Vrouweneredivisie start: 'Er Ploeg van interimcoach Dwight Lodeweges 16 SF In één van de meest onwezenlijke interlands ooit won Oranje gisteren van Polen. Het duel in een lege Johan Cruijff Arena beklijfde nooit, maar na 290 dagen zonder wedstrijd telde bovenal het resultaat: 1-0. Column @sjoerdmossou SJOERD MOSSOU Virgil van Dijk bracht de boodschap maandag subtiel doch doeltreffend: deze spelersgroep zit niet op een Van Gaal-doctrine te wachten. Rondom Oranje klinkt al een tijdje eenzelfde im pliciet geluid, want bij de KNVB willen ze nadruk kelijk dóór op het spoor dat Ronald Koeman aan legde. (Ofwel: niet te veel veranderen. Wel door bouwen, niet verbouwen.) Je zou dat dapper kunnen noemen. Door voorbij te gaan aan Van Gaal, haalt deze generatie interna tionals nadrukkelijk de verantwoordelijkheid naar zich toe. Feitelijk zeggen Van Dijk co: we kun nen best zonder een dominante, allesbepalende, extreem dwingende, doorgewinterde top coach. Daar zit wat in. Dit Oranje heeft stil aan zoveel spelers in de top van Europa, dat het niet meer voldoet aan de blauwdruk van een typisch Van Gaal team: jong, bleu, dienstbaar, kneedbaar. Van Gaal straal ne geren: ook van Eric Gudde zou dat dapper zijn. De KNVB-direc- teur heeft nog één jaar te gaan tot zijn pensi oen, mét Van Gaal zou hij hoe dan ook de vei ligste, minst gevaarlijk keuze maken. Op een paar verstokte Van Gaal-haters na zou iedereen in Nederland kunnen leven met een derde keer Louis. Bijkomend voordeeltje: mocht het EK alsnog faliekant mislukken, dan straalt de bagger eerst op Van Gaal af, en pas lang daarna op de KNVB of de spelers. Door Van Gaals open sollicitatie juist rigoureus te negeren, vaar je ontegenzeggelijk een eigen koers. Je laat je niet leiden door sentiment of sta tus, maar je zoekt eigenwijs naar het best passende leiderschap voor dit specifieke Oranje. Er is alleen één probleem. Welke (Nederlandse) coach je ook bedenkt, geen enkele voldoet qua status, ervaring, filosofie en beschikbaarheid aan alle eisen. Een tweede Ronald Koeman bestaat niet, niemand legt de lat ooit hoger dan Van Gaal. Ook daarom kijkt de KNVB intern nadrukkelijk naar een combinatie: een duo van karakters dat voldoet aan het totaalplaatje. Met een coach als Giovanni van Bronckhorst kun je dan best aankomen, mits zorgvuldig in de rug gedekt. 'Gio' volgde Koeman ook bij Feyenoord succesvol op (vraag maar aan Gudde). Hij heeft de gunfactor bij het publiek en kan prima met deze generatie voetballers door één deur. Zet er een routinier of een tegenpool naast en klaar ben je. In een dergelijke oplossing schuilt alleen één grote valkuil. Door Van Gaal te negeren, door heel nadrukkelijk te luisteren naar de huidige spelers en de zittende stafleden, door het bondscoach- schap eventueel te verpakken in een duobaan, neig je haast automatisch naar een compromis, naar een gulden middenweg. Het grote probleem met com promissen in topsport is alom bekend. Er heeft nog nooit iemand een prijs mee gewonnen. Feitelijk zeggen Van Dijk co: we kunnen best zondereen dominante en extreem dwingende topcoach V.d. Hoorn kiest voor Bielefeld Hassan verbetert uurrecord J Polen De blijdschap bij Dwight Lodewe- ges is tot hoog in het stadion te ho ren, vrijdagavond om iets voor tie nen. Wanneer Steven Bergwijn de bevrijdende 1-0 binnentikt, regeert de vrolijke opluchting bij Oranje, tegen Polen eindelijk begonnen aan een nieuw interlandseizoen. In deze wonderlijke interland koestert Oranje het verdiende re sultaat, al is het maar om na het tus sentijdse vertrek van Ronald Koe man niet meteen in een sfeer van zorgen te belanden. We started so methingf luidt de tekst in een gelikt promofilmpje van de KNVB, dat voor de wedstrijd wordt afgespeeld in het verlaten stadion. Met als uit smijter, opnieuw in popiejopie-En- gels: 'And we're not done yet'. De kreet moet bijdragen aan de allure van een serieuze Nations League-wedstrijd, maar in werke lijkheid heeft het duel de sfeer van een trainingspotje achter gesloten deuren. De opdracht van het 'witte' team: massaal verdedigen met tien man achter de bal. De ploeg in het oranje moet op zijn beurt een ope ningetje zien te vinden, geduldig, opboksend tegen