Sanne leerde Zeeuws-Vlaams voor Netflix-serie Fractie wil van Zeeland proeftuin maken voor gevolgen turbines 86-jarige Simon Smits Voetballers van Koewacht Voor haar rol in de Netflix-serie Undercover moest Sanne Samina Hanssen Zeeuws Vlaams leren. Voor Antwerps draaide ze in het verleden haar hand niet om. Maar dit was andere koek. 'Het valt nergens mee te vergelijken.' Het is haar toch gelukt haar personage Sharon als authentieke Zeeuws-Vlaamse te laten klinken.zeeland 5 „Cijfers over hoeveel slachtoffers windmolens onder vogels maken worden angstvallig tegen de borst gehouden. Ik vind dat daar in Zee land onderzoek naar moet worden gedaan", stelt CU-fractievoorzitter Jan Henk Verburg. De waterrijke delta is een belang rijk gebied voor trekvogels. Tegelij kertijd is het aantal windparken de afgelopen jaren fors toegenomen. Die twee belangen kunnen botsen. Of en hoe vaak vogels en ook vleer muizen tegen windmolens aan vliegen, is wel onderzocht, maar nog niet diepgaand, zegt Verburg. ,,Ik heb gesproken met alle par tijen, van turbinebouwers tot na tuurbeschermers. De windmolen sector houdt de cijfers van zogehe ten aanvaringen met vogels voorals nog voor zichzelf. Daar zeggen ze dat het meevalt, ecologen menen dat het juist tegenvalt. Dus waarom gaan we dat niet onderzoeken? Zee land kan een landelijke kenniscen trum worden. We hebben tenslotte een centrum voor Delta Techno logy. Pak het op, het is een serieus probleem, waar weinig aan wordt gedaan." Verburg begrijpt dat windmolen parken nodig zijn om klimaatdoe len te halen, maar dat moet zo min mogelijk ten koste gaan van dier soorten, zegt hij. Daarom vraagt CU Gedeputeerde Staten de mogelijk heid van zo'n proeftuin te onder zoeken. Daar is alle reden toe. Op de risicokaart van Vogelbescherming Nederland is trekvogelgebied Zee land alarmerend rood. Volgens on derzoekers van de Wageningen Universiteit Research kunnen kwetsbare vogelpopulaties 1 procent sterfte door aanvaringen met wind molens niet aan. Deze 1 procent van de normale sterfte is een door de Europese Unie ingecalculeerd risico van windmolenparken. Verburg onderstreept dat 1 pro cent sterfte per jaar grote gevolgen kan hebben voor vogelsoorten. ,,Dat kan er op termijn ertoe leiden dat de populatie van een vogelsoort met een kwart daalt." Pak het op, het is een serieus probleem, waar weinig aan wordtgedaan Windmolenparken zijn dikwijls uitgerust met sensoren en/of ca mera's die de wieken automatisch stopzetten als er een zwerm vogels in aantocht is. Bij Windpark Kram mer is dat onder meer het geval. Het windpark op zee voor de Zeeuwse kust van 0rsted maakt op zijn beurt gebruik van een radar systeem van Rijkswaterstaat waar mee vogels kunnen worden gede tecteerd. Ook daar worden turbi nes dan stilgezet. Op zich prima, vinden ze bij So- von Vogelonderzoek Nederland. Het probleem is echter dat per windpark de bescherming van vo gels in de vergunning wordt gere geld, maar dat er niet wordt geke ken naar de stapeling van risico's als vogels op hun tocht het ene na het andere windmolenpark tegenko men. Woordvoerder Albert de J ong: ,,Hoe kun je als vogel veilig het land door komen? Als je dat per plek be kijkt, kun je die vraag niet beant woorden." zweert bij Esperanto bezig aan een unieke bekerreeks £1 I zaterdag 5 september 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl NYKLYN «fa ji. CU: breng vogelsterfte in kaart Zeeland moet een kenniscentrum worden voor vogelsterfte door windmolens. De Statenfractie van ChristenUnie maakt zich grote zorgen over de effecten van windmolenparken in een vogel- trekgebied als Zeeland. Frank Balkenende Middelburg - Jan Henk Verburg ZEELAND4 P14&15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29