engels, Frans en Duits. Dat vind ik een beetje kort zichtig. Toen ben ik gaan zoeken en kwam terecht bij het Taleninsti tuut in Rotterdam, waar een Espe- ranto-leraar was. Daar heb ik een cursus gevolgd." Het oorspronke- lijke ideaal staat voor Smits nog vol ledig overeind. ,,Het is een neutrale taal. Tegenwoordig is alles Engels. Dat is een groot nadeel voor andere talen en landen. Dat zie je ook aan wat er in de krant staat. Dat gaat al lemaal over Amerika, alsof de we reld helemaal Engelstalig is. Het is mijn overtuiging dat Esperanto een goede zaak is voor heel de wereld, zeker in deze tijd, met alle interna tionale contacten. Bovendien is het voor iedereen makkelijk te leren, omdat de taal volledig regelmatig is." Groep opgeheven Het aantal sprekers in Zeeland heeft hij de laatste jaren zien afne men. ,,Het zijn er misschien nog een stuk of tien. We hadden lange tijd een groep Midden-Zeeland, maar door overlijden en ouderdom is die een paar jaar geleden opgehe ven. Zelf ben ik sindsdien lid ge worden van een Vlaamse groep, in Heide-Kalmthout. Daar ga ik één keer per maand naartoe." Daarnaast bezoekt hij internationale congres sen en ontmoet Esperantisten over de hele wereld. Smits wil dat meer mensen de taal leren. Daarom gaat hij binnen kort een cursus geven, als daar vol doende geïnteresseerden voor zijn. ,,Onbekend maakt nu eenmaal on bemind. We zoeken vooral ook j on- gere mensen die Esperanto willen leren." Ingel Baaijens uit Vlissingen is bezig om de geschiedenis van Espe ranto in Zeeland in kaart te bren gen. ,,Dat komt door mijn grootva der. Hij was lid van de Esperanto- club Arnemuiden. Nu wil ik de taal ook wel gaan leren." Hij weet dat er tot de jaren 60 al lerlei Esperantoclubs in Zeeland ac tief waren. ,,Onder meer in Vlissin- gen, Souburg, Kortgene en Bres- kens. Mijn doel is om het verhaal van Esperanto in Zeeland door de jaren heen te schetsen. Ik heb al be hoorlijk wat informatie verzameld, maar ik vermoed dat er meer men sen zijn die kunnen helpen om dat beeld nog wat completer te ma ken." zaterdag 5 september 2020 Zeeuws Orkest gaat van start Celliste Wietske Lelie (tweede van rechts): ,,Het struikelblok dat we niet allemaal op het podium konden, bleef hét grote probleem." FOTO HANS COLIJN Middelburg - Wietske Lelie, celliste Het Zeeuws Orkest speelt zater dag 12 september drie concerten: Een koffieconcert om 11.00 uur en een matinee om 15.00 uur (beiden in de Zeeuwse Concertzaal in Mid delburg.) Avondconcert om 20.30 uur in de Grote Kerk in Veere. Op het programma: koperblazers en slagwerk met Dukas, Sjostako- vitsj en Edinroth Kallo, hout- en koperblazers met Gounod en R. Strauss en strijkers, hout- en ko perblazers met Bizet en Tsjai- kovski. Toegangskaarten moeten van te voren gekocht worden online of aan de kassa bij de Drukkery in Middelburg. De spreuk Luctor et Emergo past uitstekend bij het Zeeuws Orkest (HZO). Zes maanden ge leden werd het voorjaarsconcert geannuleerd, de musici konden niet meer samen repeteren, maar na de lange worsteling komt HZO weer boven. De mu sici hebben jaren woelige baren doorstaan en zijn ervan over tuigd dat ze het ook deze keer gaan redden. Jeanette Vergouwen M Simon Smits: ,,Het is mijn overtui ging dat Espe ranto een goede zaak is voor heel de wereld." FOTO MARCELLE DAVIDSE Rolf Bosboom 's-Heerenhoek Voor meer informatie en aanmel dingen: spsmits@hotmail.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32