een verzameling fysiek sterke knoesten. Het leidt lange tijd tot een rond uit onooglijk schouwspel, zoals dat past bij één van de meest atypische interlands in de moderne geschie- denis. Wedstrijden zonder publiek zagen we vaker de laatste maanden, maar een lege Johan Cruijff Arena, vrijdagavond bewaakt als een soort geheime NASA-basis, doet totaal onwerkelijk aan. In het verlaten hoofdgebouw wij zen gastdames met mondkapjes de weg aan het handjevol officials en journalisten. Binnen leest de spea ker met gespeeld enthousiasme de opstellingen voor in het verlaten stadion. De volksliederen? Oranje stelt zich op anderhalve meter op, wat er nogal curieus uitziet, want bij een corner staan niet veel later twintig spelers op een kluitje. Het is de realiteit van voetbal in coronatijd, maar wennen wil het nog niet echt. Op het veld zijn de spelers feilloos te horen, er wordt gecoacht, gestreden en geprotes teerd, maar nooit is er ook maar een vleugje echte spanning voelbaar. De nieuwe opzet van de vrouwen eredivisie werd vorige week gelan ceerd, met een nieuw logo en - be langrijker - de bekendmaking van ING als eerste grote sponsor van de competitie. Dat geeft de eredivisie meer slagkracht en is een stimulans voor de ontwikkeling van het hele vrouwenvoetbal. Daarnaast is de eredivisie zichtbaarder op tv: FOX Sports zendt elke zondagmiddag om 12.15 uur een duel live uit. De NOS laat wekelijks een samenvat ting van die wedstrijd zien in Stu dio Sport op zondagavond. Dat er publiek is voor vrouwen voetbal, zien we bij de Leeuwin nen. Maar voor de eredivisie? Dat moet blijken. ,,Het zal moeten groeien, het kan zijn dat dit niet meteen volledig een schot in de roos is. Het is aftasten, of dit bij voorbeeld het goede tijdstip is", er kent Kirsten van de Ven, manager vrouwenvoetbal bij de KNVB. Wel is het duidelijk wie straks de kijkers moeten zijn. ,,De Leeuwinnen- doelgroep is heel interessant." Scheidend bondscoach Sarina Wiegman filosofeerde erop los, vo rige week bij de lancering van de 'nieuwe' eredivisie. Over geweldige opleidingen en een goed bekeken eredivisie met meer inbreng in de Champions League. En: dat niet vrijwel elke stap naar het buiten land voor een eredivisiespeelster interessanter is dan aanblijven in de top van Nederland. Maar het finan ciële geweld wordt in het buiten land ook almaar heviger. In Enge land telde Chelsea deze week liefst vier ton neer voor Pernille Harder zaterdag 5 september 2020 Van Gaal De kans dat Louis van Gaal bondscoach van Oranje wordt, wordt iedere dag een beetje kleiner. Dat is jammer voor u en voor mij, want met Louis is spektakel, gekkigheid, genialiteit en pure ergernis verzekerd - exact wat we na deze zaaddodende coronatijden wel konden gebruiken. GO VOETBAL Mike van der Hoorn (foto) zet zijn loop baan voort in de Bundes- liga. De ver dediger (27) heeft voor drie jaar gete kend bij Armi- nia Bielefeld. De oud-Aja- cied komt transfervrij over van Swansea City, waar hij vier seizoenen speelde. Van der Hoorn brak door bij FC Utrecht. ATLETIEK Sifan Hassan heeft het we relduurrecord verbeterd. De Nederlandse wereldkampi oene op 1500 en 10.000 meter kwam tijdens de Memorial Van Damme in Brussel 18 ki lometer en 930 meter. Dat was flink wat verder dan de 18,517 kilometer die de Ethiopi sche Dire Tune in juni 2008 liep. Oranje juicht Nederland Sjoerd Mossou Johan Cruijff Arena I Nederland - Polen 1 61. Bergwijn 1-0 Opstellingen Cillessen Szczesny Hateboer Kedziora Veltman Glik Van Dijk Bednarek Aké Bereszynski Wijnaldum Szymanski De Roon Krychowiak F. de Jong Zielinski Bergwijn 77. Moder 74. Van de Beek Klich Depay Jozwiak Promes 71. Grosicki 90.+1 L. de Jong Piatek 1 63. Milik Scheidsrechter: Kabakov (Bul) Toeschouwers: 0 Steven Bergwijn heeft Oranje op 1-0 gezet. foto pim ras De vrouwen eredivisie, die mor gen van start gaat, wil doorpak ken nu er zendtijd én een eerste grote sponsor is. Vijf vragen en antwoorden over de toekomst van die competitie. Tim Reedijk Rotterdam 1. Wat is er nu anders dan tijdens de vorige seizoenen? 2. Maar is er wel markt voor de vrouwen eredivisie? 3. Wat is de stip aan de horizon? o a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16