Doorstart Miss Etam, Steps en Promiss ECONOMIE 15 Grote zorgen over 'no-deal' woning en tuin worden nóg belang rijker als je er ook gaat werken.'' In het oosten van het land schud den ze het hoofd over de huizenprij zen in de Randstad. Maar de Rand stedelingen hebben vaak ook diepere zakken als ze een woning in Amster dam of Utrecht hebben verkocht. Godschalk: „Degene met het hoogste bod is de koper, zo werkt het. Dat kan iemand uit de Randstad zijn die een huis heeft verkocht tegen een prijs die wij hier niet kennen.'' Krimp Cijfers van het CBS over verhuizin gen laten zien dat de grote steden krimpen en het 'platteland' instroom kent. Amsterdam telde bijvoorbeeld de eerste zeven maanden van het jaar 29.000 mensen die naar een andere gemeente verhuisden (onder wie 3453 kinderen tussen 0 en 10 jaar) te genover nog geen 11.000 nieuwko mers. Doordat ook expats vertrokken en immigranten wegblijven, krimpt de bevolking van de hoofdstad zelfs licht sinds corona. Ook in Utrecht verhuisden er dit jaar meer mensen naar een andere gemeente dan er kwamen wonen. De Achterhoek daarentegen verwelkomde de eerste zeven maanden 9500 nieuwe bewo ners (onder wie 831 kleine kinderen) en er vertrokken 8300 inwoners. Van Leeuwen verwacht dat die cijfers de trend de komende tijd nog beter la ten zien. Wie nu een huis koopt, ver huist immers pas over enkele maan den in de verhuisstatistieken van het CBS. Van Leeuwen: ,,Als je een gezin gaat beginnen, wil je meer ruimte hebben voor je kinderen in en rond het huis. Mensen die het zich kun nen veroorloven zoeken een huis buiten de stad. Dat kan nog steeds in de Randstad zijn, maar dan net bui ten de stad. Daar gaan de woningprij zen ook omhoog, dus dan kijken mensen weer verder.'' Ook de woningmarkteconomen van RaboResearch merken de trek naar het platteland. ,,Nog niet in de statistieken, dat zal pas in 2021 zicht baar zijn, maar we horen wel van ma kelaars dat het gaande is. We horen ook dat kopers uit de Randstad in het oosten flink overbieden'', zegt eco noom Lisanne Spiegelaar. Hoe groot de trek naar het platte land wordt, is koffiedik kijken. Spie- gelaar: ,,We hebben onderzocht dat 43 procent van alle banen in Neder land volledig vanuit huis gedaan kan worden, zonder dat werknemers ooit naar kantoor hoeven. Vooral voor de mensen die in de ict, financiële dienstverlening en zakelijke commu nicatie werken, geldt dat. Juist in de De stad blijft aantrekkelijk: voor studie, je eerste baan en de huwelijksmarkt Randstad vind je die banen. Het is aannemelijk dat de trend dat mensen uit de steden trekken, doorzet.'' Van Leeuwen: ,,Door corona wor den verschillen in de maatschappij ook groter. Mensen die thuis kunnen werken hebben de mogelijkheid en het geld om op zoek te gaan naar een plek waar het prettig wonen is. Mis schien neemt de druk op de woning markt in de stad daardoor wat af en gaat de kwaliteit voor de mensen die achterblijven, zonder daar negatief over te doen, wat omhoog.'' Makelaarsvereniging NVM zag in het tweede kwartaal van het jaar in Gelderland, Drenthe en Friesland al een lichte stijging van het aantal mensen dat afkomstig is uit de Rand stad, maar wijst erop dat er al sinds 2013 een trek naar het platteland gaande is. Sinds corona is er meer vraag naar woningen met een extra werkkamer, een balkon of tuin. De steden lopen niet leeg door de vertrekkers, zegt hoogleraar Van Leeuwen. ,,De stad blijft aantrekke lijk voor studenten, voor je eerste baan en voor de huwelijksmarkt. Jonge mensen die op zoek gaan naar een partner vinden die gemakkelijker in een stad. Ook immigranten wonen over het algemeen liever in de stad, omdat daar meer mensen met de zelfde cultuur wonen.'' AMSTERDAM De winkelke tens van Miss Etam, Claudia Strater, Expresso, Steps en Pro miss maken een doorstart. Dat is gisteren bekendgemaakt door de Nederlandse 'bedrijvendokter' Martijn Rozenboom. De ondernemer zag zijn kans schoon op het moment dat het Belgische FNG, het moederbe drijf van de Nederlandse mode winkels, failliet werd verklaard. Rozenboom denkt dat hij de Ne derlandse tak van FNG wel kan laten renderen. In de Nederlandse winkels die Rozenboom heeft overgenomen werken tussen de 1300 en 1500 werknemers, maar het is nog niet duidelijk of zij allemaal aan de slag kunnen blijven bij de on derneming. Eerder werd de faillissements aanvraag van veel FNG-onder- delen in België toegewezen. ,,Toen duidelijk werd dat de Ne derlandse FNG-merken meege trokken werden door het faillis sement van de Belgische moeder wist ik direct dat ik dat niet wilde laten gebeuren", zei Ro- zenboom gisteren. ,,Dit bedrijf verdient een nieuwe kans''. Rozenboom zou eerder op Free Record Shop hebben geaasd en ook zou hij betrokken zijn ge weest bij de - uiteindelijk mis lukte - doorstart van Op Op Voordeelshop. ZOETERMEER Onderne mersverenigingen VNO- NCW en Evofenedex ma ken zich grote zorgen over een dreigende 'no-deal- brexit'. De belangenver enigingen baseren zich op Britse kranten die gisteren meldden dat de brexit- onderhandelingen tussen de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk zou den zijn vastgelopen. VNO-NCW denkt dat de kans op een deal nu 'zeer klein' is en omschrijft de situatie als 'zeer zorge lijk'. ,,Dat is ontzettend eng'', aldus een woord voerder. ,,Ook omdat we nu al in de diepste crisis van na de oorlog zitten, is het extra belangrijk dat we hier uitkomen. De kans op een deal wordt wel steeds kleiner, want de tijd wordt steeds korter.'' zaterdag 5 september 2020 CBS-cijfers over verhui zingen laten zien dat de grote steden krimpen en het 'platteland' in populariteit toeneemt. foto'sanp Op zoek naar een huis mét werkkamer - Hoogleraar urbane economie Eveline van Leeuwen, Wageningen Universiteit Boris Johnson. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15